начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Удържане на част от депозит за наем

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Удържане на част от депозит за наем

Мнениеот mitiob » 12 Ное 2019, 20:23

Здравейте, бих желал съвет относно следната ситуация:
На 25.10.2019г. прекратих договор за наем, с писмено споразумение на гърба на самия договор, в който наемодателя е заявил, че след изплащане на последните сметки, остатъка от депозита ще бъде възстановен най-късно до 15.11.2019г. Днес наемодателя ми заяви, че смята да удържи сума по негова преценка, за щета която съм нанесъл, но въпросната сума е повече от абсурдна. Питането ми е дали наемодателя има право да удържи въпросната сума след като сме подписали писменото споразумение.
Не е бил съставян приемо-предавателен протокол, както при сключване на договора, така и при прекратяването му.
mitiob
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Ное 2019, 20:19

Re: Удържане на част от депозит за наем

Мнениеот jhoro » 13 Ное 2019, 03:01

Принципно, идеята на депозита е такава - за покриване на щети. но - как ще се докаже въпросната щета, щом ...
mitiob написа:Не е бил съставян приемо-предавателен протокол, както при сключване на договора, така и при прекратяването му.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Удържане на част от депозит за наем

Мнениеот ivan_lawyer » 13 Ное 2019, 06:36

Позната работа по български. Най вероятно не е декларирал наема изобщо в Общината. Оттук само това е достатъчно да се цькне по главата дебела.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Удържане на част от депозит за наем

Мнениеот kalahan2008 » 13 Ное 2019, 12:07

ivan_lawyer написа:Най вероятно не е декларирал наема изобщо в Общината.

От кога наемът се декларира в общината?
Аз мислех, че доходите от наем се декларират в НАП, но сигурно са изменили закона, без да разбера...
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Удържане на част от депозит за наем

Мнениеот jhoro » 14 Ное 2019, 03:07

kalahan2008 написа:
ivan_lawyer написа:Най вероятно не е декларирал наема изобщо в Общината.

От кога наемът се декларира в общината?
Аз мислех, че доходите от наем се декларират в НАП, но сигурно са изменили закона, без да разбера...

От много отдавна!
Чл. 112. Вписват се:
е) договорите за наем на недвижим имот за срок по-дълъг от една година;
Закон за собствеността

Може да прегледаш и Правилник за вписванията
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Удържане на част от депозит за наем

Мнениеот kalahan2008 » 14 Ное 2019, 13:55

jhoro написа:
kalahan2008 написа:
ivan_lawyer написа:Най вероятно не е декларирал наема изобщо в Общината.

От кога наемът се декларира в общината?
Аз мислех, че доходите от наем се декларират в НАП, но сигурно са изменили закона, без да разбера...

От много отдавна!
Чл. 112. Вписват се:
е) договорите за наем на недвижим имот за срок по-дълъг от една година;
Закон за собствеността

Може да прегледаш и Правилник за вписванията

В тази тема става все по-интересно. Сега пък научих, че Службата по вписванията била към общината, а не към Агенцията по вписванията. Че дори и ме пратиха да прочета Правилника за вписванията. Ще го прочета, защо да не го прочета. Ето, прочетох го за n-ти път - не се споменава там думичката "община". Някой ако я вижда, да се обади.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Удържане на част от депозит за наем

Мнениеот tochotocho » 14 Ное 2019, 21:35

Въпросните проблеми ще се решат в съдебен спор! Но казуса навежда на следното: 1. За наемодателя . ако договорът е за повече от една година, да се впише. Къде , ясно е ! 2. Приемвно предавателен протокол т.е. опис ,състояние : печка, хладилник, телевизор, климатик и т.н подробно марка ,изправност, заверка на този протокол-опис пред Нотариус. Има психолологичен ефект. Макар,че някои нотариуси ще поискат оценка на описаните вещи и таксата ще бъде съобразно интереса. Кой поема този нотар.разход, нормално и двамата. Гаранционният депозит от един месечен наем служи за покриване на неплатени сметки за електр., вода, топлофикация, асансьор, чистачка и пр. Ако при напускане наемателя е със съответните неплатени сметки, то дали този депозит да стигне на наемодателя да покрие това. Често наематела трупа сметки за елект. и напуска. .т.е. изчезва. В по-западното наемно отношение фирмата брокер носи отговорност и изисква от кандидата официална справка за имуществено състояние, справка за месторабота, заплата и т.н. А при нас: идва Пешо-наемател, изискава лукс обзавеждане, съгласява се на 800 лв; мес наем. Депозита ще го внесе по-късно. Влиза във вледение и на 3 ден отнася всичкото възвоможно обзавеждане. И къде е отговорността на брокера.
Конкретно: Отдавам под наем луксозно обзаведен апартамент, вкл. лукс. баня, вана, климатици , и т.н. брокера ми води разни лица. Изисквам горните справки, отговарят,че не е законно. Добре , тогава с вещо лиде имам оценка на предоставеното обзавеждане- около 5000 лв. Изисквам гаранционен депозит 5000 лв, отделно един месечен наем за евентуално теплатени сметки-. отговор:Няма такава държава!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 30 госта


cron