начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

фондация

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


фондация

Мнениеот ivanowa » 30 Окт 2003, 09:54

Колеги, при мен дойдоха клиенти,които искат да си учредят фондация,но има един проблем.Те са кинезетерапевти и питат дали това е пречка за основаването на фонадцията.От събраните мнения става ясно,че щом не са лекари не можели да упражняват тази дейност самостоятелно.Бихте ли ми помогнали в случая?Къде да прочета за това и ако някой от вас се е сблъсквал с подобен въпрос нека сподели.Благодаря Ви предварително.
ivanowa
 

Re: фондация

Мнениеот :-) » 30 Окт 2003, 10:18

А ако не е тайна-що за фондация ще е това и защо Ви притеснява факта, че клиентите Ви са кинезитерапевти-всеки работи нещо:-) все пак, но всички сме поне юридически равни и граждани с еднакви права(като цяло, говоря)?
:-)
:-)
 

Re: фондация

Мнениеот ivanowa » 30 Окт 2003, 11:07

не ме притеснява факта че имат такава професия,а как да им помогна.
въпроса е че има мнение и май някъде го пише,но незнам къде,че нямат право да си направят например център за рехабилитация без да има лекар.
ivanowa
 

Re: фондация

Мнениеот Гери » 30 Окт 2003, 11:55

ами за съжалени колегата ми който се занимава с това е извън града.... колко ви е спешно колега?
Гери
 

Re: фондация

Мнениеот ivanowa » 30 Окт 2003, 12:03

в понеделник ще трябва да дам отговор на клиентите си.ще съм ви благодарна ако ми помогнете,пък ще се реванширам с каквото мога.
ivanowa
 

Re: фондация

Мнениеот krkamenova » 30 Окт 2003, 12:26

По отношение самото учредяване на фондацията няма никакво значение кои са лицата, нито какви са техните професии. Знаете, вероятно, че фондацията се учредява едностранно чрез дарение или завещание. Цитирам ви ЗЮЛНЦ:
РАЗДЕЛ II
ФОНДАЦИИ
Учредяване
Чл. 33. (1) Фондация се учредява приживе или по случай на смърт с едностранен учредителен акт, с който безвъзмездно се предоставя имущество за постигане на нестопанска цел.
(2) За учредяване на фондацията приживе е необходимо актът да бъде с нотариално заверени подписи.
(3) Когато се прехвърлят вещни права върху недвижим имот, учредителният акт се вписва от съдията по вписванията при районния съд по местонахождението на имота.
(4)Имуществото, предоставено с учредителния акт, се счита за имущество на фондацията при нейното възникване от датата на извършване на учредителния акт приживе или на откриване на наследството по случай смърт.
(5) Учредителят има право да отмени учредителния акт до възникване на фондацията, като това право не преминава върху наследниците.

Учредителят може да си нарече фондацията както си иска, включително и "Център за рехабилитация". Центърът в този случай няма да има статута на болнично заведение, т.е. не е задължително участието на лекар.
Желая Ви успех.
krkamenova
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 13 Авг 2003, 12:24

Re: фондация

Мнениеот :-) » 30 Окт 2003, 14:13

Хареса ми мнението на колежката Каменова - фондациите са юридически лица с нестопанска цел, както е знайно-докато Център по Рехабилитация, в който ще се осъществява лечебна дейност(ако това е замисъла) НЕ МОЖЕ да НЕ БЪДЕ регистриран като търговско дружество, а и трябва да се впише в съответния регистър в РЦЗ. Това изключва възможността да се заобиколи закона, да се направи като фондация и да се работи под тази форма.
.........сетне проблеми с данъчните могат да възникнат и т. н.
с две думи-не ми е ясно какъв им е замисъла на тези кинезитерапевти да правят фондация?!
:-)
:-)
 

Re: фондация

Мнениеот krkamenova » 30 Окт 2003, 14:46

Очаквах мнението на "усмихнатия" колега, знам че той е специалист в областта на "здравното" законодателство. И наистина е прав, при положение, че Центърът има за цел осъществяването на лечебна дейност. Чисто формално погледнато, обаче, няма никакви пречки за учредяването на фондация, още повече че законодателството позволява на нестопанските организации да извършват стопанска дейност.
krkamenova
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 13 Авг 2003, 12:24

Re: фондация

Мнениеот :-) » 30 Окт 2003, 15:24

Да, така е-ако целта не е осъществяване на лечебна дейност се връзват нещата-и все пак за да може конкретно и максимално вярно да се уточни решението тук(при този казус) трябват повече данни, с които ние за съжаление не разполагаме
:-)
:-)
 

Re: фондация

Мнениеот , » 31 Окт 2003, 01:59

..
,
 

Re: фондация

Мнениеот bgjurist » 31 Окт 2003, 14:20

Не съм чел отговорите на колегите. Не е пречка да се учреди фондация. Фондацията следва да се учреди по ЗЮЛНЦ. Що се отнася до лекарската им практика, то за извършването на дейността биха могли да се привлекат и лекари. В този смисъл, за упражняването на лекарска професия си има множество нормативни актове.
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11

Re: фондация

Мнениеот ivanowa » 31 Окт 2003, 16:24

малко пояснение-тези хора имат за цел да помагат на нуждаещите се; да пишат проекти за лечение и рехабилитация на различни части от тялото,които да изпращат в чужбина със цел финансиране от там.
опасяват се че след като не са медици няма да могат да се обособят като отделен център без участието на лекар.
ivanowa
 

Re: фондация

Мнениеот :-) » 31 Окт 2003, 16:33

След като е за това-не би трябвало да имате проблеми. Късмет!
:-)
:-)
 

Re: фондация

Мнениеот ivanowa » 05 Ное 2003, 17:05

и каква точно стопанска дейност могат да извършват?
ivanowa
 

Re: фондация

Мнениеот ivanowa » 06 Ное 2003, 09:42

да,могат но лекарите искали доста голяма сума пари.а и до колкото разбрах вече има такива центрове тук и се е образувала нещо като мафия.въпросът е дали могат да се обединят в някаква структура/дружество без лекар и развиват кинезитерапевтична дейност,без това да е трън в очите на Министерството или здравната каса?
ivanowa
 

Re: фондация

Мнениеот LZ » 11 Ное 2003, 11:49

А може ли някой да ми помогне с формата за едностранния учредителен акт?Зная че в чл.34 са посочени изискванията,но често посоченото в закона е недостатъчно.Оказва се,че винаги има и още нещо.Т.е необходима ми е някаква "сламка" по която да се движа при изготвянето на този учредителен акт.Ще ми е от полза и "сламка" от устав-а,който се приема от учредителите на сдружението по ЗЮЛНЦ.Благодаря ви предварително!
LZ
 

Re: фондация

Мнениеот LZ » 11 Ное 2003, 12:15

Освен това ще бъда благодарна ако някой ми каже какви са дължимита такса при вписването в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и въобще дължат ли се и някакви други такси.
Благодаря!
LZ
 

Re: фондация

Мнениеот desiva » 11 Ное 2003, 13:03

всъщност ако предмета на дейност не е лечебна дейност по смисъла на Закона за лечебните заведения - няма пречка да регистрират фондацията. Но ако ще правят лечебно заведение - не става. В чл. 3 на сощият този закон изрично е посочено, че лечебни заведения се създават по ТЗ или по Зкооп. После лечебното заведение се регистрира и пред съответното РЦЗ, - фондация в този случай е немислима.
desiva
Младши потребител
 
Мнения: 72
Регистриран на: 27 Окт 2003, 17:57
Местоположение: София

Re: фондация

Мнениеот LZ » 11 Ное 2003, 14:51

въпросите,които поставих са извън темата "отворена" от г-жа Иванова.Избрах да задам въпросите си тук,защото темата така или иначе е "фондация".
LZ
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron