начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

АВТОРСКИ ПРАВА

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


АВТОРСКИ ПРАВА

Мнениеот zetzum » 11 Окт 2017, 13:13

Аз съм автор на свободна практика. Създавам авторски произведения като: графичен дизайн, компютърна анимация, фотография, музика, видеофилми и софтуер.

Съгласно закона за авторско право, аз мога да отстъпвам авторските си права на фирма (ползвател), която да ги използва за свои цели или да ги продава на трети страни с цел реализиране на печалба. Срещу отстъпените авторски права фирмата трябва да ми изплаща някакво договорено авторско възнаграждение. От това възнаграждение по закон ми се признават 40% разходи, а остатъкът от 60% се облага с 10% авансов данък. Върху авторското възнаграждение не се дължат никакви други данъци, социални и здравни осигуровки.

Първи въпрос:
Ако доходите ми от авторско право надхвърлят 50 000 лв за последните изминали пълни 12 месеца, дали следва да се регистрирам по ДДС и да плащам такъв данък?

Втори въпрос:
Мога ли да регистрирам своя фирма (юридическо лице), на която да отстъпвам своите авторски права и да получавам полагащото ми се авторско възнаграждение, както при отстъпването му на чужда фирма?

Трети въпрос:
Мога ли да преотстъпя безвъзмездно свои авторски права на друго физическо лице, което да ги продава от свое име и за своя сметка на трети страни, за което това лице да получава авторско възнаграждение?
zetzum
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Окт 2017, 12:27

Re: АВТОРСКИ ПРАВА

Мнениеот svettoslav » 12 Окт 2017, 10:25

Само това ли са Ви въпросите?

Има много желаещи да отговорят сред колегите, но част от се затрудняват с отговорите,а други се притесняват, тъй като другарите от форума не са съвсем от най - анонимните. ...

Мен лично,откакто ме предупредиха за дисциплинарно наказание от адвокатски съвет на Колегията, че давам безплатни консултации на лица, не отговарящи на изключенията за това ,предвидени в закона за адвокатурата,вече отбягвам на така ясно поставени въпроси.
Повече казуси се решават във форума. Главно между колеги.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: АВТОРСКИ ПРАВА

Мнениеот bobi9 » 18 Окт 2017, 15:32

svettoslav написа:Само това ли са Ви въпросите?

Има много желаещи да отговорят сред колегите, но част от се затрудняват с отговорите,а други се притесняват, тъй като другарите от форума не са съвсем от най - анонимните. ...

Мен лично,откакто ме предупредиха за дисциплинарно наказание от адвокатски съвет на Колегията, че давам безплатни консултации на лица, не отговарящи на изключенията за това ,предвидени в закона за адвокатурата,вече отбягвам на така ясно поставени въпроси.
Повече казуси се решават във форума. Главно между колеги.

Това шега ли е?
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: АВТОРСКИ ПРАВА

Мнениеот svettoslav » 18 Окт 2017, 20:18

bobi9 написа:Това шега ли е?




Кое по - точно? :P
Шега -не шега...трябва да се отговори на въпросите!
Какво се ослушваш, а не грабваш нормативните актове?
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron