начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Медицинско свидетелство за българско гражданство

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Медицинско свидетелство за българско гражданство

Мнениеот gicoxa6478 » 01 Апр 2022, 14:40

здравей,

Какво трябва да съдържа медицинското свидетелство за българско гражданство, когато го правите извън българия (гражданство по произход)? Има ли конкретен списък, който трябва да помоля да напише моя лекар?

Благодаря!
gicoxa6478
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Апр 2022, 14:29

Re: Медицинско свидетелство за българско гражданство

Мнениеот guest1 » 01 Апр 2022, 18:30

Здравейте!
На сайта на Министерство на правосъдието има Списъци на необходимите документи за процедурите във връзка с българското гражданство и образци на молби и декларация.
Конкретно за „Придобиване на българско гражданство от лица, които са от български произход или имат родител български гражданин - основание чл. 15 от ЗБГ“ пише:
6. Медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисия (ЛКК) на лечебното заведение, обслужващо лицето по местоживеене, удостоверяващ, че лицето не страда от остри заразни и инфекциозни заболявания по чл. 61, ал. 1 от Закона за здравето, психични заболявания по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето. При липса на ЛКК документът се издава от общоболничната ЛКК на съответната болница. Този документ се издава от съответните чуждестранни органи, ако молителят живее в чужбина.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Медицинско свидетелство за българско гражданство

Мнениеот gicoxa6478 » 01 Апр 2022, 20:29

6. Медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисия (ЛКК) на лечебното заведение, обслужващо лицето по местоживеене, удостоверяващ, че лицето не страда от остри заразни и инфекциозни заболявания по чл. 61, ал. 1 от Закона за здравето, психични заболявания по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето.

Благодаря за помощта,
Вече пробвах това, но не беше достатъчно конкретно.
Позовава се на Закона за здравето :

Разбирам "146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето":
1. психичноболни с установено сериозно нарушение на психичните функции (психоза или тежко личностно разстройство) или с изразена трайна психична увреда в резултат на психично изследване;
2. лица с умерена, тежка или дълбока умствена изостаналост или съдова и сенилна деменция;


Аз обаче не разбирам "61, ал. 1 от Закона за здравето":
(1) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2020 г., в сила от 11.12.2020 г.) На задължителна изолация подлежат лица, болни от и заразоносители на антракс, бруцелоза, вариола, вирусни хеморагични трески, дифтерия, ебола , жълта треска, коремен тиф, малария, полиомиелит, тежък остър респираторен синдром, туберкулоза с бацилоотделяне, холера, чума и COVID-19.

Само лекарят трябва ли да пише, че лицето не страда от тези заболявания според медицинското досие или трябва да накара пациента да се изследва специално за тях?
Например, за COVID-19, трябва ли човек да получи отрицателен тест за това или трябва да покаже, че е ваксиниран?

Благодаря!
gicoxa6478
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Апр 2022, 14:29

Re: Медицинско свидетелство за българско гражданство

Мнениеот guest1 » 02 Апр 2022, 00:21

gicoxa6478 написа:Само лекарят трябва ли да пише, че лицето не страда от тези заболявания според медицинското досие или трябва да накара пациента да се изследва специално за тях?
Например, за COVID-19, трябва ли човек да получи отрицателен тест за това или трябва да покаже, че е ваксиниран?

А дали медиинското лице ще напише тези неща, само въз основа на преглед?
Медицинското досие показва минали заболявания и то - само диагностицираните.
Ваксиниран срещу SARS-CoV-2 и незаразен са съвсем различни неща. Много ваксинирани хора също боледуват - значи се заразяват и са вирусоносители.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Медицинско свидетелство за българско гражданство

Мнениеот gicoxa6478 » 02 Апр 2022, 02:12

здравей,
Съжалявам, не говоря добре български език и затова мисля, че не съм ви разбрал добре.

А дали медиинското лице ще напише тези неща, само въз основа на преглед?
Медицинското досие показва минали заболявания и то - само диагностицираните.

Точно това питам :)
Какво да поискам от лекаря:
1. Да напише "не страда от изброените заболявания според съществуващите медицински досиета"
2. Да пише "тестван за всички изброени заболявания и не страда от нито едно от тях".
(Това означава, че лекарят ще ме изпрати да направя кръвен тест, за да диагностицирам, че не страдам от ебола и от всички други заболявания)
3. Нещо друго?

Ваксиниран срещу SARS-CoV-2 и незаразен са съвсем различни неща. Много ваксинирани хора също боледуват - значи се заразяват и са вирусоносители.

Знам, това беше само пример. Опитвам се да разбера какво да поискам от лекаря.

Благодаря ти!
gicoxa6478
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Апр 2022, 14:29

Re: Медицинско свидетелство за българско гражданство

Мнениеот guest1 » 02 Апр 2022, 10:42

gicoxa6478 написа:здравей,
Съжалявам, не говоря добре български език и затова мисля, че не съм ви разбрал добре.

Напротив - считам, че владеете езика добре. Просто - не сте попадали в подобна ситуация и материята ви е чужда.

Всеки медицински администратор (лекар, издаващ документи) би трябвало да е наясно, със съдържанието на медицинското.
При заболяванията, изброени в чл. 61, ал. 1, нщата са по-лесни. Чрез съответното изследване - ще се установи наличие или липса на вруси, антитела и прочие.

По-трудно е при чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2. Разполагам с копие на „Медицинско свидетелство“ от психиатър, издадено във връзка със Закона за ДАНС. Ще цитирам част
Амнестични данни - Без досегашен терапевтичен контакт с психиатрични лечебни заведения.
Лицето не е обременено с психични разстройства. Минали заболявания не съобщава. Не употребява наркотичи и психотропни вещества.
Обективен статус - ориентация за време, място и собствена личност. Мисловния процес е правилен по ход, форма и съдържание.
Диагнозе - не боледува от психично разстройство.

Тоест - каквото пациента каже и покаже - това ще констатира лекарят.
За серийните убиеци казват, че обикновено не показват странни елементи в поведението си, които водят до мислене за възможността да са такива.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Медицинско свидетелство за българско гражданство

Мнениеот gicoxa6478 » 04 Апр 2022, 23:40

guest1 написа:
gicoxa6478 написа:здравей,
Съжалявам, не говоря добре български език и затова мисля, че не съм ви разбрал добре.

Напротив - считам, че владеете езика добре. Просто - не сте попадали в подобна ситуация и материята ви е чужда.

Всеки медицински администратор (лекар, издаващ документи) би трябвало да е наясно, със съдържанието на медицинското.
При заболяванията, изброени в чл. 61, ал. 1, нщата са по-лесни. Чрез съответното изследване - ще се установи наличие или липса на вруси, антитела и прочие.

По-трудно е при чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2. Разполагам с копие на „Медицинско свидетелство“ от психиатър, издадено във връзка със Закона за ДАНС. Ще цитирам част
Амнестични данни - Без досегашен терапевтичен контакт с психиатрични лечебни заведения.
Лицето не е обременено с психични разстройства. Минали заболявания не съобщава. Не употребява наркотичи и психотропни вещества.
Обективен статус - ориентация за време, място и собствена личност. Мисловния процес е правилен по ход, форма и съдържание.
Диагнозе - не боледува от психично разстройство.

Тоест - каквото пациента каже и покаже - това ще констатира лекарят.
За серийните убиеци казват, че обикновено не показват странни елементи в поведението си, които водят до мислене за възможността да са такива.


Благодаря ви, това е много полезно!

Ако можете да цитирам и вашето „Медицинско свидетелство“ под 61, ал. 1 от Закона за здравето, би било невероятно и ще ме предпази от грешки :)
gicoxa6478
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Апр 2022, 14:29

Re: Медицинско свидетелство за българско гражданство

Мнениеот guest1 » 05 Апр 2022, 00:37

gicoxa6478 написа:Благодаря ви, това е много полезно!
Ако може да цитирам и вашето „Медицинско свидетелство“ под 61, ал. 1 от Закона за здравето, би било невероятно и ще ме предпази от грешки :)

Може, разбира се - нали затова цитирах!
Специалиста - при когото ще отидете - може да има по-различен стил. Просто дадох пример за съдържание.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Медицинско свидетелство за българско гражданство

Мнениеот gicoxa6478 » 05 Апр 2022, 01:05

guest1 написа:
gicoxa6478 написа:Благодаря ви, това е много полезно!
Ако може да цитирам и вашето „Медицинско свидетелство“ под 61, ал. 1 от Закона за здравето, би било невероятно и ще ме предпази от грешки :)

Може, разбира се - нали затова цитирах!
Специалиста - при когото ще отидете - може да има по-различен стил. Просто дадох пример за съдържание.

Можете ли да цитирате и вашето удостоверение, свързано с 61, ал. 1 също?
Ще ми помогне да покажа на лекаря си пример от какво се нуждая (в противен случай той ще прави ненужни неща, доколкото го познавам :lol: )

Благодаря!
gicoxa6478
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Апр 2022, 14:29

Re: Медицинско свидетелство за българско гражданство

Мнениеот guest1 » 05 Апр 2022, 22:29

gicoxa6478 написа:Можете ли да цитирате и вашето удостоверение, свързано с 61, ал. 1 също?
Ще ми помогне да покажа на лекаря си пример от какво се нуждая (в противен случай той ще прави ненужни неща, доколкото го познавам :lol: )

Досега не съм виждал изследвания, направине профилактично, за заболяванията „антракс, бруцелоза, вариола, вирусни хеморагични трески, дифтерия, ебола , жълта треска, коремен тиф, малария, полиомиелит, тежък остър респираторен синдром, туберкулоза с бацилоотделяне, холера, чума и COVID-19“!
Може и да има, но това са за рискови лица - не масова практика.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron