начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Имот в регулация след ликвидация на ТКЗС

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Имот в регулация след ликвидация на ТКЗС

Мнениеот doenitz » 23 Яну 2018, 14:20

Здравейте, имам следния проблем и питане.
Имам сграда построена с отстъпено право на строеж през 70-те години. Теренът е бил собственост на ТКЗС, в регулация, имам протокол за ОПС-то, квитанции за платени суми, но нямам документ за собственост на сградата. Проблемът се появи, когато исках да се сдобия с документ за собственост - при нотариуса не стана ясно чия е собствеността на прилежащия терен и не иска да ми издаде документ; в Общината казват, че не е тяхна собственост, защото е в регулация и не могат да го актуват по чл.19 ЗСПЗЗ, пък по друг начин не знаели как да го актуват. ТКЗС-то е ликвидирано, търсих и там - нищо.
Та, ако някой има някакви идеи - отворен съм за всякакви предложения.
doenitz
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 19 Май 2016, 11:25

Re: Имот в регулация след ликвидация на ТКЗС

Мнениеот nedkost1 » 20 Мар 2018, 12:50

Земята е собственост на Държавата (частна държавна собственост), като разпоредител е Министерство на земеделието. От 2012 (мисля), дължите и наем, който трябва да плащате към ДФ Земеделие. Отидете в местната служба - ОД Земеделие, където ще ви кажат на каква цена (преференциална) може да закупите прилежащата земя към сградите ви. Сумата е многократно по-ниска от пазарните цени на земята в същия район!
nedkost1
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 18 Фев 2016, 13:10

Re: Имот в регулация след ликвидация на ТКЗС

Мнениеот doenitz » 28 Мар 2018, 14:23

Здравейте, благодаря за отговора :) Намерих частично решение, общината казаха, че ще го актуват като общинска собственост на основание чл.30, ал.1-2 от ЗСПЗЗ, от там нотариуса каза, че няма проблем и нещата ще се случат. Въпрос на време е обаче, когато всичко стане ще пиша пак.
doenitz
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 19 Май 2016, 11:25

Re: Имот в регулация след ликвидация на ТКЗС

Мнениеот nedkost1 » 30 Мар 2018, 10:00

Не се занимавайте с общината - сигурен съм, че земята е частна държавна собственост. Процедурата по придобиването и от ВАС е регламентирана в чл.27, ал.6 от ЗСПЗЗ. Ако общината актува прилежащата земя като общинска собственост може да стане голяма каша!
nedkost1
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 18 Фев 2016, 13:10

Re: Имот в регулация след ликвидация на ТКЗС

Мнениеот doenitz » 30 Мар 2018, 10:38

Но аз нямам документ за собственост на постройката, само протокол за ОПС и квитанция, че е платено.
Тия от общината казаха, че на основание чл.30, ал.1 и ал.2 ЗСПЗЗ, след 5-годишен срок ставало тяхно със сигурност. Нотариуса ги прегледа, каза че са наред и продължаваме.

Прилежащият терен на сградата ми няма АДС, държавата "не знае за съществуването" му, едва ли ще жали.
doenitz
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 19 Май 2016, 11:25

Re: Имот в регулация след ликвидация на ТКЗС

Мнениеот n_ikito » 30 Мар 2018, 12:37

Лекичко ви размотават ми се струва. Какво общо има в случая, правото на собственост върху сградата с правото на собственост върху земята. Явно ще правите обстоятелствена проверка, нали? :idea:
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Имот в регулация след ликвидация на ТКЗС

Мнениеот doenitz » 30 Мар 2018, 15:33

Да, обстоятелствена проверка :)
doenitz
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 19 Май 2016, 11:25

Re: Имот в регулация след ликвидация на ТКЗС

Мнениеот nedkost1 » 04 Апр 2018, 15:03

Нотариуса е приел, че документите които имате са достатъчни за да бъдете признат за собственик на сградата - може да си извадите нотариален акт ако искате. Въпроса относно собствеността на земята не стои така както са ви обяснили от общината. Има Закон за ДЪРЖАВНАТА СОБСТВЕНОСТ, в който изрично е написано, че собственост на ДЪРЖАВАТА не може да бъде придобита по давност. Така, че общината няма как да стане собственик на Държавната земя. Не се занимавайте изобщо с общината - явно толкова са в час юристите им. Следайте процедурата по чл.27, ал. 6 на ЗСПЗЗ и всичко ще бъде точно!
nedkost1
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 18 Фев 2016, 13:10

Re: Имот в регулация след ликвидация на ТКЗС

Мнениеот nedkost1 » 04 Апр 2018, 15:12

Сега разгледах този чл.30 от ЗСПЗЗ и със сигурност мога да Ви кажа, че той не се отнася за земята върху която е бито построено ТКЗС-то. Отнася се само до сграден фонд и инвентар - т.е. нещата за които са се провеждали търгове при ликвидацията на ТКЗС-тата.
nedkost1
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 18 Фев 2016, 13:10


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron