начало

Член на СИК е глобен с 1000 лева, след като гласувал два пъти на евроизборите Член на СИК е глобен с 1000 лева, след като гласувал два пъти на евроизборите

Мога ли да пътувам в чужбина с условна присъда?

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Мога ли да пътувам в чужбина с условна присъда?

Мнениеот tomak » 21 Яну 2007, 04:09

Здравейте, искам да ви попитам нещо.В момента имам условна присъда а желая да пътувам в чужбина.Искам да зная дали това е възможно, имам задграничен паспорт, но се чудя да не вземат да ме върнат от границата и кажат, че понеже сьм съден или,че тази задочна присъда не е още изтекла, нямам право да напускам границите на България.
tomak
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Яну 2007, 04:05

Мнениеот andronika » 21 Яну 2007, 09:43

Сама по себе си условната присъда не е пречка. Но по заповед на вътрешния министър има вероятност да ви бъде наложена мярка по чл. 76 от Закона за българските документи за самоличност.

Чл. 76. (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Може да не се разреши напускане на страната, паспорти и заместващи ги документи да не се издават на:
1. лица, по отношение на които е повдигнато обвинение за умишлено престъпление от общ характер, за което се предвижда лишаване от свобода до три години, и на осъдени за такива престъпления, до изтърпяване на наложеното им наказание;

2. лица, осъждани за умишлени престъпления от общ характер, но нереабилитирани;

3. (доп. - ДВ, бр. 43 от 2005 г., в сила от 01.09.2005 г.) лица, които имат парични задължения в големи размери към български физически и юридически лица и към чуждестранни такива, установени по съдебен ред, освен ако личното им имущество покрива задължението или ако представят надлежно обезпечение;

4. лица, които при подаване на заявление за издаване на паспорт или други документи за преминаване на държавната граница са съобщили неверни данни, свързани с основания за отказ или с обстоятелства по загубване, открадване или унищожаване на издадения им паспорт или заместващ го документ - за срок от една година от подаване на заявлението;

5. (изм. - ДВ, бр. 29 от 2003 г.) лица, които по време на пребиваването си в друга държава са извършили нарушения на нейното законодателство - за срок две години от получаване на официално писмо от Министерството на външните работи или на документите за принудително извеждане или експулсиране, посочващи извършеното нарушение, от компетентните органи на съответната държава;

6. (изм. - ДВ, бр. 29 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) лица, принудително изведени или експулсирани от друга държава за нарушения на режима за влизане и пребиваване - за срок две години от получаване на официално писмо от Министерството на външните работи за извършеното нарушение или от датата на получаване от компетентните органи на документите за принудително извеждане или експулсиране.

7. лица, наказвани повторно за нарушаване на българското митническо, данъчно или валутно законодателство - за срок от една година от изпълнението на последното наказание;

8. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) лица, които са обявили за изгубен, откраднат или физически унищожен документ за самоличност и е установено, че продължават да го използват - за срок една година от датата на установяване на нарушението;

9. (нова - ДВ, бр. 67 от 1999 г.) малолетни и непълнолетни и поставени под запрещение лица, които нямат писмено съгласие за пътуване в чужбина от своите родители, настойници, попечители.
andronika
Потребител
 
Мнения: 316
Регистриран на: 18 Дек 2002, 14:00

Мнениеот tomak » 21 Яну 2007, 13:21

Благодаря ви за отговора, а как може да се разбере дали има такава заповед за моя случай, дали ако отида в полицията може да ми кажат, примерно.
tomak
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Яну 2007, 04:05

Мнениеот andronika » 21 Яну 2007, 14:30

Пробвайте! Всичко зависи от усложливостта на съответния служител. По принцип може да се обадите на телефона на съответното ГКПП, откъде мислите да излезете и да поискате да ви бъде направена справка по ЕГН! Успех!
П.П. досега съм срещала много осъдени, дори за нелегално преминаване на ДГ, на които не е издавана такава заповед.
andronika
Потребител
 
Мнения: 316
Регистриран на: 18 Дек 2002, 14:00


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron