начало
Разпитаха Гешев за взрива до колата му – той подозира Борисов и иска очна ставка с него Разпитаха Гешев за взрива до колата му – той подозира Борисов и иска очна ставка с него

самоуправство що е то и какви са санкциите?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


самоуправство що е то и какви са санкциите?

Мнениеот tochotocho » 31 Окт 2017, 21:41

Конкретно. Лицето А е купило УПИ. По скица от кадастъра навлиза в съседния УПИ. Руши огради, навеси и си поставя нови. Нито информира, нито пита, директно събаря и т.н. Това самоуправство ли е и има ли санкция. От прокуратурата - мълчание
Тогава напр. аз купих апартамент. Има наематели. Не ме интересуват. Чупя входна врата и си навлизам в собствеността. Това самоуправство ли е Има ли нещо сходно с първия случай?
Всеки от двата случая се легитимира като собственик и реализира собственическите си права ! Това самоуправство ли е ?
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: самоуправство що е то и какви са санкциите?

Мнениеот ivanov_p » 31 Окт 2017, 22:05

Във фактическият състав на самоуправството нямаше ли нещо за оспорване на предполагаемото или действителното право? Ако в състава го е имало, а в цитираните случаи го е нямало е нормално прокурорите да мълчат.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: самоуправство що е то и какви са санкциите?

Мнениеот teogeo » 03 Ное 2017, 14:53

tochotocho написа:Конкретно. Лицето А е купило УПИ. По скица от кадастъра навлиза в съседния УПИ. Руши огради, навеси и си поставя нови. Нито информира, нито пита, директно събаря и т.н. Това самоуправство ли е и има ли санкция. От прокуратурата - мълчание
Тогава напр. аз купих апартамент. Има наематели. Не ме интересуват. Чупя входна врата и си навлизам в собствеността. Това самоуправство ли е Има ли нещо сходно с първия случай?
Всеки от двата случая се легитимира като собственик и реализира собственическите си права ! Това самоуправство ли е ?


Вторият случай си е класическо самоуправство. За първия - не е сигурно, защото не се знае дали той знае, че правото му се оспорва. А ако е разрушил ограда - тогава би могло и да е увреждане на чужда вещ по чл. 216 от НК. При тази неясна обстановка аз не бих се наел да кажа има ли или няма самоуправство.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: самоуправство що е то и какви са санкциите?

Мнениеот ivanov_p » 03 Ное 2017, 20:12

И в двата случая всичко ще зависи от показанията на извършителя, съответно от доказаните му намерения. Първият почти сигурно ще е гражданско правен, при втория може да е всичко, самоуправство, грабеж, проникване, може да се докара и до граждански.
Престъплението е конкретно, не теоретично, едно доказателство или свидетел обръщат всичко.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron