начало

Прокурорската колегия ще подбира европейските делегирани прокурори, а те ще са независими от обвинител №1 Прокурорската колегия ще подбира европейските делегирани прокурори, а те ще са независими от обвинител №1

Изменения в закона за чужденците.

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Изменения в закона за чужденците.

Мнениеот waterlily » 05 Юли 2009, 16:00

Здравейте!

Бих искала да ви помоля да ми помогнете с тълкуването на този пасаж от ЗЧРБ:

Имам статус на постоянно пребиваващ чужденец от 1985 година и до преди 4 години живеех в РБ през цялото време с изключение на отпуските.

През 2000 година се разведох с първия ми съпруг, гражданин на РБ.
Преди 4 години се омъжих повторно за гражданин на Конфедерация Швейцария.

От тогава насам прекарвам половината от календарната година в РБ, а другата в Швейцария. От първия си брак имам две, вече пълнолетни, деца граждани на РБ.

Следва ли от долния текст, че задължителният срок от 6м.+1ден е отпаднал и ако не го спазвам няма да ми отнемат статуса на резидент, постоянно пребиваващ в РБ, стига отсътствието ми да не е по-продължително от 12 месеца и да речем минус 1 ден от този срок?
Или това се отнася само за инвеститорите и техните семейства?


Чл. 40. (Изм. - ДВ, бр. 42 от 2001 г.) (1) Отнемане на правото на пребиваване на чужденец в Република България се налага, когато:
......
6. (изм. - ДВ, бр. 36 от 2009 г.) се установи, че чужденецът не е пребивавал на територията на Република България или друга държава - членка на Европейския съюз, за период 12 последователни месеца, освен в случаите на разрешено постоянно пребиваване по чл. 25, ал. 1, т. 6, 7 и 8 и членовете на семействата им по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби;
waterlily
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Юли 2009, 15:16

Re: Изменения в закона за чужденците.

Мнениеот waterlily » 08 Юли 2009, 14:42

В случай ако някой има същите съмнения, искам да съобщя, че ходих до Дирекция Миграция и там са подтвърдили че е отпадна срок на престой от 6м.+1д. И сега могат да лишат от статус на резидент само ако се установи че лицето отсътствовало от страната 12 последовательни месеца. Благодаря за внимание :wink:
waterlily
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Юли 2009, 15:16


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron