начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Запазване на авторски права върху сценарий

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Запазване на авторски права върху сценарий

Мнениеот idevbg » 19 Ное 2014, 17:02

Здравейте,

имам нужда от малка, но изключително важна за мен консултация. Аз и още едно лице сме автори на въпросния филмов сценарии. Въпреки че по принцип не работим по този начин при среща с една от големите продуцентски компании в страната те (според мен логично) поискаха синопсис.

Преди няколко години една концепция за шоу беше представена от моя съавтор и друг негов съмишленик пред една от водещите телевизии. След отказ от страна на телевизията година-две по-късно шоуто тръгна по същата тази телевизия, разбира се без да се каже и гък от тяхна страна.

Какво мога да направя и какво ме защитава в случай, че продуцентската къща хареса синопсиса и реши да си го присвои?

И как да тъкувам чл. 4 ал. 2 от Закона за Авторското право, който гласи, че Не са обект на авторското право (2) идеи и концепции.

Съжалявам, че не съм сигурен каква друга информация би Ви била необходима, но ако имате някакви въпроси съм готов да отговарям веднага.

Благодаря Ви предрварително!
Максимилиан Б.
idevbg
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 16 Яну 2013, 17:27

Re: Запазване на авторски права върху сценарий

Мнениеот ivanov_p » 19 Ное 2014, 22:41

Аз учих занаята в чужбина и веднъж, докато висях при нотариусите, видях нещо интересно. Дойде някакъв безделник и даде да му заверят нотариално няколко текста, стихове или песни. Измислил ги човекът и на другия ден беж при нотариуса да му тресне печат с датата. Едва ли го е направил за да не ги забрави, най-вероятно за да има доказателство, че към тази дата той е автора.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Запазване на авторски права върху сценарий

Мнениеот borovinka » 23 Ное 2014, 17:41

Ох, че глупости!

И като как точно нотариалната заверка на текста ще докаже, че той е автора?
Че то с тая логика може да отида утре да заверя нотариално 1-2 сонета на Шекспир или "Война и мир" (ако ме бодат парите в джоба и заверявам "на страница") и вдруги ден да кажа, че аз съм автора, защото имам нотариална заверка! Не говорете глупости да подвеждате хората.

На питащия първоначалния въпрос бих препоръчала да прочете Закона за авторското право и сродните му права. Има организации за колективна защита на авторски права. Ако не намери там отговор на това, което го интересува, нека се обърне за международна защита. (Доколкото знам американското право например допуска регистрация на авторски произведения преди да са били издадени/публикувани под някаква форма срещу минимална такса. Би трябвало да се прилага и за сценарии).
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Запазване на авторски права върху сценарий

Мнениеот idevbg » 28 Ное 2014, 01:13

Прочетох закона още преди да задам въпроса, но от гледна точка на не-юрист много малко ми помага това (най-вероятно, разбира се, проблема е в мен).

Как да търся международна защита?

И по-скоро какво абсолютно нищо ли не защитава автора при тези, така наречени pitch-ове (презентации) на идеи/синопсиси итн пред съответните телевизии/продуценти? Закона предполага ли, че разчитаме на човещината на съответните хора?

Благодаря за отделеното време :)
idevbg
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 16 Яну 2013, 17:27

Re: Запазване на авторски права върху сценарий

Мнениеот ivanov_p » 28 Ное 2014, 10:37

Нали ти казах кое ги защитава?
При спор за авторски права какво изследва съда? Аз не чета излишно, но предполагам, че въпрос на доказване е:
1. кой е написал произведението. При твърдения от двама или тълпа, че те са автори на произведението се изследва и:
2. кой първи го е направил.
И двете се доказват от нотариално заверен подпис на автора с достоверна дата.
Може да не е цялото, за да не се изкриви някое моме да преписва в книгите, но на 2-3 страници ще изложиш сбито съдържанието и други обстоятелства, важни за произведението.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron