начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

Лична карта- добавяне на прякор или име за чyжбина.

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Лична карта- добавяне на прякор или име за чyжбина.

Мнениеот b_ivanov » 02 Окт 2013, 15:17

Здравейте, бих искал да попитам до колко е възможно добавянето на друго име към личната карта или прякор/име за чужбина според българският закон, тъй като името ми е малко трудно произнесимо и ще се радвам ако бих могъл да добавя към него версия за чужбина или прякор. Kъм кого трябва да се обърна? Kолко се заплаща?

Благодаря ви

ПС: Позволява ли българският закон превод на имена в личната карта- приермно Георги - George/ Джордж, защото лично съм чувал за такъв случай.
b_ivanov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Юни 2013, 14:00

Re: Лична карта- добавяне на прякор или име за чyжбина.

Мнениеот borovinka » 02 Окт 2013, 15:22

Вие да не сте Божидар от преди няколко месеца?
Ако сте същият човек, мисля, че тогава много подробно разисквахме въпроса. :lol:

Ако не сте същият човек, има съдебен ред, по който става промяната на имена на български гражданин, но за да разреши съда промяна на името, то трябва да е позорящо лицето, неприемливо за обществото или като цяло да има друга някаква важна причина за промяната му (трудното произнасяне на тунизийски например не е важна причина по смисъла на нашия закон).
Името не се "превежда", а се транслитерира според еквивалента му на български на латиница - по приетите стандарти на БАН. Т.е. ако се казвате Георги, в л.к. ще може да се изпишете само като Georgi, но не и като George.

P.S. Прякор в документите за самоличност също се добавя само с решение на съда след уважен иск в горния смисъл. Прочетете Закона за гражданската регистрация: http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2134673409 и всичко ще ви стане ясно.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron