начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Дългосрочно пребиваване след брак

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот nsviper » 13 Дек 2013, 19:41

Здравейте на всички. Казусът е малко заплетен и се извинявам, ако се повтаря с някоя друга тема.
Приятелката ми е от Русия и имаме планове за брак, НО не искаме да сме нито в Русия, нито в България. Имаме познати в Малта и искаме да се насочим там. Можете ли, да ми кажете къде е по-добре да се сключи бракът, условията за "Виза Д" и какви са ограниченията за нея, тъй като не е гражданка на ЕС.
Благодаря Ви предварително за отговора.
nsviper
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2013, 19:37

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот eurolinker » 13 Дек 2013, 19:48

къде е по-добре да се сключи бракът
Сигурно очаквате да се досетим кое е "добре" според вас и от там да се понапънем малко и да достигнем до извод за "по-добре"... :mrgreen:
Ами не очаквайте чак толкова, нищо че по Коледа стават чудеса.
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот nsviper » 13 Дек 2013, 19:51

По-добре означава по-добре за документите които трябва да се вадят и.т.н. Мисля, че може и без саркастичният тон. Ако можете да напишете нещо по въпроса го направете. Естествено е, че нямам на предвид "по-добре" като живеене.
nsviper
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2013, 19:37

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот borovinka » 14 Дек 2013, 11:11

Нямаме идея как е в Русия откъм документи, които трябва да се вадят за сключване на брак, така че не се сърдете на eurolinker за коментара с гадаенето.

Иначе в България ще ви трябват:
1. Удостоверения за раждане (на руската гражданка - преведено и заверено с апостил).
2. Декларации, че не се намирате в друг брак (за руската гражданка отново преведена и заверена с апостил);
3. Молба-заявление по образец (подава се в съответната община, в която ще се сключва бракът);
4. Медицинско, че не страдате от определени болести по наредба (прегледите и изследванията може и в БГ да си направите);
5. Декларация от съпрузите за фамилното име (може ти да вземеш нейното :wink: или тя твоето, ако иска, може и да си останат така, както са си);
6. Документ за внесена държавна такса към общината за сключване на брака (от 50 до 100 лева варира според това коя е общината и какъв ритуал сте избрали, ако иде реч за "изнесен ритуал" (ресторант), може таксата да е и по-висока);
7. Документи на руската гражданка - да си е взела виза за посещение в БГ (по ваша покана). След брака се кандидатства за Виза Д, в МВнР - сайт и на място може да попитате какви са условията и какво ще й трябва за нея.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот nsviper » 14 Дек 2013, 12:10

Наистина доста изчерпателно. А понеже искаме да заминем за Малта и реално там да се установим, тази Виза Д не трябва ли да се изиска от там? Също така имаме други приятели женени(мъжът българин, а жената рускиня) и те са ни казали, че тя няма право на никакво движение по ЕС докато не вземе българско гражданство и паспорт. Реално това е главният ми въпрос, след като се оженим в България цялата процедура за заминаване в друга страна как ще стои и какви ще са нейните ограничения тъй като не е гражданка на ЕС. Чувал съм и че като моя съпруга има право да се ползва с мойте права на гражданин на ЕС. Извинявам се за ужасно дългите въпроси.
nsviper
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2013, 19:37

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот eurolinker » 14 Дек 2013, 13:21

Реално това е главният ми въпрос, след като се оженим в България цялата процедура за заминаване в друга страна как ще стои и какви ще са нейните ограничения тъй като не е гражданка на ЕС. Чувал съм и че като моя съпруга има право да се ползва с мойте права на гражданин на ЕС.

Истината за реалното съдържание на "добре-то" започва да изкристализира...
Естествено, тя няма как да е свързана с
документите които трябва да се вадят и.т.н.
, понеже на документите им е все едно (за "и т.н." не смея да гадая). Все по-ясно и на вас, nsviper, започва да става, какъв е смисъла на въпросите ви.
За разлика от borovinka, аз се дразня от хора като вас, които не могат да формулират въпроса си. Благодарете й, (вместо само да констатирате очевидното - че е изчерпателна), а мен продължавайте да обвинявате, че се заяждам-прав сте.
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот nsviper » 14 Дек 2013, 13:48

Аз формулирам въпросите си прекрасно. Сам доказахте, че само се заяждате като давате 2ри коментар, който няма нищо общо с темата а цели само заяждане. Това, че Вие сте некомпетентен "юрист" и не можете да разберете въпросът ми не е мой проблем. Админите на този форум трябва да Ви предупредят, защото е недопустимо спаменето в тема. Научете се на прости правила за писане във форуми и престанете с хейтът и спамът в мойта тема!
nsviper
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2013, 19:37

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот rts » 18 Дек 2013, 17:35

Предлагам, колеги, след като Питащият си позволи квалификации относно компетентността на отговаряшите, да го насочим към ПЛАТЕНИ АДВОКАТСКИ УСЛУГИ. Дискутираната тема е в една от доволно сложните области, питащият няма и идея всъщност какво пита, тъй като се засягат законодателствата на не една държави, и т.н. европейско законодателство, част от което не се прилага пряко.
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот nikiboy » 23 Дек 2013, 22:58

Сключвате брак с нея,
намирате сайт на Република Малта и установявате контакт с тяхно посолство/консулство най-близко до Вас,
запитвате ги за нужните документи, които трябват съгласно техните закони за пребиваване на чужденец сключил граждански брак с гражданин на ЕС - в случая вие.
Убеден съм, че по-бързо тя ще получи пребиваване там, отколкото тук.
Но все пак спецификата н малтийските закони няма кой тук да ги знае.
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот eurolinker » 25 Дек 2013, 19:25

rts написа:Предлагам, колеги, след като Питащият си позволи квалификации относно компетентността на отговаряшите, да го насочим към ПЛАТЕНИ АДВОКАТСКИ УСЛУГИ. Дискутираната тема е в една от доволно сложните области, питащият няма и идея всъщност какво пита, тъй като се засягат законодателствата на не една държави, и т.н. европейско законодателство, част от което не се прилага пряко.

Благодаря,rts. Споделям от самото начало мнението ви. Освен това, намирам "lex.bg" за "свой дом" и когато някои ми казва какво да правя се изнервям.
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот oleg-sentia » 29 Мар 2014, 21:25

borovinka написа:1. Удостоверения за раждане (на руската гражданка - преведено и заверено с апостил).

за руски документи не трябва апостил, само превод и заверка в МВънР
oleg-sentia
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 09 Ное 2010, 12:56
Местоположение: Бургас

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот sabischka » 20 Мар 2015, 12:28

Добър ден,

пиша Ви, в надежда да получа нормален и адекватен отговор, понеже няма къде да се обърна за информация.

Аз съм от Азербайджан. Завърших Медицина в София, обучавах се на пълна такса за чужденци, и живея в София от 6 години. Пребивавах с карта за продължително пребиваване, която подновявах всяка година. Последното ми разрешение изтича на 2 май 2015. Април месяц ще се омъжа за българин. Въпроса ми е, дали мога да получа разрешение за постоянно пребиваване за 5 години, или пак всяка година трябва да удължавам пребиваването си тук? Като подавам за нова карта, освен рутинните документи (копии на ЛК и паспорта, извадка от банковата сметка) и акта за сключен брак, има ли други документи. Понеже се натъкнах на този линк http://migration.mvr.bg/NR/rdonlyres/C6 ... eistva.pdf

и се пише, например, следното

"доказателства за наличието на достатъчни средства за издръжка за
членовете на семейството, без да се прибягва до системата за
социално подпомагане, в размер, не по-малък от минималната месечна
работна заплата или минималната пенсия за страната, за срока на
пребиваване на територията на Република България"



Аз по принцип нямам разрешение за работа в България, понеже дойдох с учебна виза, и после удължавах пребиваването бъз основа на обучение, и в МВР ми обясниха, че ми трябва специално разрешение за работа, покана от работодателя ( проучване на работния пазар), и с трябва да вляза с виза за работа. И по тази причина не работя (официално) в България, то ест нямам собственна издръжка. Трябва ли справка от работното място на бъдещия съпруг за сумма на неговата заплата?

После имам въпроси относно следните пунктове:
1. свидетелство за съдимост на члена на семейството, издадено от
държавата, чийто гражданин е чужденецът, или от държавата на
обичайното му пребиваване - при първоначално подаване на
заявлението;


Трябва и от двете държави, или може и от България. Аз живея тук от 6 години, и се прибирам в Баку само веднъж годишно и само за 1 месяц.

2 документи относно обстоятелствата за издръжка на членовете на
семейството и необходимостта от полагане на лични грижи поради
здравословни причини в случаите по чл. 2, ал. 4 ЗЧРБ.


Това въобще не го разбрах.

3 Отправяне на писмена покана до лицето по т.1 на домашния
му адрес за интервю и доокомплектоване на заявлението с
липсващите документи.

Ние с годеника ми жибеем заедно. Къде какво ще се праща, не го разбрах.

4.[color=#BF0000] Уведомяване на дирекция “Консулски отношения” – МВнР за
взетото решение за събиране на семейството – в срок до 1
месец, съгласно изискването на чл. 12, ал. 5 от ППЗЧРБ.


И това не ми е съвсем ясно. Колко време ще отнеме цялата процедура, защото а) самата процедура на издаването на картата отнема повече от 1 месец, колко дълго ще бъде сега? ; и б) мисля да замина за Германия за работа, и какъв срок да кажа на работодателите?


6. Уведомяване – писмено на гише, на лицето по т. 1 за взетото
решение за събиране на семейството по реда на АПК.
[/color]

това пак е не е ясно.

Ще съм много благодарна за подробен отговор, защото в МВР ми отказват , понеже не е " Информационен център, и всичко има на сайта". Според мен моят случай не е рутинен, и имам нужда от точна и правилна информация.

Благодаря
sabischka
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Мар 2015, 11:41

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот nikiboy » 06 Май 2015, 23:03

Любопитно ми е какво се случва с Вашето постоянно/дългосрочно пребиваване :)

Предполагам, че единият вариант е да го получите след 2 години (6 години продължително като студент се приемат като 3, още 2 години до 2017 на основание брак с БГ, и тогава ги правите 5 години пребиваване без прекъсване ( и ако не сте отсъствали през последните 5 години повече от 10 месеца за дългосрочно и повече от 30 месеца за постоянно пребиваване ).
А иначе за постоянно на основание брак с БГ ще Ви трябват 5 години от брака и продължително пребиваване, или иначе казано 2020 г.
Когато пребивавате на основания брак с БГ ще имате право да работите официално без затрудненията на другите чужденци, които не са женени/омъжени за БГ.
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron