начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Полицията влезе в дома ми без да се представи

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Полицията влезе в дома ми без да се представи

Мнениеот educatedfool » 04 Май 2022, 21:13

Здравейте,
Преди няколко дни пуснах обява в интернет, за да продам старият си (10 годишен) лаптоп. Купувач ми се обади по телефона и заяви желание да дойде в същият ден; на входа посрещнах 3ма души, които се представиха за купувачите. След като ги пуснах в дома си, погледнаха лаптопа и почнаха да ме разпитват дали е мой и откога го имам. След това се представиха,че са полицаи, които търсят краден лаптоп, който прилича на моя и ми изискаха документи за собственост. Казаха ми, че или трябва да им дам лаптопа или да дойда в РПУ-то с лаптопа и да им го оставя. Аз избрах второто (после в колата бяха много настоятелни, че това е мое решение и не е арест)

Въпроси:
1. Нарушени ли са правата ми? Не трябва ли полицията да се представи преди да ги допусна до дома ми, за да мога да взема решение дали да ги пусна или не?
2. По принцип в такава ситуация длъжен ли съм наистина да съдействам на полицията и да им дам мое имущество или да дойда с тях? Ако откажа мога ли да бъда арестуван в собственият си дом?
3. (Бонус) Какво е максималното време, което полицията може да задържи имуществото ми, докато тече експертната проверка дали е откраднато или не?

Благодаря!
educatedfool
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Май 2022, 20:56

Re: Полицията влезе в дома ми без да се представи

Мнениеот TheOldMan » 09 Май 2022, 00:38

Полицията няма право да влиза в дома ви без съответната санкция от съд или по изклочение прокурор, освен ако това не е свързано с опазване живота и здравето на някой. Щом са влезнали като граждани, да бъдат така добри да излезнат и да позвънят отново, да се легитимрат и вие да решите дали да ги пускате или не. Не че ще го направят, ма...
Ок, влезнали са с хитрост (да не кажа "измама"). Просто отказвате да им сътрудничите и им посочвате вратата. те ако искат да извършват кражба (да не кажа "грабеж", щот са двама и са въоръжени) и после да обясняват как се е случило всичко. Тук проблема е двояк - и вие ще трябва да обясснявате ка ксе е случило всичко, но вие сте един, те са двама... в общия случай е кофти за вас.
На теория сте длъжни да съдействате на полицията, но не и когато това би довело до доказване на ваша съпричастност към престъпление. Наивно е да се запише в закон че престъпника е длъжен да донесе веществените доказателства в районното...
Максималния срок е докато тече разследването и евентуалното съдебно разбирателство след това. Като гледам какви курници има пред РПУ-тата, които преди много години са били автомобили, вероятно лаптопа вече няма да става за работа когато ви го върнат.

К'во можеше да направите... първо ги молите да си ходят, после им казвате да ходят на ...... си, и ако не подейства - вие излизате от апартамента и звъните на полицията. Преди това звъните на всички звънци на съседите за да имате поне някакви свидетели че не сте пребили полицаите и не сте бягали. Ако се опитат да ви задържат - крещите "Помощ, обират ме!", събаряте мебели и т.н. - отново да има някакви индикации към съедите че сте против това мероприятие. Ако имате достатъчно смелост - вадите телфона и пускате живо предаване във Фейсбук или Ютуб (за да не може да се изтрие толкоз лесно ако ви гепят и телефона освен лаптопа).
НИКОГА, ама НИКОГА не отговаряйте на НИКАКВИ въпроси зададени от полицаите. Докато не сте пред съда или следователя, не сте задължен да отговаряте. Ако отговаряте - по-добре няма да стане, но вероятностат да стане по-зле нараства. Ако искат да си говорят с вас - следовател, призовка, адвокат. Ако искат да ги придружите - заповед за задържане/доставяне, белезници. За да няма после "Ама той сам дойде, той сам ни го предаде тоя лаптоп..."
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Полицията влезе в дома ми без да се представи

Мнениеот educatedfool » 09 Май 2022, 03:17

Благодаря за изчерпателният (и забавен) отговор :)
В общи линии почти всичко, което предложихте ми мина през главата - включително да се обадя на полицията. Добре е, че поне на теория изглежда, че това не трябва да се случва по този начин, защото е доста унизително.

Аз ги попитах, защо не се легитимираха преди да взялат - те ми казаха, че иначе като се легитимират крадците могли да се укрият или избягат. Което няма много логика след като знаят кой съм и къде живея.

Попитах ги и за максималното време, което могат да ми задържат лаптопа. Единият от тях вдигна рамене и каза, че няма такова. На моят протест беше отговорено, че "твоето е нищо, да видиш на хората колите колко време стоят" :D

Ще го имам в предвид за в бъдеще, ако се наложи да отстоявам правата си. В случая за този стар лаптоп не си струва разправията с полицията.
educatedfool
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Май 2022, 20:56

Re: Полицията влезе в дома ми без да се представи

Мнениеот TheOldMan » 10 Май 2022, 13:34

Не искам да ви подстрекавам, но позицията "не си струва разправията за защитаване на моите права" е изключително деструктивна, особено когато се отнася до извършеното от длъжностни лица към гражданин. Днес са ви прибрали лаптопа, утре може да решат да ви претърсят "отвътре" през всички отверстия на тялото ви, и пак ли ще го приемете с философията "отмина, важното е че сме живи и здрави"...
Проумейте го, държавния служител е служител, т.е. прислужник, слуга на държавата, а държавата според чл. 1 ал.2 е народа, т.е. вие. Вие като гражданин сте свободен да правите абсолютно всичко което ви хрумне и което не е забранено със закон, а държвния служител може да прави само това, което му е делегирано като задължение и е изрично вписано в закон, наредба, заповед, устав, правилник или някакъв друг документ.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Полицията влезе в дома ми без да се представи

Мнениеот ivanov_p » 10 Май 2022, 16:17

В случая за този стар лаптоп не си струва разправията с полицията.


Разправии може да не струва, но може да струва много пари.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Полицията влезе в дома ми без да се представи

Мнениеот educatedfool » 10 Май 2022, 22:41

Да, разбирам, че е деструктивно, но какво всъщност мога да направя постфактум? Сам казвате, че ако повдигна обвинение сега, без свидетли трудно ще докажа нарушение. Ако разбира се ситуацията беше по-дебела, щях и да реагирам по друг начин (особено сега след като ми дадохте някои съвети). Може би трябваше да реагирам по-остро и в тази ситуация и да не им сътруднича, честно казано не съм сигурен.
Тук дори според мен не става въпрос за проблем с тримата служители, които са нарушили правата ми, проблемът е системен. Полицията търси кражби на слуки по обяви втора ръка и без заповед за обиск?!?

Иначе ако се стигне до там те да ми повдигнат обвинение, успях да намеря някои неща (не знам дали да ги нареча доказателства), които потвърждават, че имам лаптопа от много години. Намерих снимка, където лаптопа се вижда на масата в хола ми. Имам лични файлове (включително и фирмени), които само аз бих могъл да сложа на компютъра. Имам мейли от 2010 година, където разговарям с онлайн магазини за закупуването точно на този модел лаптоп. Говорих и с фирмата в която работя, от където могат да потвърдят, че съм ходил командировки с него.
ivanov_p написа:Разправии може да не струва, но може да струва много пари.


Тоест вие ме съветвате да говоря с адвокат и да се ориентирам към завеждане на дело? Можете ли да конкретизирате за какви суми става въпрос - в крайна сметка и делото няма да е безплатно и е със съмнителен успех?
educatedfool
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Май 2022, 20:56

Re: Полицията влезе в дома ми без да се представи

Мнениеот ivanov_p » 11 Май 2022, 00:01

Тоест вие ме съветвате да говоря с адвокат и да се ориентирам към завеждане на дело? Можете ли да конкретизирате за какви суми става въпрос - в крайна сметка и делото няма да е безплатно и е със съмнителен успех?


Аз ви съветвам да си наемете адвокат и да се готвите за досъдебно. Дали резултатът ще е съмнителен или изцяло във ваша вреда ще покаже експертизата на лаптопа и това какво е качвано и сваляно с и от него.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Полицията влезе в дома ми без да се представи

Мнениеот mariahcarey » 30 Сеп 2022, 09:44

TheOldMan написа:Полицията няма право да влиза в дома ви без съответната санкция от съд или по изклочение прокурор, освен ако това не е свързано с опазване живота и здравето на някой. Щом са влезнали като граждани, да бъдат така добри да излезнат и да позвънят отново, да се легитимрат и вие да решите дали да ги пускате или не. Не че ще го направят, ма...
Ок, влезнали са с хитрост (да не кажа "измама"). Просто отказвате да им сътрудничите и им посочвате вратата. те ако искат да извършват кражба (да не кажа "грабеж", щот са двама и са въоръжени) и после да обясняват как се е случило всичко. Тук проблема е двояк - и вие ще трябва да обясснявате ка ксе е случило всичко, но вие сте един, те са двама... в общия случай е кофти за вас.
На теория сте длъжни да съдействате на полицията, но не и когато това би довело до доказване на ваша съпричастност към престъпление. Наивно е да се запише в закон че престъпника е длъжен да донесе веществените доказателства в районното...
Максималния срок е докато тече разследването и евентуалното съдебно разбирателство след това. Като гледам какви курници има пред РПУ-тата, които преди много години са били автомобили, вероятно лаптопа вече няма да става за работа когато ви го върнат.

К'во можеше да направите... първо ги молите да си ходят, после им казвате да ходят на ...... си, и ако не подейства - вие излизате от апартамента и звъните на полицията. Преди това звъните на всички звънци на съседите за да имате поне някакви свидетели че не сте пребили полицаите и не сте бягали. Ако се опитат да ви задържат - крещите "Помощ, обират ме!", събаряте мебели и т.н. - отново да има някакви индикации към съедите че сте против това мероприятие. Ако имате достатъчно смелост - вадите телфона и пускате живо предаване във Фейсбук или Ютуб (за да не може да се изтрие толкоз лесно ако ви гепят и телефона освен лаптопа).io games
НИКОГА, ама НИКОГА не отговаряйте на НИКАКВИ въпроси зададени от полицаите. Докато не сте пред съда или следователя, не сте задължен да отговаряте. Ако отговаряте - по-добре няма да стане, но вероятностат да стане по-зле нараства. Ако искат да си говорят с вас - следовател, призовка, адвокат. Ако искат да ги придружите - заповед за задържане/доставяне, белезници. За да няма после "Ама той сам дойде, той сам ни го предаде тоя лаптоп..."wordle

Много съм съгласен с това, което TheOldMan предлага.
mariahcarey
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Сеп 2022, 09:29

Re: Полицията влезе в дома ми без да се представи

Мнениеот ilian_todorov » 05 Окт 2022, 12:51

educatedfool написа:Здравейте,
Преди няколко дни пуснах обява в интернет, за да продам старият си (10 годишен) лаптоп. Купувач ми се обади по телефона и заяви желание да дойде в същият ден; на входа посрещнах 3ма души, които се представиха за купувачите. След като ги пуснах в дома си, погледнаха лаптопа и почнаха да ме разпитват дали е мой и откога го имам. След това се представиха,че са полицаи, които търсят краден лаптоп, който прилича на моя и ми изискаха документи за собственост. Казаха ми, че или трябва да им дам лаптопа или да дойда в РПУ-то с лаптопа и да им го оставя. Аз избрах второто (после в колата бяха много настоятелни, че това е мое решение и не е арест)

Въпроси:
1. Нарушени ли са правата ми? Не трябва ли полицията да се представи преди да ги допусна до дома ми, за да мога да взема решение дали да ги пусна или не?
2. По принцип в такава ситуация длъжен ли съм наистина да съдействам на полицията и да им дам мое имущество или да дойда с тях? Ако откажа мога ли да бъда арестуван в собственият си дом?
3. (Бонус) Какво е максималното време, което полицията може да задържи имуществото ми, докато тече експертната проверка дали е откраднато или не?

Благодаря!

Направили сте грешка, като сте ги пуснали и тримата. :idea: Дори да са купувачи, не е нужно да влизат цяла делегация. :idea: Може да са бандити, които да ви нападнат и ограбят. :idea: Не е трябвало и да се съгласявате да го предавате доброволно. :idea: Нека ви го изземат без ваше съгласие, да видим как ще узаконят действието си. :idea: Искате документ за изземване, ако не ви го дадат не им давате лаптопа. :idea: Ако въпреки това го вземат, пускате жалба срещу тях, като преди това запишете имената им. :idea:

И да, няма срок кога да ви го върнат. :idea: Ако ви го върнат изобщо. :idea:
През 2002 г. години, мой познат ми беше взел газовия пистолет и с него на другия ден заплашил някакви цигани с убийство. Иззеха му пистолета и мен ме разпитваха, включително и пред съда няколко пъти. Съдиха го за закана за убийство. :idea: Накрая го признаха за виновен, но съда не му наложи наказание, тъй като беше изтекла абсолютната давност за това престъпление. На мен обаче не ми върнаха пистолета и изминаха още няколко години. :idea: Накрая пуснах жалба до състава на съда, който постанови решението по делото и след няколко дни ми се обадиха от полицията да дойда да ми върнат пистолета. :idea: В полицията стоя повече от десет години. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Полицията влезе в дома ми без да се представи

Мнениеот disident » 29 Ное 2022, 02:10

Сефте! През 2011 написах жалба до Окръжна прокуратура против Районна в която писах, че са ми избрали за разследващ полицай Иван Пенев новообранец на 2 якички служба. Тази моя жалба се оказа на бюрото му. Тоа като се напени ми изпрати трима да ме прибират спешно от къщи. Като ме въведоха в канцеларията му ги накара да излязат и реши да ме бие. Е да ама аз като специалист в бойните изкуства сколасах да избягам в коридора, развиках се и колегите му го усмириха. В последствие като написах жалба против него тоа пък реши да ми плячкосва компютрите понеже имал и документ от съдилището. Е да ама аз този документ го получих 2 години по-късно. Ами трябваше да бъда 5 месеца под домашен арест и 6 в Карлуково. Като ме изкарваха луд на съдебните дела в Районен и Окръжен съд прокуратурата не доказа нито едно мое престъпление ама то съдилищата нали когато трябва да санкционират бял роб не се притесняват от това. В последствие аха това да се повтори пък заради господаря ми домоДиктатор който беше полудял на тема електронни играчки както всеки нормален бял евроПейски туземец. https://www.youtube.com/watch?v=1Suj-go0768
disident
Потребител
 
Мнения: 287
Регистриран на: 05 Юни 2010, 20:14


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron