начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Разпореждане с иска

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Разпореждане с иска

Мнениеот gridiron » 24 Яну 2018, 17:24

Здравейте ,при оттегляне на иска съдът ще върнели парите? или поне част от тях ?
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28

Re: Разпореждане с иска

Мнениеот svettoslav » 24 Яну 2018, 21:20

gridiron написа:Здравейте ,при оттегляне на иска съдът ще върнели парите? или поне част от тях ?


Във всички случаи!
Даже отгоре. 30% лихва на годишна база!
Ако въпросния съд е пирамида (като КТБ и др.под.),лихвата е между 45-50 %. + безплатен обяд в стола на съда!
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Разпореждане с иска

Мнениеот gridiron » 25 Яну 2018, 00:54

svettoslav написа:
gridiron написа:Здравейте ,при оттегляне на иска съдът ще върнели парите? или поне част от тях ?


Във всички случаи!
Даже отгоре. 30% лихва на годишна база!
Ако въпросния съд е пирамида (като КТБ и др.под.),лихвата е между 45-50 %. + безплатен обяд в стола на съда!


Донякъде имаш основание Не съм пояснил ,че производството не е започвало.Следвам логиката, че съдията не е работил. затова би следвало да въръщат внесените пари По темата за оттегляне на иска няма казано за парите
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28

Re: Разпореждане с иска

Мнениеот doondie » 25 Яну 2018, 08:58

svettoslav написа:Във всички случаи!
Даже отгоре. 30% лихва на годишна база!
Макар и забавна, шегата ми се струва незаслужена, особено след като няма коментар по същество. :|

gridiron написа:Здравейте ,при оттегляне на иска съдът ще върнели парите? или поне част от тях ?
От справка в Гугъл установявам, че не се връщат пари освен ако молбата за оттегляне на иска не е получена преди образуване на делото, което обаче е много малко вероятно, тъй като обикновено делото се образува в рамките на същия или на следващия работен ден*, с което основанието за заплащане на държавна такса се погасява. Връщане след това може да стане, ако не се е дължало плащане на такса (т.е. ищецът е бил освободен от плащане, но въпреки това му е искана такса), има надвнесена такса (когато цената на иска е приблизително определена от съда) или е постигнато споразумение между страните по делото (наречено "спогодба" в ГПК).

*За това моля да ме поправи някой, който има опит с тези неща - аз единствено съм имал дело за обжалване на глоба от КАТ от миналия месец. :) Доколкото разбирам от датите, които са писани върху придружителното писмо, делото е било образувано още в деня на приемане на жалбата ми в районния съд чрез КАТ.

gridiron написа:Следвам логиката, че съдията не е работил. затова би следвало да въръщат внесените пари По темата за оттегляне на иска няма казано за парите
Коя е тази тема?

Иначе логиката ти според съда не е правилна. Ти не плащаш за издаване на решение, а за съдопроизводствения процес като цяло - от образуване на делото в следствие на подадена искова молба до евентуалното решение. Дали съдията е работил и колко заседания е имало няма връзка с предоставянето на "услугата" от съда. Основанието за това, доколкото разбрах от прочетеното, е че така, както ти имаш право да съдиш, когато решиш, така този, когото съдиш, има право на защита от посегателство срещу неговите интереси, което се изразява в натоварването ти с държавната такса в случай на отхвърляне на иска, каквото се явява и оттеглянето му. Според мен това е прекалено, тъй като този, когото искаш да съдиш, реално не е загубил нищо, така че задържането на таксата в пълен размер е неоснователно и има санкционен характер. Законът обаче - или по-скоро тълкуването му от ВКС - казва иначе - няма основание да се връща такса в този случай. :shock:
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Разпореждане с иска

Мнениеот gridiron » 26 Яну 2018, 19:09

doondie благодаря На шегаджията- svettoslav му трябва ,като се разболее да попадне на недобросъвестен доктор ,за да се пошегуват взаимно
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28

Re: Разпореждане с иска

Мнениеот teogeo » 27 Яну 2018, 00:52

gridiron написа:doondie благодаря На шегаджията- svettoslav му трябва ,като се разболее да попадне на недобросъвестен доктор ,за да се пошегуват взаимно


Гади ми се от теб, като видя, че още си тук. Заради теб (най-вече) разредих посещенията в този форум.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Разпореждане с иска

Мнениеот gridiron » 27 Яну 2018, 01:14

teogeo написа:
gridiron написа:doondie благодаря На шегаджията- svettoslav му трябва ,като се разболее да попадне на недобросъвестен доктор ,за да се пошегуват взаимно


Гади ми се от теб, като видя, че още си тук. Заради теб (най-вече) разредих посещенията в този форум.

Какъв ти е проблема Защо полудяваш като див добитък!
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28

Re: Разпореждане с иска

Мнениеот gridiron » 16 Фев 2018, 23:24

Здравейте, документите приложени по делото ,могат ли да се използват в бъдеще?
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron