начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Клауза за неустойка в договор за наем на имот.

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Клауза за неустойка в договор за наем на имот.

Мнениеот daimubate » 25 Сеп 2021, 11:19

Здравейте!

Въпросът ми е: Честа практика ли е в договор за наем на имот да фигурира клауза, която гласи, че при прекратяване на договора предсрочно с предизвестие от 1 месец, то наемателя губи депозита, който е оставил при подписване на договора?

Разгледах доста примерни договори в Гугъл и в нито един нямаше подобна клауза. Дори и в старите ми договори не е имало и се учудих. При положение, че се дава едномесечно предизвестие защо наемателя трябва да изгуби депозита си? За този 1 месец може да се намерят доста нови наематели и наемодателя няма да бъде ощетен.

Какво ще ме посъветвате? Да се опитам ли да договоря тази клауза да бъде премахната? Защото както знаете всичко се случва. Утре пак ще ни затворят заради КОВИД и аз ще изгубя депозита си, което мисля, че не е честно.
daimubate
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 15 Окт 2018, 09:24

Re: Клауза за неустойка в договор за наем на имот.

Мнениеот ivanov_p » 25 Сеп 2021, 14:06

Договарянето по тези въпроси е свободно, каквото се разберете с наемодателя или примете предложеното - това ще бъде
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Клауза за неустойка в договор за наем на имот.

Мнениеот ivan_lawyer » 25 Сеп 2021, 15:38

По принцип депозитът следва да се счита за 1 месечен наем, ако наемателят прекрати договора, то става един вид - да му се върне депозита, тоест - ако има нужда от време да се изнесе, то няма да дължи наем.

Неустойката е за неизпълнение на договор, както и да е - според мен ако резнеш хазяина, няма какво да загуби.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Клауза за неустойка в договор за наем на имот.

Мнениеот daimubate » 25 Сеп 2021, 15:45

ivan_lawyer написа:По принцип депозитът следва да се счита за 1 месечен наем, ако наемателят прекрати договора, то става един вид - да му се върне депозита, тоест - ако има нужда от време да се изнесе, то няма да дължи наем.

Неустойката е за неизпълнение на договор, както и да е - според мен ако резнеш хазяина, няма какво да загуби.


Не става въпрос да се режем един друг ами че в случая на едномесечно предизвестие за прекратяване на договора предсрочно, не би трябвало да има клауза, която да казва, че депозита ми няма да бъде върнат. Но въпреки това я има.. Което ми е странно. Нали точно заради това е едномесечното предизвестие, за да има време наемодателя да намери нови наематели.

Пример: подписвам днес за 1 година, но на 6-тия месец ми се променят плановете и се налага да се изнеса в едномесечен срок. Пиша предизвестието до наемодателя и естествено си плащам наема за този 1 месец и накрая очаквам да ми се върне депозита (след като съм си платил всички сметки и се види, че няма щети по имота).
daimubate
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 15 Окт 2018, 09:24

Re: Клауза за неустойка в договор за наем на имот.

Мнениеот ivan_lawyer » 25 Сеп 2021, 19:29

Именно, за мен е безсмислено да има такава наказателна клауза.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Клауза за неустойка в договор за наем на имот.

Мнениеот guest1 » 26 Сеп 2021, 23:34

daimubate написа:Пример: подписвам днес за 1 година, но на 6-тия месец ми се променят плановете и се налага да се изнеса в едномесечен срок. Пиша предизвестието до наемодателя и естествено си плащам наема за този 1 месец и накрая очаквам да ми се върне депозита (след като съм си платил всички сметки и се види, че няма щети по имота).

Описанието на евентуалните събития е ясно, но защо ще плащате за времето на предизвестието?
И без това „вървите“ с един наем напред.

Пп. Дали наемодателя ще си намери друг наемател или не - не е ваш проблем Не мога да си представя клауза - „Да плаща наем, докато не се намери друг наемател!“
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1800
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Клауза за неустойка в договор за наем на имот.

Мнениеот daimubate » 27 Сеп 2021, 15:37

guest1 написа:Описанието на евентуалните събития е ясно, но защо ще плащате за времето на предизвестието?
И без това „вървите“ с един наем напред.


Да кажем, че на 1-ви съм платил за целия месец и подавам едномесечно предизвестие на 15-ти. Тоест до следващият 15-ти смятам, че е коректно да си заплатя престоя. Наемодателите не считат депозита за "наем напред", тъй като искат да се уверят, че си си платил всички сметки и няма никакви щети по имота при напускане.

guest1 написа:Пп. Дали наемодателя ще си намери друг наемател или не - не е ваш проблем Не мога да си представя клауза - „Да плаща наем, докато не се намери друг наемател!“


Да, по принцип не е мой проблем дали ще си намери наемател, но тази наказателната клауза, която казва, че депозита няма да ми бъде върнат дори и при подаване на едномесечно предизвестие е проблем.
daimubate
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 15 Окт 2018, 09:24

Re: Клауза за неустойка в договор за наем на имот.

Мнениеот guest1 » 27 Сеп 2021, 19:14

daimubate написа:Наемодателите не считат депозита за "наем напред", тъй като искат да се уверят, че си си платил всички сметки и няма никакви щети по имота при напускане.

Принципно това е идеята на депозита - покриване на причинени щети и задължения. Това, че е в размер „един наем“ е съвпадение.
Ако наемате жилище, обзаведено със скъпи мебели - депозита може да е много по-голям.
При наемането и освобождаването - трябва да се състави приемно-предавателен протокол. Ако наемодателя няма претенции - депозита да се върне.
Другото е „неравноправна клауза“.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1800
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Клауза за неустойка в договор за наем на имот.

Мнениеот todorst » 30 Сеп 2021, 21:20

зависи от коя страна на барикадата сте ! Едномесечен депозит се изисква и служи когато наемателя не си плаща ток, ТЕЦ ,вода и пр. и изчезва . С този гаранционен депозит ще покрия поне част от натрупаните задължения!
Второ -договорът е за една година. Но наемателя след пети, шести и т.н. по свое желание предсрочно напуска, макар да предупреди с предизвестие , то съгласно договора /ако има такава клауза / не му се връща депозита /или част от него / защото сметките пристигат по-късно. Какво дефектно има в това.
Да не коментираме, че наемодателя е разчел и сключил напр. договор за една година и разчита на наема за една година.
Има и хитрости - договорът да е за един ден или един месец, така ни учеха старите професори!
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Клауза за неустойка в договор за наем на имот.

Мнениеот guest1 » 30 Сеп 2021, 21:26

todorst написа:зависи от коя страна на барикадата сте ! Едномесечен депозит се изисква и служи когато наемателя не си плаща ток, ТЕЦ ,вода и пр. и изчезва . С този гаранционен депозит ще покрия поне част от натрупаните задължения!
Второ -договорът е за една година. Но наемателя след пети, шести и т.н. по свое желание предсрочно напуска, макар да предупреди с предизвестие , то съгласно договора /ако има такава клауза / не му се връща депозита /или част от него / защото сметките пристигат по-късно. Какво дефектно има в това.
Да не коментираме, че наемодателя е разчел и сключил напр. договор за една година и разчита на наема за една година.
Има и хитрости - договорът да е за един ден или един месец, така ни учеха старите професори!

От която и страна да сте - не говорете глупости!
Първо - не е фиксирано да е едномесечен. Наема се обзаведено жилище - депозита може да е много -голям, според стойността на обзавеждането.
Неплатени задължения могат да се погасят, но ако няма такива - депозита се връща!
Какви сметки си и правил наемодателя - това си е негов проблем! Има договорено предизвестие, спазено е и ... ЧАО!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1800
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Клауза за неустойка в договор за наем на имот.

Мнениеот todorst » 30 Сеп 2021, 21:40

Жора, ама ти не спиш ли.? Няма и минута откакто го повествах . И веднага се намесваш. Не ме обиждай . Не пиша глупости , а реални неща. Първо отдай своя апартамент и публикувай наемния договор ! А, така , както казват "с чужда пита - помен "
Говорим за ГАРАНЦИОНЕН ДЕПОЗИТ - измерение в стойност по договаряне ! Давам супер лукс и ако го батисат ! Затова гаранционния депозит може да е 2000 и повече лева.
И аз си почивам и се забавлявам ! Теория и практика -добре е лично да го изпиташ Такива ми ти глупости, Жоре!
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Клауза за неустойка в договор за наем на имот.

Мнениеот guest1 » 01 Окт 2021, 00:43

todorst написа:Жора, ама ти не спиш ли.? Няма и минута откакто го повествах . И веднага се намесваш. Не ме обиждай . Не пиша глупости , а реални неща. Първо отдай своя апартамент и публикувай наемния договор ! А, така , както казват "с чужда пита - помен "
Говорим за ГАРАНЦИОНЕН ДЕПОЗИТ - измерение в стойност по договаряне ! Давам супер лукс и ако го батисат ! Затова гаранционния депозит може да е 2000 и повече лева.
И аз си почивам и се забавлявам ! Теория и практика -добре е лично да го изпиташ Такива ми ти глупости, Жоре!

Няма нищо умишлено - просто си късметлия. Не бях влизал няколко дни.
А иначе - изпитал съм и двете страни! Просто - помисли добре, какво съм написал.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1800
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Клауза за неустойка в договор за наем на имот.

Мнениеот todorst » 03 Окт 2021, 20:02

Жоре , завърших ВИСШЕ -та през 1996 год. тогава беше социалистическо . Нямя ги вече тези професори. Ректор ни беше акад. Косев!?















предвиждаше се да няма еимотни проблеми - всичко
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Клауза за неустойка в договор за наем на имот.

Мнениеот todorst » 03 Окт 2021, 20:19

Грешка с годините Завърших през 1966 година. Бог да прости Ректора акад. Косев.Но тогава имаше социалистическо право! Нямаше да има имущетвени проблеми -. Споровете - чрез- другарски съдилища- вкл и по финансови казуси - наеми. Това е правовата държава , Жоре така ни учеха, е не всички професори !
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron