начало
При възражение за прекомерност, разноските за адвокат – не по-малко от тези на ответната страна При възражение за прекомерност, разноските за адвокат – не по-малко от тези на ответната страна

вярно ли е?

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


вярно ли е?

Мнениеот pavvlinna » 18 Мар 2010, 17:04

Здравейте,

Обръщам се за съвет и информация към ползващите този сайт, тъй като до момента от различните държавни институции само ме прехвърлят от едно учреждение в друго и получавам противоречиви мнения.
Съпругът ми е нигериец. Женени сме вече от година и три месеца и имаме бебе, родено в България, т.е. български гражданин. Бракът е сключен в България след предоставяне на изисквуемите документи. До момента той беше със статут на учащ. След като изтече валидността на документите му за пребиваване той замина за Нигерия, където ще кандидатства по стандартния ред за виза Д. От местната миграционна служба ми обясниха, че той може да кандидатства за тази виза на основание член 24 т 18от ЗЗЧ, т.е като член на българско семейство , като тази виза била безплатна, но имал право също така да кандидатства и като родител на български гражданин по друг член от закона, като тази виза се заплащала. Разликата била в това, че след получаване на визата по чл.24 т18 той ще получи документ за дългосрочно пребиваване, който ще се подменя всяка година докато направи 5 години в страната и съответно всяка нова лична карта ще му струва по 500 лв. Ако обаче получел виза на основание родител на български гражданин щял да получи директно документ за постоянно пребиваващ в Република българия и автоматично щял да му бъде издаден ЕГН и лична карта за 5 години.
Въпросът ми е дали наистина така стоят нещата, защото както вече казах се наслушах на всевъзможни разновидности и тълкувания на ЗЗЧ, в следствие на което се лутаме вече година и три месеца. Ако някой има информация и за цената на тази виза, която се издава на основание родител на български гражданин ще му бъда благодарна ако я сподели. Благодаря предварително!
pavvlinna
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Мар 2010, 15:37

Re: вярно ли е?

Мнениеот miivanova » 21 Мар 2010, 19:09

Здравей, аз мога да ти дам имейл адреса на консула на РБ в Нигерия - Чавдар Борачев, който предполагам ще може да ти отговори най-точно - bgconsulng@abv.bg;
А освен това в ЗЧРБ пише следното:

Чл. 25. (1) (Предишен текст на чл. 25 - ДВ, бр. 36 от 2009 г.) Разрешение за
постоянно пребиваване могат да получат чужденците:
4. (изм. - ДВ, бр. 42 от 2001 г.) родители на български гражданин, когато му
осигуряват дължимата по закон издръжка...

Така че най-вероятно ще трябва на този член да се позовете. А иначе напълно те разбирам, нашите закони са толкова ясни, че ако попиташ трима души от 3 различни институции, ще получиш 3 различни отговора.
miivanova
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 13 Фев 2010, 11:36

Re: вярно ли е?

Мнениеот pavvlinna » 21 Мар 2010, 20:25

Благодаря ти! Наистина ще се обърна към него. То в момента се моля просто да му дадат виза, без значение на основание семеен или родител е, но все пак. Туко виж извадим късмет и най-накрая се възползваме от някой български закон, че ми писна да съм женена и семейна, пък мъжът ми да се води женен, ама не точно семеен.
pavvlinna
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Мар 2010, 15:37

Re: вярно ли е?

Мнениеот miivanova » 22 Мар 2010, 09:52

Само не ми казвай, че му е била отказана виза, защото тогава съсвем ще се отрека от нашата държава.
Мога също така и да те насоча и към Българския Хелзински Комитет, които предоставят безплатна юридическа консултация и правна защита за бежанци и мигранти. Техният сайт е : http://www.bghelsinki.org/. Адресът им е на ул. Узунджовска 1 и съм сигурна, че ще могат да ти дадат професионален правен съвет - със сигурност познават и тълкуват закона по-добре от нас :))

Пиши ми на ЛС, ако искаш :) и искрено се надявам да вземете виза в най-скоро време.
miivanova
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 13 Фев 2010, 11:36

Re: вярно ли е?

Мнениеот pavvlinna » 22 Мар 2010, 19:05

За сега не са му отказвали виза слава богу. Но повече ще си говорим като успеем да се свържем с ЛС. Аз опитвам да ти изпратя такова вече три пъти, но ЛС са блокирани от твоя страна. Иначе ще се радвам да поддържаме връзка, имайки предвид, че сме изпаднали в доста подоби ситуации.
pavvlinna
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Мар 2010, 15:37

Re: вярно ли е?

Мнениеот bobi-12 » 24 Мар 2010, 13:06

Имам един въпрос.Може ли виза Д да се извади от друга държава а не държавата от която е чужденеца.
bobi-12
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 16 Мар 2009, 20:50

Re: вярно ли е?

Мнениеот izo_1 » 22 Апр 2010, 16:15

Вярно е...
izo_1
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Апр 2010, 13:42

Re: вярно ли е?

Мнениеот dianart » 20 Дек 2010, 12:41

малко късно отговарям, но и аз съм чувала за такива неща.. мисля, че е вярно... :)

Детективска агенция търси здрави и издържливи сървъри и компютри за да се развива. Скоро ще започнат да се изаползват камери за видеонаблюдение с висока резолюция , телевизори и лаптопи. Лесно преносимите лаптопи ще подпомогнат дейността на тази детективска агенция. Новите телевизори ще свържат с камери за видеонаблюдение, а новите сървъри и компютри ще обработват и запазват всяка нововъведена информация.
dianart
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 23 Ное 2010, 00:09


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron