начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Попълване на декларация за продажби в интернет

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Попълване на декларация за продажби в интернет

Мнениеот atom22 » 28 Апр 2018, 15:47

Попълвам си декларацията за продажби в интернет, онлайн мисля да я подам, като един отговорен гражданин, физическо лице съм. Вчера говорих с трима от НАП, информационният им център и горе долу успях да сглобя почти цялата информация която ми е нужна. http://www.nap.bg/page?id=702 Иначе за тези които не знаят ето тук накратко са обяснили от НАП колкото да не е без нищо какво трябва да се прави. Не знам как са се излъгали да напишат че за личните вещи не се плаща данък, иначе доста добре и логически са обяснили защо трябва да се плаща данъка от физическите лица, което ми харесва. Но не ми харесва че не са обяснили нищо друго, нито какво да пиша в данъчната декларация, нито какво да правя ако съм продал и лични вещи и купени, или пък дали мога да си приспадна някакви разходи. Едната жена от НАП ми затвори като стигнах до втория въпрос, вторият мъж ми каза на всичките въпроси че можело, което е много странно, защото то в българските закони обикновено нищо не може което в полза на данъкоплатеца, а ако случайно може все ще се намери някой да го разтъклува така че точно за теб да не може... И затова звъннах пак, и третата жена ми отговаряше като робот на всички въпроси и ми четеше закона, сто члена ми прочете, чаках 15 минути да намери още няколко и в крайна сметка като я попитах какво би написала на мое място каза че не може да каже... Иначе не съм продал много неща 1800 лева общо 272 лева данък, не ми пречи да го платя и целият, но не е правилно, по-малко трябва да е защото около 500 лева са от стари вещи в къщи, а още 300 са разходи за купуването на другите които са нови.

В момента започнах да попълвам декларацията и не знам:
1)- В началото на декларацията, има избор "7. Местно лице >> 8. Чуждестранно лице >> 9. Самоосигуряващо
се лице >>10. Лице, което се осигурява по реда на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване >>"
Какво съм аз, миналата година в края на Ляото се върнах в България до преди това ме нямаше и чак декември месец започнах нормалан работа, нали със заплата и т.н.

2)-"Част ІІІ - Приложения към декларацията", тук си отбелязвам "Образец 2021: Приложение № 2" това ми го казаха като питах НАП но нещо друго трябва ли да попълня тук ? (например това за какво е "Годишен отчет за дейността вх.№" трябва ли ми ?)

3)- "Част ІV - Изчисляване на данъка върху общата годишна данъчна основа" тук не популвам нищо защото пише отдолу "Не се включват доходите от стопанска дейност като едноличен търговец и доходите от друга стопанска дейност по чл. 29а от
ЗДДФЛ. Те се декларират в Приложение № 2 и се облагат с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от ЗДДФЛ" нали ?

4)- След това отивам на "Приложение № 2
доходи от стопанска дейност като едноличен търговец" това го пропускам понеже не съм едноличен търговец нали ? И отивам на по-долното "Част ІІ - Данни за дейността" тук пиша търгувия на дребно чрез продажби на стоки с поръчка по интернет, така ми казаха от НАП нали не са объркали ? И отдолу избирам точка "5. Стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като едноличен търговец "

5)-"7.1. Година на преотстъпване на данъка, по отношение на която е налице задължение за продължаване на дейността за
период поне 3 години след годината на преотстъпване" това не се отнася за мен нали ?

6)- И идваме до всъщност писането на приходи разходи "Част ІІІ - Формиране на облагаемия доход". Тук обаче имаше голямо разногласие при служителите на НАП, първата жена каза изобщо да не пиша приходите от продажбата на вещите от дома и разходите, втория служител каза че за разходите мога да прикача като файлове снимки на поръчките от сайтовете от които съм ги купил и да си ги пиша като разходи, а третия служител каза просто да платя данък за всичкото. Което естествено е най-лесният отговор и повечето хора за него се сещат, просто плащаш всичко и да не се занимават повече, но не е правилен, не трябва да е така. Така че все още не знам кой начин да избера.

7)-И от тук надолу има ли какво пошече да попълва, автоматично ми се попълни полето с дължимият данък, има разни страници "ПРЕОБРАЗУВАНЕ НА СЧЕТОВОДНИЯ ФИНАНСОВ РЕЗУЛТАТ", "Част V - Прилагане на чл. 29а, ал. 2 от ЗДДФЛ", "Част VІ - Деклариране на взаимоотношения със свързани лица", "Част VІІ - Данък върху разходите" и т.н. тези неща мисля че не трябва да се попълват нали ?


След това прикачам документа в сайта в меню "Декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за доходите на физически лица" там има бутон "импорт", отивам на плащания "Плащане на задължения към бюджета по електронен път" превеждам парите и това е нали ?


Извинявайте че стана дълъг постът ми, не намерих почти никаква информация за това, ако може като отговаряте да пишете и номера на върпоса по който отговаряте за да не се обърквам. Благодаря, мисля че информацията ще е полезна и за други веднъж написана.
atom22
Потребител
 
Мнения: 137
Регистриран на: 28 Апр 2018, 14:47

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 21 госта


cron