начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Mtel - давност?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Mtel - давност?

Мнениеот vannila » 26 Окт 2017, 19:02

Здравейте,

До 2011г бях абонат на Мтел, които имаха срив в системата и 7-8 месеца нямаше опция да си проверяваш сметката и минутите.
Сметките си течаха кесим, горе-долу колкото си плащах до тогава. Но след като си оправиха системата получих сметка за 120лв /5 пъти отгоре от нормалните/ за един месец. Подавах няколко молби, сваляха ми по лев, два от сметката, но голямата сума си оставаше. Нервирах се и минах на друг оператор.
И така до преди месец, когато ми звъняха от колекционерска фирма да ми извиват ръцете да платя сумата с лихви. Ходили са и на предишния ми адрес, лепили са стикери по вратите...
Та въпросът ми е - как така след 6-7 години лихварите изведнъж се сетиха за мен?
Няма ли изтекла давност?
Мтел с какво право ми раздават данните?

Ще съм благодарна на всякакви отговори, включително и към коя инстанция да се обърна,

Благодаря :!:
vannila
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2010, 23:56

Re: Mtel - давност?

Мнениеот bobi9 » 27 Окт 2017, 15:56

vannila написа:Здравейте,

До 2011г бях абонат на Мтел, които имаха срив в системата и 7-8 месеца нямаше опция да си проверяваш сметката и минутите.
Сметките си течаха кесим, горе-долу колкото си плащах до тогава. Но след като си оправиха системата получих сметка за 120лв /5 пъти отгоре от нормалните/ за един месец. Подавах няколко молби, сваляха ми по лев, два от сметката, но голямата сума си оставаше. Нервирах се и минах на друг оператор.
И така до преди месец, когато ми звъняха от колекционерска фирма да ми извиват ръцете да платя сумата с лихви. Ходили са и на предишния ми адрес, лепили са стикери по вратите...
Та въпросът ми е - как така след 6-7 години лихварите изведнъж се сетиха за мен?
Няма ли изтекла давност?
Мтел с какво право ми раздават данните?

Ще съм благодарна на всякакви отговори, включително и към коя инстанция да се обърна,

Благодаря :!:

:shock: :lol:
Как са се сетили, ами... може би някой от счетоводството ви е видял на улицата и си е казал " Еййй... това е Иванова, която не си плати сметките през 2011г." Или пък... имат голямо чекмедже, от което от време на време изтръскват някой нередовен платец. Друг вариант... не мога да се сетя.
По втория съпрос.... Има "изтекла давност". Задължението ви се е погасило с изтичането на 3г. от датата, на която е станало изискуемо. Ала тая "течаща давност" не се прилага служебно.
По третия въпрос... трябва да уточните, какво разбирате под "раздават данните"? Мтел са ваш кредитор, и са продали дълга ви. За да може, обаче да знае колекторската фирма, от кой трябва да си го иска, то данните са задължителен елемент от договора между мтел и колектора. Та правото им произтича от закона.
По четвъртия въпрос... Напишете едно писмо на колектора, че смятате задължението ви за погасено по давност. Ако не спрат да ви звънят, единственият ви възможен изход да прекратите тормоза е завеждането на отрицателен установителен иск срещу колекторската фирма.
:lol: :?
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Mtel - давност?

Мнениеот tochotocho » 30 Окт 2017, 19:28

Напишете писмо на колекторите с обратна разписка в която ИЗРИЧНО пишете ,че изпращате ВЪЗРАЖЕНИЕ и погасителна давност. Ако искат да предявят съответен иск. Те ще бъдат ИСЩИ и тежестта на доказателствата е за тях Вие макар и с отрицателен уустановителен иска.ще сте ищец и тежеста на доказателствата е ваша. Това не Ви е изгодно. Но Писмото до колекторите, като приложено изпратете с жалба и до прокуратурата. -Заплахи, звънене по телефона в неприлично време, искане за защита на личността и т.н.
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron