начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Използване на авторски материали

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Използване на авторски материали

Мнениеот merylin » 15 Яну 2013, 13:11

Здравейте.

Собственик съм на уебсайт и пиша авторски статии в него, придружени със снимки. Скоро открих, че една от статиите ми се е появила в друг сайт. Изглежда, че е преведена на английски с някакъв автоматичен преводач. На снимките дори си стои моето лого. На страницата си изрично съм написала, че се иска писмено разрешение за да се ползват мои материали. Аз не съм давала такова. Никъде не е поставен и линк към оригиналната статия и не е написан нейния автор. Изключение са само снимките, на които си стоят връзките, които аз съм слагала и които водят към изображението в по-голям размер.

Някой може ли да ми разясни частта от Закона за авторско право, който касае преведени материали? Доколкото разбирам аз нямам права върху превода, но не се ли иска разрешение от автора преди това?
Посъветвайте ме как да постъпя?

Благодаря предварително!
merylin
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Яну 2013, 12:41

Re: Използване на авторски материали

Мнениеот TheOldMan » 15 Яну 2013, 14:32

Свързвате се със собственика на другия сайт и културно му обяснявате, че настоявате вашия материал да бъде премахнат от неговия сайт, тъй като си е ваш и не сте давали разрешение за публикуването му. И се молите да се окаже разбран човек... щот иначе разправията е огромна.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Използване на авторски материали

Мнениеот nezirus » 21 Яну 2013, 11:59

Истината е, че дори 1 дума да се различава вашият текст от другия... не го ловят никакви закони. Относно изображенията е друго. Ако снимките са ваши и са авторски, може да предявите претенции за тях.

Просто нещата са такива, че за снимките може лесно да докажете, че са ваши. За текста е много сложно доказването на авторство за да предявите каквито и да е претенции.
Личен и любовен хороскоп според датата на раждане.
nezirus
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 11 Ное 2012, 14:27
Местоположение: София

Re: Използване на авторски материали

Мнениеот moommy » 24 Яну 2013, 14:22

nezirus написа:Истината е, че дори 1 дума да се различава вашият текст от другия... не го ловят никакви закони.

<OFF>
Буа-ха-ха-ха-хаа! :shock:
</OFF>
Аватар
moommy
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 11 Авг 2008, 11:42
Местоположение: София

Re: Използване на авторски материали

Мнениеот bulgarus » 30 Яну 2013, 17:32

merylin написа:Посъветвайте ме как да постъпя?

Благодаря предварително!


Съветът на TheOldMan е ОК.

Обаче не стане ли с добро, ще трябва да се обърнете към адвокат.
bulgarus
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:18
Местоположение: Vienna/Sofia

Re: Използване на авторски материали

Мнениеот dobromirkd » 13 Фев 2013, 21:32

Знаете ли кой е собственика на този уебсайт с вашите материали на него? Физическо лице ли е или фирма? И в крайна сметка тези снимки вие ли сте ги правил или са от нета?
dobromirkd
Потребител
 
Мнения: 107
Регистриран на: 30 Сеп 2010, 21:33

Re: Използване на авторски материали

Мнениеот TheOldMan » 13 Фев 2013, 21:41

Щом дори и "реномирани" интернет сайтове си позволяват "заемки"... какво остава за простия човечец?

http://www.capital.bg/politika_i_ikonom ... ref=novo24 статия подписана "КАПИТАЛ Daily"
и
http://mobile.reuters.com/article/idUSB ... 7?irpc=932 публикцаия от 5 дена по-рано...
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron