начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Договор със задна дата по принуда

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Договор със задна дата по принуда

Мнениеот karmen1961 » 27 Юли 2018, 17:24

Не съм юрист и не съм наясно с много неща. Но знам, че е неправомерно да ме принуждават да подписвам договор със задна дата. Или празно място на датата. Моля тези, които са навътре в материята, да ми пишат има ли хипотеза, при която това може да стане и е законно. Казусът е следният: обитавам ведомствено жилище. Тази година през февруари ми казаха, че дължа пари със задна дата от 01.08.2016 г. до 01.02.2018 г. Т. е. за година и половина назад. Шматките заспали не видели в продължение на цяла година и половина, че е променен благоустройствения коефициент на района, в който е жилището. Поради което са се натрупали по 5 лв на месец за 18 месеца. Аз съм си плащала, каквото е по договор. Тикнаха ми анекс към договора без дата, да подпиша и да платя. Аз се заинатих и казах, че договор със задна дата няма да подпиша, подадох и възражение до шефа им. Получих становище на юристконсулта на общината, че има методика по ценообразуването на наема. Благоустройственият коефициент е част от методиката. Щом се промени един компонент, автоматично се променя и цената. Да, ама становището завършва с: "Г-жа .... (аз) трябва да бъде поканена да подпише анекс." (Въпросният анекс със задна дата). В същото време с дата с дата 01.02.2018 г. подписах анекс, защото се беше променил инфлационният индекс и наемът скачаше с 2 лв. А инфл. индекс е също част от методиката. И всеки път пишем анекс - всяка година. Разбира се, пуснаха тежката артилерия - ще ме съдят, ще ми вземат жилището. Обаче аз не искам да ме правят на маймуна. Въпросът е: те ли са си в правото, или аз?
karmen1961
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 01 Ное 2011, 12:11

Re: Договор със задна дата по принуда

Мнениеот katerinakuch » 27 Юли 2018, 20:46

Никой не може да Ви принуди да подписвате договор със задна дата.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Договор със задна дата по принуда

Мнениеот karmen1961 » 28 Юли 2018, 10:32

Благодаря. Но продължавам да се чудя - дължа ли ги наистина тези пари, па макар и без анекс? Могат ли наистина да ме съдят, за да си ги вземат. Т. е. те могат, разбира се, въпросът е имат ли шансове да спечелят. Знам, че много хора ми се чудят на акъла - да рискувам да ме изгонят от жилището заради 90 лева. Но инатът и чувството ми за справедливост явно са по-големи от прагматизма ми. Защото това е другото, с което ме заплашват - че след 10 дена, ако не съм платила доброволно, ще започнат процедура по изземване на жилището. Ще бъда благодарна, ако някой ми обясни по-подробно и детайлно. Мога да отида при адвокат, разбира се, но доколкото знам, докато Жилфонд не предприеме нещо, адвокатът не може да се намеси. Впрочем, това, което се случва на мен, се случва на още десетки семейства. Но те не протестират - от страх, да не ги изгонят. Реално, кой трябва да ги плати тези липсващи пари, натрупани на практика по тяхна вина - от мързела им и заплеслъка.
karmen1961
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 01 Ное 2011, 12:11

Re: Договор със задна дата по принуда

Мнениеот bvoykov » 28 Юли 2018, 22:38

И аз мисля, че антидатирането не е добра практика. С нея се създава едно симулативно положение, че договорът е съществувал от по-ранен момент, когато всъщност същият се е появил на бял свят много по-късно. По принцип в договорните отношения голяма част от предмета на един договор се урежда по взаимно съгласие, като по принцип, когато се касае за цена на нещо си, също попада в тези случаи. Затова най-вероятно Ви карат да подпишете и анекс към договора. Само че би било добра идея да потърсите някъде в самия договор дали има клауза, която им дава право едностранно да променят цената на наема, когато са изпълнени съответните условия, както Вие сочите например благоустройствения коефициент на района. С други думи, трябва да проверите в договора дали благоустройствения коефициент е изрично посочен като фактор за изменение на наемната цена. Това е единственият вариант, поне този, който аз виждам де, да Ви съдят, без да подписвате анекс. Вижте също в съответната наредба на общинския съвет във Вашия град, защото тези условия за ползване на общински жилища се уреждат може би в по-големи подробности на общинско ниво. Иначе не е задължително да има съдебен процес срещу Вас, за да се ползвате от услугите на адвокат и същият да се "намеси". Даже е препоръчително, когато имате правни въпроси, да се консултирате с такъв. Една консултация може да спести съдебната фаза плюс разноските по нея.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Договор със задна дата по принуда

Мнениеот doenitz » 01 Авг 2018, 09:51

Ако съм разбрал правилно става дума за ведомствено жилище на общината?
Та, тази методика, по която се изчислява наема се променя с решение на общински съвет. Решенията, наредба за ведомствените жилища и методиката трябва да са на сайта на съответната община, трябва да са публични. Проверете за такова решение на Общинския съвет, от коя дата е и ако е след датата на "вашия" анекс ... могат да си гледат работата.
Ако няма Решение също могат да си гледат работата.
Ако имат Решение, което със задна дата променя методиката, също могат да си гледат работата ... даже може да им стъжните живота с едно оспорване.

Общините са благодатни откъм пропуски в процедурите, само намерете една ;) Успех!
doenitz
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 19 Май 2016, 11:25


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron