начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Член 9 срещу Член 15?

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Член 9 срещу Член 15?

Мнениеот rumencho » 03 Апр 2015, 16:08

Здравейте,

имам следния казус. Публикувах в мой сайт статия, която преведох от английски на български. Оказа се обаче, че авторката на статията е българка и тя поиска да махна моя превод на статията от сайта си, защото била нейна и съм я публикувал без нейно разрешение.

Аз й цитирах чл. 9 от Закона за авторското право, който гласи

Чл. 9. Авторското право върху превод или преработка принадлежи на лицето, което ги е направило, без с това да се накърняват правата на автора на оригиналното произведение. Това не лишава други лица от правото да правят самостоятелно свой превод или своя преработка на същото произведение."


а тя на свой ред ми цитира Чл. 15, ал. 1, която гласи

Чл. 15. (1) Авторът има право:
1. да реши дали създаденото от него произведение може да бъде разгласено и да определи времето, мястото и начина, по който да стане това, с изключение на обектите по чл. 3, ал. 1, т. 4, 6 и 8, при които това право се уговаря по договор;


Въпросът ми е, кой от двама ни в случая е прав (или по-прав)?

Благодаря.
Новини от Пловдив - https://vPlovdiv.com
rumencho
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Яну 2011, 19:51
Местоположение: Пловдив

Re: Член 9 срещу Член 15?

Мнениеот ivanov_p » 03 Апр 2015, 20:03

Махаш статията. Може да публикуваш превод и да имаш права върху тях, когато си платил авторските или имаш разрешение. Ще измислиш нещо и ще го публикуваш в сайта.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Член 9 срещу Член 15?

Мнениеот marijuana » 09 Апр 2015, 13:40

В случая не сте прав. Най разумно от Ваша страна би било да премахнете авторската статия от вашият уебсайт.
marijuana
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Апр 2015, 13:28


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron