начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

смяна на името

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


смяна на името

Мнениеот lidiq » 10 Сеп 2004, 23:31

Мой познат има двойно гражданство-българско и турско.Куриозното е ,4е в турските си документи за самоличност е с турското си име ,а в българските-с българско.Той иска да смени българското си име.Какво трябва да направим и приблизително колко ще му струва.Регистрацията му по лична карта е в Айтос,към кой съд би следвало да се обърна тогава?
Благодаря ви!
lidiq
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 23 Юли 2004, 22:16

Re: смяна на името

Мнениеот nedda » 11 Сеп 2004, 09:16

ще му струва 8лв. съдебна такса и поне 100лв.адвокатски хонорар. Доказателства - документа за самоличност, в който е записан с името, което иска да остане, някои съдебни състави държат и на двама свидетели, които да твърдят, че е известен с това име в обществото. Но може на І инстанция да се опита само с писмени доказателства, като се пледира "наличие на важни обстоятелства" , в случая две различни имена в документите за самоличност, както и турски произход. Освен това в Закона мисля, че е предвидена и облекчена процедура. Компетентен съд е РС по адресна регистрация в документа за самоличност.
nedda
 

Re: смяна на името

Мнениеот Гери » 11 Сеп 2004, 09:18

Съдът е Районен съд - гр.Айтос, предполагам имат РС ;")
Таксата е 8 лв. (държавната)
Производството е охранително и започва по молба на заинтересованото лице. В чл.19 от ЗГР са посочени и основанията при които може да се поиска промяна на име (собствено, бащино и фамилно), а именно когато то е:
- осмиващо,
- опозоряващо,
- обществено неприемливо,
- когато важни обстоятелства налагат това.
Струва ми се че в случая на вашият познат може да се приложи само последната хипотеза, а именно "важни обстоятелства налагат това".
Ще му трябват и двама свидетели, единият който го познава от дете и който ще заяви в съда, че го познава с турските му имена, другия по-скорошен приятел, който да потвърди, че го познава също с турските му имена.
Потърсете и някой колега в Айтос или региона, че ако ангажирате от София например ще ви струва повечко (ще заплатите и пътните разноски на адвоката). Иначе адв. хонорар е около 100-150 лв.
Гери
 

Re: смяна на името

Мнениеот shveda » 11 Сеп 2004, 13:15

А защо не пробваш по административен ред. Виж Зак. за гр.рег. и придполагам,че може би отговаря на условията да си промени името по административен ред, което е много по-лесно и по-бързо.
shveda
Потребител
 
Мнения: 513
Регистриран на: 04 Юли 2004, 18:44

Re: смяна на името

Мнениеот lidiq » 11 Сеп 2004, 14:53

благодаря на всички
lidiq
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 23 Юли 2004, 22:16

Re: смяна на името

Мнениеот miss pravo » 11 Сеп 2004, 20:31

da, i az shtyah da predloja syshtoto kato Shveda...
miss pravo
 

Re: смяна на името

Мнениеот Angelova-2 » 11 Сеп 2004, 22:56

Да, действително може и по административен ред, при условие, че вече не е ползвал тази си възможност, което е много вероятно в конкретния случай. Съдебното производство също е лесно, но някои съдилища го усложняват, предвид случая "Чирпански РС".
Angelova-2
 

Re: смяна на името

Мнениеот kovachev » 12 Сеп 2004, 17:58

Здравейте.
Напълно съм съгласен с Гери.Мисля, че това е правилният начин.
kovachev
Потребител
 
Мнения: 128
Регистриран на: 30 Дек 2001, 18:11

Re: смяна на името

Мнениеот didityy » 22 Яну 2011, 19:13

Здравейте имам един въпрос и бих се радвала да ми помогнете...искам да си сменя собственото име можете ли да ми кажете какво трябва да направя..къде трябва да отида..доколкото знам в съда,но нямам предства с какви документи...какви пари ще ми струва..ако можете да ми кажете всички подробности?!Благодаря ви предварително! :)
didityy
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Яну 2011, 19:05

Re: смяна на името

Мнениеот boiko_62 » 22 Яну 2011, 19:51

ако наистина искаш да си смениш името и без много главоболия, използвай услугата на адвокат
boiko_62
Потребител
 
Мнения: 214
Регистриран на: 19 Юни 2009, 10:09

Re: смяна на името

Мнениеот didityy » 23 Яну 2011, 00:39

Мерси за предложението за адвокат,но бих искала да знам всички подробности..ще се радвам ако някой ми обясни всичко ако не ви представлява някаква трудност разбира се?!
didityy
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Яну 2011, 19:05

Re: смяна на името

Мнениеот didaaa » 25 Яну 2011, 11:53

Здравейте бих искала да ви попитам нещо!?Интересуваме как става смяната на малкото име?До колкото разбрах се попълвало някаква молба,в която се пишат причините за смяната,наемало се адвокат и трябвало да има двама свидетеля!Инетересуваме и как става всичко това,колко ще ми струва и дали ще успея да си го сменя с помоща на адвокат?!Благодаря ви предварително!
didaaa
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Яну 2011, 11:51


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron