начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Дерегистриране на МПС

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Дерегистриране на МПС

Мнениеот gavra74 » 22 Фев 2018, 22:00

Здравейте.
През 1999-2000г закупих МПС, което в последствие през 2001г. продадох на мой приятел. Дадох му я с "генерално" пълномощно с уговорката, ако го продава, да не го дава с пълномощно, а с прехвърляне. Да да, ама не! В момента нямам връзка нито с тоя мой "приятел", нито с владетеля на МПС-то. Автомобила е стар и не вярвам да е в движение. Накратко - не разполагам с никакъв документ за нищо. Само писмо за дължими данъци, които ми праща общината от 2 години насам.
Въпросите ми са какво да правя от тук нататък? Как да махна тоя автомобил от главата си? За кои години мога да искам данъците за МПС-то да бъдат погасени по давност и отписани?
От тая народна медицина се пропих - уиски за сърцето, червено вино за кръвните телца, ракия да сваля кръвното, бира за бъбреците...
gavra74
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Мар 2015, 20:37

Re: Дерегистриране на МПС

Мнениеот ivanov_p » 23 Фев 2018, 09:08

Отивате в КАТ и там ще ви кажат как да дерегистрирате колата, около час работа. После с документа я отписвате от общината и плащате данъка за последните5 години.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Дерегистриране на МПС

Мнениеот doondie » 23 Фев 2018, 16:54

За процедурата за дерегистрация не знам, но за плащането аз не бих плащал нищо, след като автомобилът не е ползван през всичките тези години. Той реално е „откраднат” дори.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Дерегистриране на МПС

Мнениеот jhoro » 23 Фев 2018, 19:54

doondie написа:За процедурата за дерегистрация не знам, но за плащането аз не бих плащал нищо, след като автомобилът не е ползван през всичките тези години. Той реално е „откраднат” дори.

Грешка. И то доста голяма и скъпа.
Въпреки, че автомобила не е притежание на питащия, а може вече и да не е автомобил - питащия е собственик. И като такъв дължи и ще продължава да дължи данък. И никой няма да му го опрости.
Спирането на данъка става или след пререгистрация на името на новия собственик, или след сваляне от отчет на автомобила в КАТ.

gavra74 ако номерата и двата талона са във вас - няма проблеми. Отивате в КАТ, връщате номерата и малкия талон, на големия се пише „свален от отчет“ и сте готов.
Ако обаче ги нямате е по-сложно. Като набало пак отивате в КАТ и ... там ще ви обяснят. Както е казал и от ivanov_p.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Дерегистриране на МПС

Мнениеот doondie » 24 Фев 2018, 00:58

jhoro написа:Грешка. И то доста голяма и скъпа.
Въпреки, че автомобила не е притежание на питащия, а може вече и да не е автомобил - питащия е собственик. И като такъв дължи и ще продължава да дължи данък. И никой няма да му го опрости.
Спирането на данъка става или след пререгистрация на името на новия собственик, или след сваляне от отчет на автомобила в КАТ.
Ясно, но кой ще го задължи да плаща данъка и на какво основание, при положение че той отива само да я отписва, а не иска да я прехвърля и прочие? Те по тази логика могат да го глобят, че 15 години не е плащал застраховка "ГО".
За мен е несериозно да очакват да плаща данъци за кола, която от години не се знае дали изобщо е кола, както ти казваш. 5 години след дерегистрацията няма да дължи нищо. Не виждам защо да плаща за "некола" в момента.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Дерегистриране на МПС

Мнениеот jhoro » 24 Фев 2018, 14:57

doondie написа:Ясно, но кой ще го задължи да плаща данъка и на какво основание, при положение че той отива само да я отписва, а не иска да я прехвърля и прочие? Те по тази логика могат да го глобят, че 15 години не е плащал застраховка "ГО".
За мен е несериозно да очакват да плаща данъци за кола, която от години не се знае дали изобщо е кола, както ти казваш. 5 години след дерегистрацията няма да дължи нищо. Не виждам защо да плаща за "некола" в момента.

Не се ли сещаш кой ще го задължи? Същата тази Община.
За ГО не е същото. Автомобила трябва да има застраховка, ако се движи по пътищата - имуществения данък е за самия факт, че притежаваш въпросната собственост!
Несериозно е, но още по-несериозно е, да не си направиш труда въпросната „не-кола“ да ѝ промениш статута!
Казвайки „5 години“ - визираш давността. Само да напомня - „давността погасява правото да се претендират публичните вземания, но те не се заличават и остават дължими, като могат да бъдат платени доброволно или да бъдат прихванати". Тоест - след 7 години отиваш да си платиш данък сгради, а се оказва, че си платил данък МПС (въпросната „не-кола“). Или ти трябва „Удостоверение за липса на задължения“, а там пише, че имаш!!!
С две думи - в техните ръце е ножа, в техните ръце са и ... топките ти. Каквото решат - това ще отрежат!
Последна промяна jhoro на 25 Фев 2018, 01:01, променена общо 1 път
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Дерегистриране на МПС

Мнениеот gavra74 » 24 Фев 2018, 21:42

Здравейте. Благодаря за съветите. Това за ножа и топките не ме плаши - става въпрос за друга област, община. Притесняваме въпроса да не стигне до лешоядите ЧСИ.
От тая народна медицина се пропих - уиски за сърцето, червено вино за кръвните телца, ракия да сваля кръвното, бира за бъбреците...
gavra74
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Мар 2015, 20:37


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron