начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Да уведомявам ли някой служби, че напускам BG?

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Да уведомявам ли някой служби, че напускам BG?

Мнениеот ivanium » 27 Яну 2005, 14:53

Здравейте!
През 2005 година ще отпътувам семейно за USA с така наречената Зелена карта. Което значи, че има много възможности: да остана завинаги там, да се върна завинаги в България, както и комбинация от двете.
Предвид факта, че за момента е абсолютно неясно какво ще се случи, бих искал да знам преди заминаването ми трябва ли да уведомявам някакви служби или институции- Военните- за евентуално отчисляване, Полицията- за адресни хави, НОИ, Здравни каси разни и Бог знае кого още...
Предварително благодаря!
ivanium
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Яну 2005, 15:11

Re: Да уведомявам ли някой служби, че напускам BG?

Мнениеот адв. » 27 Яну 2005, 14:59

Ако не си отслужил - не се мяркай пред военните ....
адв.
 

Re: Да уведомявам ли някой служби, че напускам BG?

Мнениеот ivanium » 27 Яну 2005, 15:24

Май трябваше да поясня- отслужил съм.
Очертава се да ме викнат за свидетел по едно дело. Абсолютно ми е безразлично дали ще отида, или не. Обаче, ако вече съм издухал за Щатите, призовката ще я получи майка ми, която е голямо шашкало... Може ли съда да ме търси, глобява и т.н. Т.е. не е ли по- добре да уведомя там някой- си и разни съдилища, военни и др. да ме забравят?
Брей, дано сте ме разбрали...
Thanks!
ivanium
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Яну 2005, 15:11

Re: Да уведомявам ли някой служби, че напускам BG?

Мнениеот гала » 27 Яну 2005, 15:57

Няма с кой да се занимаваш . Ако ти изпратят призовка по дело за свидетел , то тя / майка ти де / няма да я приема и ще каже 4е си извън страната . И това е .
гала
 

Re: Да уведомявам ли някой служби, че напускам BG?

Мнениеот ivanium » 27 Яну 2005, 16:28

Ми добре. А за разни НОИ, пенсионни хави, Здравни каси и други кожодери?
ivanium
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Яну 2005, 15:11

Re: Да уведомявам ли някой служби, че напускам BG?

Мнениеот las » 27 Яну 2005, 16:50

Да. Уведоми НОИ, за да спре начисляване на здравни осигуровки.
las
 

Re: Да уведомявам ли някой служби, че напускам BG?

Мнениеот shveda » 27 Яну 2005, 21:36

Задължително уведоми НОИ, за да не ти начисляват здравни осигуровки.
shveda
Потребител
 
Мнения: 513
Регистриран на: 04 Юли 2004, 18:44

Re: Да уведомявам ли някой служби, че напускам BG?

Мнениеот ivanium » 28 Яну 2005, 09:50

Това за НОИ е ясно... Само да попитам още нещо: държавен служител съм и мисля да изляза в неплатен отпуск... Тогава, доколкото знам- осигуровките ми вървят за сметка на работодателя. Ако се отчисля от НОИ няма ли да объркам нещо?
ivanium
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Яну 2005, 15:11

Re: Да уведомявам ли някой служби, че напускам BG?

Мнениеот Tanya-R » 29 Яну 2005, 01:52

Драги заминаващ,

има много промени в социалното законодателство от 2005г. Ще трябва да отидете в НОИ и да се регистрирате по определения ред, че заминавате.
Това, че излизате в неплат. отпуск, дори и като държ. служител изисква да си заплатите осигуровката в НОИ чрез органа по назначаването. В сайта на НОИ е описан реда как да заявите това-Здравно осигуряване -внасяне на здравноосигурителните вноски във връзка с направените изменения и допълнения в Закона за здравното осигуряване


ЦИТИРАМ от тяхно писмо по долу:
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ “ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ И КРАТКОСРОЧНО ОСИГУРЯВАНЕ”

Изх. № .91-01-298 от 21 декември 2004 г.


Относно: внасяне на здравноосигурителните вноски във връзка с направените изменения и допълнения в Закона за здравното осигуряване

ІІ. Промени в сила от 1 януари 2005 г.

1. Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 1, б. “б” за лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, вноската се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица /за 2005 г. – 110 лв./. Вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице /включително и за държавните служители и осигурените на основание специални закони/ - когато неплатеният отпуск е по негово желание, и за сметка на работодателя - когато неплатеният отпуск е за отглеждане на дете или поради производствена необходимост и престой; вноската се внася чрез съответното предприятие или организация до края на месеца, следващ този, за който се отнася.
Tanya-R
 

Re: Да уведомявам ли някой служби, че напускам BG?

Мнениеот ivanium » 29 Яну 2005, 14:12

От това, което пише- разбирам, че вноската за държавен служител, който е в неплатен отпуск за гледане на дете (а моят случай ще е точно такъв)- вноските са за сметка на работодателя. В този случай има ли смисъл да се обаждам въобще някъде, че ще отсъствам от страната?
Това ми беше намека- работодателят ще плаща, а аз ще съм подал заявление в НОИ да не ме водят...
Усещам го като някакво противоречие...
И тук става дума за здравното осигуряване.
Някой ще каже ли нещо за пенсионните хави?
Усещам, че започвам да дотягам, извинете ме, ако въпросите ми са тъпи, ама за мен това наистина е важно.
Благодарско, добри хора...
ivanium
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Яну 2005, 15:11

Re: Да уведомявам ли някой служби, че напускам BG?

Мнениеот Tanya-R » 29 Яну 2005, 15:05

Чакай, чакай, чак сега конкретизираш, че си в непл. отпуск за ГЛЕДАНЕ НА ДЕТЕ!
Или може би аз сега го виждам. Извинявай!
Писах ти вече на е-maila.
Tanya-R
 

Re: Да уведомявам ли някой служби, че напускам BG?

Мнениеот Anastassia.Terzieva » 31 Яну 2005, 11:50

Ако имате недвижими имоти не е зле да вземете някои мерки - има случаи на придобиване по давност от роднини, измами с имоти ако разучи накой измамник че ви няма, а майка ви е възрастна и други такива неприятности.
Последна промяна Anastassia.Terzieva на 25 Мар 2011, 23:10, променена общо 1 път
Фондация "Правна грамотност" Http://legalliteracy.eu - курсове за правна грамотност
Адвокат - САК http://lawyerbg.info
Аватар
Anastassia.Terzieva
Потребител
 
Мнения: 319
Регистриран на: 27 Фев 2002, 16:31
Местоположение: София

Re: Да уведомявам ли някой служби, че напускам BG?

Мнениеот гала » 31 Яну 2005, 12:05

E , точно сега разглеждах сраницата на НОИ и има един формуляр , който се подава за лица които напускат страната за дълго , но все пак и Вие го погледнете , та да видите дали се отнася за вас .
гала
 


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron