начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Дългосрочно пребиваване след брак

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот nsviper » 13 Дек 2013, 19:41

Здравейте на всички. Казусът е малко заплетен и се извинявам, ако се повтаря с някоя друга тема.
Приятелката ми е от Русия и имаме планове за брак, НО не искаме да сме нито в Русия, нито в България. Имаме познати в Малта и искаме да се насочим там. Можете ли, да ми кажете къде е по-добре да се сключи бракът, условията за "Виза Д" и какви са ограниченията за нея, тъй като не е гражданка на ЕС.
Благодаря Ви предварително за отговора.
nsviper
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2013, 19:37

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот eurolinker » 13 Дек 2013, 19:48

къде е по-добре да се сключи бракът
Сигурно очаквате да се досетим кое е "добре" според вас и от там да се понапънем малко и да достигнем до извод за "по-добре"... :mrgreen:
Ами не очаквайте чак толкова, нищо че по Коледа стават чудеса.
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот nsviper » 13 Дек 2013, 19:51

По-добре означава по-добре за документите които трябва да се вадят и.т.н. Мисля, че може и без саркастичният тон. Ако можете да напишете нещо по въпроса го направете. Естествено е, че нямам на предвид "по-добре" като живеене.
nsviper
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2013, 19:37

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот borovinka » 14 Дек 2013, 11:11

Нямаме идея как е в Русия откъм документи, които трябва да се вадят за сключване на брак, така че не се сърдете на eurolinker за коментара с гадаенето.

Иначе в България ще ви трябват:
1. Удостоверения за раждане (на руската гражданка - преведено и заверено с апостил).
2. Декларации, че не се намирате в друг брак (за руската гражданка отново преведена и заверена с апостил);
3. Молба-заявление по образец (подава се в съответната община, в която ще се сключва бракът);
4. Медицинско, че не страдате от определени болести по наредба (прегледите и изследванията може и в БГ да си направите);
5. Декларация от съпрузите за фамилното име (може ти да вземеш нейното :wink: или тя твоето, ако иска, може и да си останат така, както са си);
6. Документ за внесена държавна такса към общината за сключване на брака (от 50 до 100 лева варира според това коя е общината и какъв ритуал сте избрали, ако иде реч за "изнесен ритуал" (ресторант), може таксата да е и по-висока);
7. Документи на руската гражданка - да си е взела виза за посещение в БГ (по ваша покана). След брака се кандидатства за Виза Д, в МВнР - сайт и на място може да попитате какви са условията и какво ще й трябва за нея.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот nsviper » 14 Дек 2013, 12:10

Наистина доста изчерпателно. А понеже искаме да заминем за Малта и реално там да се установим, тази Виза Д не трябва ли да се изиска от там? Също така имаме други приятели женени(мъжът българин, а жената рускиня) и те са ни казали, че тя няма право на никакво движение по ЕС докато не вземе българско гражданство и паспорт. Реално това е главният ми въпрос, след като се оженим в България цялата процедура за заминаване в друга страна как ще стои и какви ще са нейните ограничения тъй като не е гражданка на ЕС. Чувал съм и че като моя съпруга има право да се ползва с мойте права на гражданин на ЕС. Извинявам се за ужасно дългите въпроси.
nsviper
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2013, 19:37

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот eurolinker » 14 Дек 2013, 13:21

Реално това е главният ми въпрос, след като се оженим в България цялата процедура за заминаване в друга страна как ще стои и какви ще са нейните ограничения тъй като не е гражданка на ЕС. Чувал съм и че като моя съпруга има право да се ползва с мойте права на гражданин на ЕС.

Истината за реалното съдържание на "добре-то" започва да изкристализира...
Естествено, тя няма как да е свързана с
документите които трябва да се вадят и.т.н.
, понеже на документите им е все едно (за "и т.н." не смея да гадая). Все по-ясно и на вас, nsviper, започва да става, какъв е смисъла на въпросите ви.
За разлика от borovinka, аз се дразня от хора като вас, които не могат да формулират въпроса си. Благодарете й, (вместо само да констатирате очевидното - че е изчерпателна), а мен продължавайте да обвинявате, че се заяждам-прав сте.
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот nsviper » 14 Дек 2013, 13:48

Аз формулирам въпросите си прекрасно. Сам доказахте, че само се заяждате като давате 2ри коментар, който няма нищо общо с темата а цели само заяждане. Това, че Вие сте некомпетентен "юрист" и не можете да разберете въпросът ми не е мой проблем. Админите на този форум трябва да Ви предупредят, защото е недопустимо спаменето в тема. Научете се на прости правила за писане във форуми и престанете с хейтът и спамът в мойта тема!
nsviper
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2013, 19:37

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот rts » 18 Дек 2013, 17:35

Предлагам, колеги, след като Питащият си позволи квалификации относно компетентността на отговаряшите, да го насочим към ПЛАТЕНИ АДВОКАТСКИ УСЛУГИ. Дискутираната тема е в една от доволно сложните области, питащият няма и идея всъщност какво пита, тъй като се засягат законодателствата на не една държави, и т.н. европейско законодателство, част от което не се прилага пряко.
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот nikiboy » 23 Дек 2013, 22:58

Сключвате брак с нея,
намирате сайт на Република Малта и установявате контакт с тяхно посолство/консулство най-близко до Вас,
запитвате ги за нужните документи, които трябват съгласно техните закони за пребиваване на чужденец сключил граждански брак с гражданин на ЕС - в случая вие.
Убеден съм, че по-бързо тя ще получи пребиваване там, отколкото тук.
Но все пак спецификата н малтийските закони няма кой тук да ги знае.
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот eurolinker » 25 Дек 2013, 19:25

rts написа:Предлагам, колеги, след като Питащият си позволи квалификации относно компетентността на отговаряшите, да го насочим към ПЛАТЕНИ АДВОКАТСКИ УСЛУГИ. Дискутираната тема е в една от доволно сложните области, питащият няма и идея всъщност какво пита, тъй като се засягат законодателствата на не една държави, и т.н. европейско законодателство, част от което не се прилага пряко.

Благодаря,rts. Споделям от самото начало мнението ви. Освен това, намирам "lex.bg" за "свой дом" и когато някои ми казва какво да правя се изнервям.
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот oleg-sentia » 29 Мар 2014, 21:25

borovinka написа:1. Удостоверения за раждане (на руската гражданка - преведено и заверено с апостил).

за руски документи не трябва апостил, само превод и заверка в МВънР
oleg-sentia
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 09 Ное 2010, 12:56
Местоположение: Бургас

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот sabischka » 20 Мар 2015, 12:28

Добър ден,

пиша Ви, в надежда да получа нормален и адекватен отговор, понеже няма къде да се обърна за информация.

Аз съм от Азербайджан. Завърших Медицина в София, обучавах се на пълна такса за чужденци, и живея в София от 6 години. Пребивавах с карта за продължително пребиваване, която подновявах всяка година. Последното ми разрешение изтича на 2 май 2015. Април месяц ще се омъжа за българин. Въпроса ми е, дали мога да получа разрешение за постоянно пребиваване за 5 години, или пак всяка година трябва да удължавам пребиваването си тук? Като подавам за нова карта, освен рутинните документи (копии на ЛК и паспорта, извадка от банковата сметка) и акта за сключен брак, има ли други документи. Понеже се натъкнах на този линк http://migration.mvr.bg/NR/rdonlyres/C6 ... eistva.pdf

и се пише, например, следното

"доказателства за наличието на достатъчни средства за издръжка за
членовете на семейството, без да се прибягва до системата за
социално подпомагане, в размер, не по-малък от минималната месечна
работна заплата или минималната пенсия за страната, за срока на
пребиваване на територията на Република България"



Аз по принцип нямам разрешение за работа в България, понеже дойдох с учебна виза, и после удължавах пребиваването бъз основа на обучение, и в МВР ми обясниха, че ми трябва специално разрешение за работа, покана от работодателя ( проучване на работния пазар), и с трябва да вляза с виза за работа. И по тази причина не работя (официално) в България, то ест нямам собственна издръжка. Трябва ли справка от работното място на бъдещия съпруг за сумма на неговата заплата?

После имам въпроси относно следните пунктове:
1. свидетелство за съдимост на члена на семейството, издадено от
държавата, чийто гражданин е чужденецът, или от държавата на
обичайното му пребиваване - при първоначално подаване на
заявлението;


Трябва и от двете държави, или може и от България. Аз живея тук от 6 години, и се прибирам в Баку само веднъж годишно и само за 1 месяц.

2 документи относно обстоятелствата за издръжка на членовете на
семейството и необходимостта от полагане на лични грижи поради
здравословни причини в случаите по чл. 2, ал. 4 ЗЧРБ.


Това въобще не го разбрах.

3 Отправяне на писмена покана до лицето по т.1 на домашния
му адрес за интервю и доокомплектоване на заявлението с
липсващите документи.

Ние с годеника ми жибеем заедно. Къде какво ще се праща, не го разбрах.

4.[color=#BF0000] Уведомяване на дирекция “Консулски отношения” – МВнР за
взетото решение за събиране на семейството – в срок до 1
месец, съгласно изискването на чл. 12, ал. 5 от ППЗЧРБ.


И това не ми е съвсем ясно. Колко време ще отнеме цялата процедура, защото а) самата процедура на издаването на картата отнема повече от 1 месец, колко дълго ще бъде сега? ; и б) мисля да замина за Германия за работа, и какъв срок да кажа на работодателите?


6. Уведомяване – писмено на гише, на лицето по т. 1 за взетото
решение за събиране на семейството по реда на АПК.
[/color]

това пак е не е ясно.

Ще съм много благодарна за подробен отговор, защото в МВР ми отказват , понеже не е " Информационен център, и всичко има на сайта". Според мен моят случай не е рутинен, и имам нужда от точна и правилна информация.

Благодаря
sabischka
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Мар 2015, 11:41

Re: Дългосрочно пребиваване след брак

Мнениеот nikiboy » 06 Май 2015, 23:03

Любопитно ми е какво се случва с Вашето постоянно/дългосрочно пребиваване :)

Предполагам, че единият вариант е да го получите след 2 години (6 години продължително като студент се приемат като 3, още 2 години до 2017 на основание брак с БГ, и тогава ги правите 5 години пребиваване без прекъсване ( и ако не сте отсъствали през последните 5 години повече от 10 месеца за дългосрочно и повече от 30 месеца за постоянно пребиваване ).
А иначе за постоянно на основание брак с БГ ще Ви трябват 5 години от брака и продължително пребиваване, или иначе казано 2020 г.
Когато пребивавате на основания брак с БГ ще имате право да работите официално без затрудненията на другите чужденци, които не са женени/омъжени за БГ.
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron