начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

глоба за неправилно паркиране

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


глоба за неправилно паркиране

Мнениеот batkracio » 04 Мар 2018, 20:07

Здравейте. Преди два месеца ми вдигнаха колата. Тогава платих "таксата" за репатриране без да я оспоря. Сега обаче явно са ми наложили и глоба (с която не съм съгласен и не смятам да я платя доброволно).
В пощенската си кутия намерих известие за доставяне на писмо с обратна разписка, което ще да е от тях, не очаквам поща от никой друг към момента (в известието не е посочено нищо относно подателя). Не съм ходил да го взема и това е първият ми въпрос - да го правя ли, как е по-добре да постъпя? От една страна, доколкото знам докато не са ти връчили нак. постановление то не може да влезе в сила и не подлежи на изпълнение, чувал съм обаче че в практиката не се съобразяват с това и създават разни бюрократични спънки - можете ли да ми кажете какви точно, какво мога да очаквам при такъв сценарий?
Ако реша да го приема, ще го обжалвам. Казаха ми, че обикновено такива глоби падали на формално/процедурно основание. Някой може ли да сподели по-конкретно, кои са най-често срещаните в практиката успешни аргументи по такива дела?
Благодаря предварително на всички, които се отзоват с полезен съвет по темата.
batkracio
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 28 Фев 2014, 14:31

Re: глоба за неправилно паркиране

Мнениеот ivanov_p » 04 Мар 2018, 20:31

Как да не сте го получили след като сте видели известието? Бюрокрацията ли се опитва да хитрее или вие? Получавате съобщението, ако отидете в пощата да го получите срокът тече от деня на получаване, а ако не отидете от 20-тия ден след пускане на съобщението.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: глоба за неправилно паркиране

Мнениеот batkracio » 04 Мар 2018, 22:57

ivanov_p написа:Как да не сте го получили след като сте видели известието?


Има ли доказателства за това? Освен това, както казах, в известието по никакъв начин не е указан подателят, така че дори да беше от значение и да можеше да се докаже, няма как да знам от кого е и за какво е.

ivanov_p написа:Получавате съобщението, ако отидете в пощата да го получите срокът тече от деня на получаване, а ако не отидете от 20-тия ден след пускане на съобщението.

Това за 20-дневния срок откъде го измислихте? Не видях нищо подобно в ЗАНН..
batkracio
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 28 Фев 2014, 14:31

Re: глоба за неправилно паркиране

Мнениеот lawchoice » 05 Мар 2018, 01:00

Абе, batkracio, хората се опитват да ти дадат практически съвети... а ти се заяждаш. Като си такъв голям играч, що търсиш помощ от другите...

Бива неблагодарност, но пък чак толкова не бива, още повече във форум, в който участието е доброволно...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: глоба за неправилно паркиране

Мнениеот doondie » 05 Мар 2018, 04:30

lawchoice написа:Абе, batkracio, хората се опитват да ти дадат практически съвети... а ти се заяждаш. Като си такъв голям играч, що търсиш помощ от другите...
Да, малко тип „аз знам повече” е въпросът за измислянето, но как иначе да подложи на съмнение съвет, който не разбира? Аз просто бих помолил за разяснение, но тогава може пък някой да се засегне и да каже, че не е длъжен да ми се обяснява. Все ще се намери от какво „да се обиди” някой, ако поиска. В този смисъл можеше и да му отговориш на въпроса или просто да игнорираш темата му, щом ти се струва неблагодарен. Аз лично също не одобрявам подбора му на думи, но не е станало кой знае какво. Нормално е да е подозрителен към съвет от непознат, след като си е направил труда да прегледа закона и съветът привидно не намира опора в него.

batkracio написа:Това за 20-дневния срок откъде го измислихте? Не видях нищо подобно в ЗАНН..
Няма и да видиш. Подозирам, че се има предвид „неприсъствено връчване” по силата на чл. 58, ал. 2 от ЗАНН въз основа на върнато „препоръчано писмо” след 20 дни престой в пощенската станция.

На първо време, най-добре отиди и си вземи писмото, за да не се чудиш от кого и за какво е.
На следващо място, издаван ли ти е акт, за да очакваш глоба /наказателно постановление/?
Съответно с какво точно не си съгласен? Каква е била ситуацията и как е описана в акта, ако има такъв?
Няма панацея, нито общ сценарий в случая - за едно и също дело в различни съдилища могат да отсъдят по различен начин. Дори съдебни състави в един и същи съд могат да отсъдят различно, особено в случаи на върнати за преразглеждане дела. Безсмислено е да се предполага какво може да не е наред конкретно в твоя случай, без дори да си получил препис от НП. Аз лично ползвах Интернет, за да търся информация за съдебната практика при случаи като моя - за глоба по Закона за движение по пътищата за непропускане на пешеходци. Чак след това попитах приятелка студент по Право за съвет при оформлението на жалбата ми до съда. Можеше и да наема адвокат, но при евентуална загуба на делото разходите ми щяха да надхвърлят в пъти самата глоба. Всеки си преценява.
Не съм се бил явил на делото, казва районният съд
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron