начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

повторна продажба на имот

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


повторна продажба на имот

Мнениеот daresa1 » 16 Фев 2017, 11:11

Здравейте,
Купихме имот от собственик, който вече го е продал преди три месеца на друго лице.
Какви са последиците за нас, продавача и другия купувач?
daresa1
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 18 Фев 2016, 16:30

Re: повторна продажба на имот

Мнениеот ch3oh » 16 Фев 2017, 12:45

daresa1 написа:Здравейте,
Купихме имот от собственик, който вече го е продал преди три месеца на друго лице.
Какви са последиците за нас, продавача и другия купувач?


Имате добро чувство за хумор.
А ако наистина не се шегувате, последицата е хвърлени на вятъра пари. Дори и да получите след няколко години изпълнителен лист, което ще ви струва още една сериозна сума, не се надявайте да получите нещо реално.
Доброто в случая е, че вече ще знаете до какво водят спестените 50-100 лева за адвокат.
Те нали са всичките измамници по подразбиране. Продавачът е бил "честен" човек. Защо ви е трябвало да го проверявате?
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: повторна продажба на имот

Мнениеот kalahan2008 » 17 Фев 2017, 23:58

Практически не виждам как ще бъде "продаден" един и същи имот два пъти - нотариусът нали проверява собствеността?
По-скоро ми се струва, че реално няма две "продажби", а един (или два) предварителни договора за покупко-продажба, като питащият си мисли, че предварителният договор прехвърля собствеността. Да, ама не.
То затова в Правилника за вписванията през 2014 г. беше въведена възможността за вписване и на предварителните договори - с цел противопоставимост, но аз лично не съм виждал (и чувал) някой да е вписал такъв предварителен договор.
Последиците за страните би трябвало да са разписани в конкретния договор (предварителен или окончателен). Затова е най-добре да се консултирате с адвокат.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: повторна продажба на имот

Мнениеот Melly » 18 Фев 2017, 00:19

Здравей, Калахан,
Не съм съвсем съгласна с теб. Напротив, напълно възможно е един имот да бъде продаден два пъти в един и същи ден, дори и два-три дни по-късно. Това следва от фактът, че оповестяването на акта става "явно" за трети лица с няколко дни закъснение от подаване на документите за вписване в АВп. Съществува вакум, но това е законодателен проблем, такъв какъвто някак нашите законотворци подминават с лекота. :cry:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: повторна продажба на имот

Мнениеот kalahan2008 » 18 Фев 2017, 00:21

Съгласен съм, Melly, но тук става дума за разлика от 3 месеца, а не 3 дни. Със сигурност нотариусът е проверил в ИКАР най-малкото, а ако не го е направил, си е за бой. По-скоро си мисля, че става дума за предварителен договор.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: повторна продажба на имот

Мнениеот Melly » 18 Фев 2017, 00:42

Наистина, не съм обърнала внимание за срока между двете продажби, но напълно възможно е да е налице конкуриращи титули за собственост на един и същ имот. А като се сещам, както Метанолът правилно е уловил "нишката", напълно по български манталитет купувачът е участвал без никаква защита - на голо доверие е приел, че продавачът е "точен". Склонна съм да приема тази теза.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: повторна продажба на имот

Мнениеот kalahan2008 » 18 Фев 2017, 00:51

О, най-вероятно е точно така - без адвокат и "на доверие". Но човек от глупостта си тегли.
По-лошото е, когато все пак е ползван адвокат, но той не си е свършил работата, както трябва. Но можем само да гадаем как е в конкретния случай.
Със сигурност е възможно да има конкуриращи титули и аз не оспорвам това.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: повторна продажба на имот

Мнениеот daresa1 » 10 Авг 2017, 17:24

Здравейте, относно въпроса ми:
Нотариусът издава втори нот. акт за един и същ имот.
Как може да се отмени първия нот. акт за покупко-продажба, защото в Акта пише, но реално не е изплатена цената на имота? Или как да се обезсили първата сделка?
Поздрави,
daresa@abv.bg
daresa1
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 18 Фев 2016, 16:30

Re: повторна продажба на имот

Мнениеот ch3oh » 10 Авг 2017, 22:43

По начина, по който излагате казуса си, е най-добре да помислите за руска рулетка с пистолет.
Само решете дали трябва да се извинявам за грубостта.
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: повторна продажба на имот

Мнениеот ai0101 » 11 Авг 2017, 17:20

Така изложен въпросът поражда един друг въпрос:
Е ли е възможно /чисто технически/ да бъде вписан в Службата по вписвания втори нотариален акт за покупко-продажба на един и същ имот? При условие, че в Имотния регистър собственикът вече е друг, съдията по вписвания не би ли трябвало да постанови отказ на втората продажба?
ai0101
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Фев 2017, 20:11

Re: повторна продажба на имот

Мнениеот n_ikito » 11 Авг 2017, 17:36

За всеобщо съжаление, тенденциозно ограничиха правомощията на съдиите по вписванията, за сметка на нотариусите. Не може да откаже вписване на това основание.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: повторна продажба на имот

Мнениеот daresa1 » 16 Авг 2017, 15:59

ch3oh написа:По начина, по който излагате казуса си, е най-добре да помислите за руска рулетка с пистолет.
Само решете дали трябва да се извинявам за грубостта.


Сам решете :)
daresa1
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 18 Фев 2016, 16:30


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron