начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Запис на заповед

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Запис на заповед

Мнениеот vivian636 » 11 Ное 2017, 19:13

Уважаеми юристи, привет.

Наскоро се научих за този метод за даване на пари на заем и се замислих за следното нещо.
До преди да се задълбоча по отношение на правните казуси е имало моменти в които не съм се вглеждал какво подписвам. Възможно ли е било на гише на мобилен оператор или в някой друг правен субект когато подписвам нещо да са ми дали да подпиша запис на заповед...? От поне 4 години не съм имал случай в който да сключвам някакъв договор за каквото и да било, но просто ми стана любопитно според Вас чисто хипотетично възможно ли е някой да ми е дал да подпиша нещо такова?

Благодаря за вниманието и очаквам коментарите Ви.
vivian636
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 17 Дек 2013, 03:56

Re: Запис на заповед

Мнениеот ivanov_p » 11 Ное 2017, 19:50

Възможно е! Баухаус дават машини под наем, като освен всичко останало подписваш и запис на заповед. Като връщаш машината обаче не ти връщат записа, а ти дават документи,че си платил и си върнал машината без дефекти. На искането да унищожат записа отговарят, че не може и тяхната практика била да го запазват, като същевременно се обидиха страшно много, че ги попитах какво гарантира, че няма да си търсят парите по записа, а на вторият въпрос, че те може да са голяма фирма и да не правят такива неща, но ака фалират стотици хиляди ЗЗ ще минат в ръцете на кредиторите. Отговорът беше, че няма да фалират. Сега имам папка в която пазя всички платежни документи и разписки за върнати машини.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4332
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Запис на заповед

Мнениеот vivian636 » 11 Ное 2017, 19:54

Въпроса ми беше дали някъде целенасочено с цел измама могат да ми дадат да подпиша нещо такова? От 3-4 год. насам не съм подписвал или купувал нещо, просто изведнъж се сетих за такова нещо и какви могат да бъдат последиците ако подпиша нещо такова без да искам и то от преди 3-4 год....
vivian636
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 17 Дек 2013, 03:56

Re: Запис на заповед

Мнениеот ivanov_p » 11 Ное 2017, 20:53

Като подпишеш - плащаш!
Като бях дете имаше един футболист, който не давал афтографи, като го питали "защо"?, отговорил, че в суматохата може да подпише някой чек.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4332
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Запис на заповед

Мнениеот vivian636 » 12 Ное 2017, 22:23

А какъв е давностния срок за един запис на заповед?
vivian636
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 17 Дек 2013, 03:56

Re: Запис на заповед

Мнениеот ivanov_p » 13 Ное 2017, 10:38

vivian636 написа:А какъв е давностния срок за един запис на заповед?


Може и да е 100 години след издаването. Банките издават с падеж който може да настъпи след 20-30 години. Когато настъпи падежа - според текста на заповедта - една или три години, а после още три.
Най-лесно ще ти е ако от теория минеш на практика с конкретно излагане на фактите:
Преди толко и толко време подписах ЗЗ, с падеж...., мога ли да отърва положението?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4332
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron