начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Помощ! Покана по чл. 191, ал. 1, т.1 от ЗОП

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Помощ! Покана по чл. 191, ал. 1, т.1 от ЗОП

Мнениеот yanafh » 15 Мар 2018, 17:16

Здравейте!
Искам да се обърна към тези от вас, които имат опит с обществените поръчки. Отскоро се занимава и те-първа навлизам в нещата, като много от тях все още не са ми съвсем ясни. Ситуацията е следната: имаме обявена поръчка на стойност по чл. 20, ал. 3 за събиране на оферти с обява. В посочения от нас срок оферти не постъпиха, удължихме го в изпълнение на разпоредбите на чл. 188, ал. 2 от ЗОП и отново оферти не постъпиха. Вероятно ще пристъпим към отправяне на покана до определени лица по чл. 191, ал.1, т. 1 от ЗОП. Въпросът е трябва ли да публикувам съобщение за прекратяване на поръчката за събиране на оферти с обява и след това да изпратим покана и в какъв срок можем да я публикуваме? По принцип мисля, че трябва да прекратя поръчката преди това, но когато се порових из поръчките на други общини, видях че те не прекратяват, а направо пращат покана и я публикуват в преписката на поръчката, а не отделно. А все пак това са два различни реда за възлагане.
Благодаря предварително!
yanafh
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Дек 2017, 17:46

Re: Помощ! Покана по чл. 191, ал. 1, т.1 от ЗОП

Мнениеот doondie » 15 Мар 2018, 17:40

Нали е имало срок, който дори е удължаван? При положение че не е имало интерес, не мисля, че някой ще тръгне да се жалва, че нещо не било направено според вкуса му. Ти си изпълнил задължението си да обявиш поръчка. След като имаш възможност да отправиш директно предложение, не виждам пречка да се възползваш. Срокът за приемане на оферти е изтекъл така или иначе. Просто гледай всичко около действията ти да е прозрачно, за да няма причини за съмнение - примерно обявил едни условоя, пък предложил на свой човек други. А може би не е имало достатъчно публичност, т.е. не са използвани повече канали за комуникация, затова и никой не е проявил интерес?

Това е моето мнение. Дори не съм чел какво точно гласи ЗОП, тъй като според мен няма значение дали формално ще прекратиш поръчката, след като срокът е изтекъл. Може и да „трябва” да се направи, но на практика да не го правят колегите ти, понеже е просто формалност. В същото време на какво основание ще отправиш покани, ако няма активна поръчка?

Поздрави!
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Помощ! Покана по чл. 191, ал. 1, т.1 от ЗОП

Мнениеот germanik_sd » 25 Апр 2018, 11:07

Според мен по-добрия вариант е да следваш процедурата по реда на чл. 186 от ЗОП /събиране на оферти с обява/, след като прекратиш първоначално откритата и я обявиш наново.
Мотива ми е, че веднъж провела процедурата, реда за провеждаето й ти е ясен, което пък е предпоставка за недопускане на грешки.

Успех!
germanik_sd
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Дек 2017, 09:56


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron