начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Безкрайно чакане за българско гражданство

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Безкрайно чакане за българско гражданство

Мнениеот svdim » 28 Юни 2011, 13:29

Здравейте
Имам следния проблем.
Баща ми е български гражданин, майка ми е руска гражданка. Аз съм родена в Русия, но съм със статут постоянно пребиваване в България от 1993 година. Когато навърших 16 години и в МВР са ни казали, че тъй като не съм родена в България, не могат да ми дадат български паспорт. Обърнахме се в Руското консулство и същия ден са ми направили Руско гражданство.
През 2007 съм подала документи за придобиване на българско гражданство по произход на основание факта, че баща ми е български гражданин. Заведена е преписка, но оттогава цари пълна тишина. Не ми отговарят на писмата, на телефона не ми дават НИКАКВА конкретна информация. Проверявам на сайта протоколите и съм с впечатлението, че процедурата е ужасно дълга. В същото време имам информация, че някои хора получават гражданството буквално за броени седмици.
Отчаяна съм от дългото чакане. Живея в България 18 години от 28, тук съм завършила училището и университета, тут работя и плащам данъци. Нямам ли право да получа гражданство? Защо хора, които имат косвено отношение към България получават гражданство бързо, а ние, децата от смесените бракове сме длъжни да чакаме дълги години?
Моля за съвет.
svdim
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 14 Фев 2010, 18:22

Re: Безкрайно чакане за българско гражданство

Мнениеот dimas333418 » 28 Авг 2011, 19:53

С изменението на закона за българското гражданство се дава срок за отговор по заведените преписки една календарна година, но се дава и две годишен период в който вече заведените преписки се довършват по досегашния ред и срокове - ДВ. 33/2010 година. Така че - изчакай да разгледат до средата на 2012 година старите преписки по реда на параграф 8 от Преходните и заключителните разпоредби. А може да подадеш молба за ускоряване до ресорния заместник - министър, който ръководи Съвета по гражданството - за ускоряване на процедурата по придобиване на българско гражданство. Ако причините са сериозни - не вярвам да откаже. Късмет и успех.
dimas333418
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Май 2011, 12:08

Re: Безкрайно чакане за българско гражданство

Мнениеот svdim » 26 Окт 2011, 12:30

Здравейте!
Искам да запитам, дали някой знае, как стои въпросът с предвижването на преписките за българско гражданство. Ситуацията е абсурдна: когато се обаждам в Министерството ми казват да проверявам на сайта. Но на сайта вече от 3 месеца няма АБСОЛЮТНО никакво движение. Подавах молба за ускоряване пред вид факта, че баща ми е български гражданин и че вече 20 години живея в България с него. След 6 месеца ми отговориха, че молбата ми не е одобрена. Защо трябва да живея като чужденец в държава, с която ми е свързан живота. :-(
svdim
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 14 Фев 2010, 18:22


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron