начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Нелегално съдържание в компютъра

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Нелегално съдържание в компютъра

Мнениеот paradoxx » 09 Май 2006, 11:27

Здравейте,
Във връзка с многото противоречащи си мнения в този и други форуми и настаналата масова психоза от претърсванията на НСБОП и други сродни държавни органи, бих желал да поставя следните въпроси:

1. Как се наказва притежаването и използването на нелицензиран софтуер на компютъра ( операционна система, офис приложения и други)?
1.1. Как се доказва, че операционната система е лицензирана?

2. Как се наказва притежанието на филми и музика на харддиска на компютъра?

3. Как се наказва притежанието на CD и DVD с нелицензиран софтуер, филми и музика?

4. При кои случаи се иземва компютърната конфигурация? Какво точно се иземва? При кои случаи, можем да очакваме, че няма да ни я върнат?

5. Какво търсят вмомента при престърсванията НСБОП? Може ли - ако не се открият филми и музика , да се мине гратис с нелицензираната операционна система?

6. На кого можем да се обадим за защита при евентуално пристигане на държавни органи и доколко присъствието на потърсения ще ни помогне да извлечем максимума от ситуацията?

Моля, пишете отговори, които са максимално близко до практиката, а не цитират закона. Всички знаем, че съществуват разлики между това, което е записано в закона и това което се случва на практика.

Благодаря на всички, които отговорят на темата. За сайта на човека с най-пълния отговор,за благодарност бих могъл да осигуря интернет реклама, при условие, че има такова желание.
paradoxx
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 26 Фев 2006, 21:01

отг.

Мнениеот harmaiani » 09 Май 2006, 14:55

Всяко използване на чуждо произведение на науката, изкуството и литературата, звукозапис, видеозапис, компютърна програма, софтуеър, радио - и телевизионна програма без необходимото по закон съгласие на неговия автор, независимо от целта му, осъществява състава на 172а. Наказанието е до три години лишаване от свобода и глоба от 1000-3000лв., налагани по съдебен ред, а в маловажни случаи - глоба от 300 до 3000лв., наложена по административен ред. Във всички случаи компютърът се отнема в полза на държавата. Претърсването и изземването стават с разрешение на съдия, а в неотложни случаи и без него., в присъствието на поемни лица.
harmaiani
Потребител
 
Мнения: 194
Регистриран на: 24 Фев 2006, 17:09

доп.

Мнениеот harmaiani » 09 Май 2006, 14:57

Това решение ми се струва доста интересно. Вижте:

РЕШЕНИЕ № 573 ОТ 14.11.2005 Г. ПО Н. Д. № 1101/2004 Г., I Н. О. НА ВКС

Публикувано: Бюлетин на ВКС, кн. 4 от 2005 г.

НАКАЗАТЕЛНОПРАВНАТА ЗАЩИТА НА СОФТУЕРА Е В ЗАВИСИМОСТ ОТ НЕГОВАТА ЗАЩИТА В ЗАКОНА ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА.
Чл. 172а, ал. 2 и 4 НК


Докладчик съдия Пламен Томов

Предварителният въпрос, убягнал от вниманието от органите на обвинението и съда, е, дали софтуерът поначало е обект на някакво, защитено от закон право, което поради това именно да е защитено и от НК.
Зависимостта между чл. 172а НК и първичната уредба в друг закон е изразена съвсем ясно: в първата алинея на наказателната разпоредба е защитено авторското право върху изброените обекти на интелектуална собственост, а във втората ­ съответното право върху такива обекти, между които е посочен софтуерът.
Законът, който защитава у нас авторските и съответните на тях (сродните им) права върху обекти на интелектуална собственост, е Законът за авторското право и сродните му права (обн. в ДВ, бр. 56/2003 г. с последно изм. и доп. в ДВ, бр. 74/2005 г.). Той именно е законът, който има предвид чл. 172а НК, и това следва изрично по аргумент за по-силното основание от четвъртата алинея на разпоредбата, според която "За маловажни случаи деецът се наказва по административен ред по Закона за авторското право и сродните му права".
Отделен е въпросът, доколко зависимостта между ЗАПСП и НК е последователно уредена, а това всъщност е по-общата формулировка на поставения по-горе, предварителен за изхода на делото въпрос, дали поначало софтуерът е обект на някакво, защитено от специалния закон право.
Ако ЗАПСП е бил проучен в достатъчна степен от органите на обвинението и съда, те е трябвало да констатират, че той не урежда изрично софтуера като обект на интелектуална собственост, нито пък дава определение за него (последното, впрочем, важи и за НК). При тази констатация правоприлагащите органи нямаше как да избегнат и въпроса, какво е съдържанието на понятието за софтуер.
Последният въпрос, разбира се, е от компетентността на ВКС, но въпросът има както правна, така и фактическа (доказателствена) страна, и последната не е изяснена по делото. Правният аспект на въпроса към този момент на делото не е решаващ, дори да се приеме разбирането на специалистите в областта, че софтуерът е нещо повече от компютърни програми (системни и приложни), че включва още инструкции и други материали, подготвени във връзка с използуването на компютъра, т.е. да се приеме, че ЗАПСП защитава в действителност и софтуера, заради включените в него компютърни програми. Техническото разбиране в случая е недостатъчно, тъй като то би могло да се приложи само и ако предметът на доказване по делото беше обхванал обстоятелството, дали инкриминираният софтуер MSМ-PC е наистина такъв компютърен продукт, и, което е по-важно ­ включва ли той в себе си някаква компютърна програма, нещо, което е могло да се разбере едва след изслушване на експертно мнение.
harmaiani
Потребител
 
Мнения: 194
Регистриран на: 24 Фев 2006, 17:09

Мнениеот paradoxx » 09 Май 2006, 15:23

Е това изобщо не отговаря на зададените въпроси. ...Освен, че е и грешно:

Компютърът не се отнема в полза на държавата във всички случаи. Няма да бъде отнет, ако не е собственост на лицето осъществило състава на престъплението.

Освен това какво значи използване? - Диска в чекмеджето използване ли е? А изключения компютър с Windows ?
paradoxx
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 26 Фев 2006, 21:01

и аз имам някои въпроси:

Мнениеот batkiro » 09 Май 2006, 18:56

1. При положение, че аз самият пиша софтуер и използвам компютъра за мои разработки (софтуерни и други), се оказва че компютърът ми съдържа моя интелектуална собственост, която е неприкосновена. Сиреч - достъпът до компютъра ми за проверка какво съдържа е в нарушение, тъй като се посяга на моя оригинална интелектуална собственост. Греша ли?
2. При положение, че компютърът ми е с OEM софтуер, инсталиран при покупка от вече фалирала фирма, и при положение, че този софтуер вече не се поддържа от производителя, се оказва че няма как да се разбере дали притежавам този софтуер легално. Аз пират ли съм в този случай?
3. Как ще се разпознаят законно купени, или слушани от интернет радио, MP3 файлове от пиратски изтеглените? Фактът че слушам предлагани файлове (както слушам радио) означава ли че нарушавам авторски права? Кой е виновен - потребителят или разпространителят?
4. Ако операционната система на компютъра ми не е стандартна (например малко позната или пък модифицирана от мен) и т.нар. проверяващи не успеят да влязат в компютъра ми, или пък ако съм защитил информацията така че да не е възможно да се чете без мое съгласие - подлежа ли на санкции?
5. Ако все пак, на някакво основание, бъде конфискуван компютърът ми, а в него се съхраняват оригинални данни, работни записки, поверителна информация, данни от кореспонденция, логове от кореспонденция, адреси, телефонни номера и т.н. не се ли получава така, че в този случай, заедно с конфискуването на вещта наречена компютър, ми се нанасят необратими материални и морални вреди? В този случай държавата, защитавайки равностойно авторските права, е длъжна да ме обезщети за нанесените вреди. Май някъде пишеше, че личните записки и кореспонденция са неприкосновени... Греша ли?
6. И последно - как точно се конфискува компютър - каква е дефиницията за конфискуваната вещ? В смисъл - само кутията с дъното и диска; само диска; само дъното; всичко в кутията на компютъра; кутията с монитора; всичко, вкл. клавиатурата; всичко вкл. принтер, плотер, скенер; всичко вкл. цифровите устройства които могат да се включат напр. фотоапарат, MP3 плейър, GSM, GPS, USB-pen, bluetooth устройства? Ами ако съм включил и домакинските уреди? Струва ми се че това не е регламентирано по никакъв начин, нали? (хмм... представям си как олеква при транспорта до склада с конфискуваните вещи...)

Както казах и преди, не съм юрист, така че може да не се изказвам професионално, но ми е интересно как се тълкуват изброените случаи.

И в заключение: твърдо против съм интелектуалното пиратство, но борбата с пиратите не трябва да е борба с крайния потребител. Крайният потребител е просто публиката на още едно безплатно представление. Защо никой не търси този, който предлага представлението?
batkiro
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 28 Апр 2006, 20:49

Мнениеот pdimitrow » 11 Май 2006, 16:43

КАКВО ДА НАПРАВИМ АКО НСБОП ИЛИ ПОЛИЦИЯТА СЕ ОПИТА ДА НИ НАБЕДИ В ПИРАТСТВО И ДА ИЗВЪРШИ ОБИСК

1. Поискайте да Ви представят постановлението, възоснова на което искат да влязат в жилището Ви. То трябва да е подписано от съдия (чл. 161, ал. 1 от НПК). Вероятно ще Ви пробутат някакъв документ подписан от някой дознател, мотивирайки се с изключението по чл. 161, ал. 2 от НПК. В този случай в присъствието на поемните лица (задължително е да има такива иначе самото действие на полицията е невалидно) им обяснете, че в случая не е налице неотложен случай, поради което това постановление е незаконно. Запишете го изрично и в протокола, като не е лошо да отбележите, че лицата влезли в жилището им го правят незаконно (при превишаване на власт), което е престъпление по чл. 170, ал.1 от НК и ще им бъде търсена наказателна отговорност.
2. Ако не Ви обърнат внимание не отговаряйте на никакви въпроси. Трябва да знаете следното:
А) притежаването на филм записан на CD или DVD не подлежи на никаква санкция, като общо взето това е напълно законно, независимо дали копието е лицензирано или сте го направили сами. Това е така, защото чл. 25,ал. 1, т. 2 от Закона за авторското право и сродните му права разрешава използването на продукт, защитен с авторско право за лични нужди при заплащане на компенсационно възнаграждение. В случая с покупката на самия носител, Вие вече сте заплатил това компенсеционно възнаграждение, предвид разпоредбата на чл. 26,ал. 2 от ЗАПСП, където е предвидено възнаграждението по ал. 1, изречение първо се дължи от лицата, които произвеждат или внасят празни звуконосители или видеоносители и апарати, предназначени за записване, а възнаграждението по ал. 1, изречение второ - от лицата, които произвеждат или внасят апарати, предназначени за възпроизвеждане по репрографски начин. Размерът на възнаграждението е 5 на сто от производствената цена на произведените в страната носители и 2 на сто от производствената цена на произведените в страната апарати, съответно от митническата облагаема стойност на внесените носители и апарати. В никакъв случай не съхранявайте повече от едно копие, за да няма н икакво основание да ви пробутат тезата, че вие ги призвеждате и продавате.
Б) наличието на торент програма не представлява нарушение на никой закон, поради което нейното използване е разрешено.
В) тегленето на филм или музика от мрежата с такава програма не представлява нарушение на никой закон, поради което е разрешено.
Г) има известен проблем с дефинирането на понятието разпространение (което е елемента възоснова на който ще се опитат да Ви вменят някаква отговорност). Проблемът обаче не е толкова сериозен, тъй като торент-програмите едновременно данлоудват и ъплоудват, като ъплауда (който може да се приеме за някакъв вид разпространение) е функция на програмата и не зависи от Вашата воля. По тази причина не могат да Ви вменят и никаква отговорност, защото без воля няма правонарушение.
Д) наличието на филм или музика на вашия компютър също би създало известен проблем. Обяснението за наличие на такъв следва да бъде, че целта е същия да бъде презаписан на СД или ДВД носител за лична употреба. Може да обясните, че е и с учебна или някаква друга изследователска цел – например да се научите да обработвате видео сигнал, звуков сигнал, графика или нещо от този род.
Естествено най-добрия вариант ако Ви цъфнат някой от НСБОП, МВР или нещо друго да се свържете по най-бързия начин с адвокат.


Ето ви малко инфо за правата ви и това което можете да направите в такъв случай.....както виждате е невъзможно да ви докоснат таже......
и все пак аз у нас никой не пускам
pdimitrow
Потребител
 
Мнения: 110
Регистриран на: 16 Май 2002, 20:00
Местоположение: Варна

още малко въпроси по т.нат. "незаконно инсталиран софту

Мнениеот batkiro » 11 Май 2006, 20:52

Много от използваните в нашата китна родина компютри са купувани на старо, или пък са сглобявани от какво ли не. Ясно защо - хората нямат пари да си купят нещо нормално. Потребителите на такива машини са основно лекари, учители, учени (в научни институти), преводачи на свободна практика, литератори и други хора, от които се иска умствен труд, но не им се плаща навреме. Има компютри, които се задъхват дори под Windows 95. Съвсем скоро видях работещо 386SX с Windows 3.11 с черно-бял 12 инчов монитор (собственост на семейство учители). Ясно е, че собствениците на тези компютри не са купували операционната система. По-новите ОС не работят на тези стари щайги. От друга страна, Microsoft отдавна са забравили, че са предлагали на пазара тези версии. Реално, в момента най-старата операционна система, която се продава е Windows XP. Съвсем наскоро Microsoft спря поддръжката на Windows 98.
Фактически, неподдържаният софтуер е софтуер, към който производителят няма претенции. Много често фирмите, които спират поддръжката на някой програмен пакет, го пускат като безплатен заедно с демо-копие на новата поддържана версия (например продуктите на Macromedia). Масова практика е компилаторите на програмните езици и основните драйвери за управление на бази данни също да се предлагат безплатно от самите автори.

Има ли в нашите закони точка, която да разглежда случаите при използване на неподдържан софтуер?
Има ли някакъв официален документ, който да представлява списък на програмните продукти (и техни версии), за които да се следи дали са легално или нелегално инсталирани?
При положение, че авторът на всеки програмен продукт сам поставя условията за разпространение и ползване на продукта (така е по нашия закон за авторството), на какво основание може да бъде преценено дали потребителят спазва стриктно условията на всеки програмен продукт, който е инсталиран?
Прави ли се някаква юридическа разлика между понятията "платен софтуер", "неподдържан софтуер", "демонстрационен софтуер", "Shareware", "Ad-ware", "Freeware", "Public domain", "Open Source", "Groupware"?
Разглежда ли се положение, при което инсталиращата програма на законно притежаван продукт (независимо дали е платен или безплатен) инсталира части от друг програмен продукт, който се продава?
batkiro
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 28 Апр 2006, 20:49


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron