начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Виза, необходима за Продължително пребиваване

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Виза, необходима за Продължително пребиваване

Мнениеот ivcho » 20 Дек 2016, 13:41

Здравейте, сключих брак с китайска гражданка в Китай и планираме да се преместим в България и когато го напраавим, тя да кандидатства за продължително пребиваване. Въпросът ми е, възможно ли е да пристигне в България с виза C (краткосрочно пребиваване) или виза от държава член на Шенген, или е задължително кандидатстването за продължително пребиваване да става с виза D. Объркването ми идва от там, че чета едни неща в закона (може би не съм разбрал), а консулката ни в Пекин, твърди, че кандидатстването в отдел Миграция може да стане и с Виза C. Благодаря ви предварително!
ivcho
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Дек 2016, 13:38

Re: Виза, необходима за Продължително пребиваване

Мнениеот teogeo » 20 Дек 2016, 15:06

ivcho написа:Здравейте, сключих брак с китайска гражданка в Китай и планираме да се преместим в България и когато го напраавим, тя да кандидатства за продължително пребиваване. Въпросът ми е, възможно ли е да пристигне в България с виза C (краткосрочно пребиваване) или виза от държава член на Шенген, или е задължително кандидатстването за продължително пребиваване да става с виза D. !


Да, възможно е да пристигне в България с виза за краткосрочно пребиваване.
Вадите виза за съпругата си по чл. 8а, ал. 1 от ЗЧРБ.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Виза, необходима за Продължително пребиваване

Мнениеот petttto » 23 Дек 2016, 16:10

:D а честито Изображение
petttto
Младши потребител
 
Мнения: 77
Регистриран на: 12 Ное 2010, 15:48

Re: Виза, необходима за Продължително пребиваване

Мнениеот ivcho » 23 Дек 2016, 16:12

Извинявам се, ако съм задал въпроса си неправилно, имах предвид - Възможно ли е да кандидатства за Продължително пребиваване с виза различна от виза D ? Наясно съм, че може да пристигне в България и с виза C, както и с виза на всяка държава член на Шенген, но що се отнася до кандидатстването за Продължително пребиваване и необходимите документи за това, чета следното:

15. Правно основание в ЗЧРБ и ППЗЧРБ:
Членове на семейството на български гражданин
Чл. 24, ал. 1,т. 18 ЗЧРБ
Чл. 14. (1) и Чл. 29 ППЗЧРБ
Срок за подаване:
14 дни преди изтичане на разрешения срок на пребиваване или срока
на издадената виза вид “D”
Срок за разглеждане:
до 14 дни от датата на подаването му. При правна и фактическа
сложност и необходимост от представяне на допълнителни документи
този срок може да бъде удължен с един месец.
Необходими документи:
1. Копие на редовен документ за задгранично пътуване;
2. Виза по чл. 15, ал. 1 ЗЧРБ;
3. Документ за платена държавна такса;
4. Доказателства за осигурено жилище;
и т.н.
А пък чл. 15, ал. 1, гласи:
Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2007 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 9 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 21 от 2012 г., изм. - ДВ, бр. 97 от 2016 г.) Виза за дългосрочно пребиваване със срок на валидност до 6 месеца и с право на пребиваване до 180 дни може да бъде издадена на чужденец, който желае да получи разрешение за продължително, дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България на едно от основанията, посочени в този закон.
Това означава ли, че виза D (за дългосрочно пребиваване), е единствената която може да се изполва при кандидатстването за Продължително пребиваване?
ivcho
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Дек 2016, 13:38


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron