начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Лиценза на Windows - възможно ли да се преотстъпи.

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Лиценза на Windows - възможно ли да се преотстъпи.

Мнениеот axlastro » 30 Яну 2013, 23:30

Здравейте, възможно ли е дадена фирма, закупила да речем Windows 7 Professional , да преотстъпи или заеме лиценза на друга фирма, която да го ползва на своя машина? Знам, че в EULA-та пише, че лиценза не може да се отдава под наем, преотстъпва или продава. Вслучая оба1е фирма А е ООД с мое участие, а фирма Б е ЕООД, в която едноличен собственик накапитала съм пак аз. Компютъра е на фирма Б, а лиценза - на фирма А .
axlastro
Потребител
 
Мнения: 168
Регистриран на: 08 Окт 2010, 17:23

Re: Лиценза на Windows - възможно ли да се преотстъпи.

Мнениеот TheOldMan » 30 Яну 2013, 23:47

Документа за легализация е фактурата с коиято сте закупули лиценза (или компютъра с инсталиран windows). Няма как да го "припишете" на другата фирма.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Лиценза на Windows - възможно ли да се преотстъпи.

Мнениеот bulgarus » 31 Яну 2013, 09:08

axlastro написа:Здравейте, възможно ли е дадена фирма, закупила да речем Windows 7 Professional , да преотстъпи или заеме лиценза на друга фирма, която да го ползва на своя машина? Знам, че в EULA-та пише, че лиценза не може да се отдава под наем, преотстъпва или продава. Вслучая оба1е фирма А е ООД с мое участие, а фирма Б е ЕООД, в която едноличен собственик накапитала съм пак аз. Компютъра е на фирма Б, а лиценза - на фирма А .


Според решението на Съда на ЕС по делото Oracle vs UsedSoft е възможно, но само ако лицензираният софтуер не се възпроизвежда.

С други думи: фирма А отстъпва софтуера на фирма Б, като същевременно унищожава своите (на фирма А) копия от него.
bulgarus
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:18
Местоположение: Vienna/Sofia

Re: Лиценза на Windows - възможно ли да се преотстъпи.

Мнениеот axlastro » 31 Яну 2013, 15:47

Добре, но в EULA-та на майкрософт пише, че не може. В крайна сметка се оказа, че ако се закупи т.нар. Системен Строител - COEM лиценз, е възможно да се преотстъпва. Само не знам, дали фирмата, на която е преотстъпен ще може да го инсталира повторно, в случай че си смени или настрани компютъра.
axlastro
Потребител
 
Мнения: 168
Регистриран на: 08 Окт 2010, 17:23

Re: Лиценза на Windows - възможно ли да се преотстъпи.

Мнениеот bulgarus » 31 Яну 2013, 16:07

axlastro написа:Добре, но в EULA-та на майкрософт пише, че не може.


Вероятно, но това не означава, че „не може“.

С първата продажба на операционната система настъпва т. нар. изчерпване, което лишава лицензодателя от възможността да се противопоставя на последващи (пре)продажби.
bulgarus
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:18
Местоположение: Vienna/Sofia

Re: Лиценза на Windows - възможно ли да се преотстъпи.

Мнениеот TheOldMan » 31 Яну 2013, 18:24

За съжаление в дигиталната ера нещата не стоят точно така ... Как точно продавача ще докаже, че е "предал владението" върху операционната система? Той продава диска на продавача, но все още си има инсталиран windows и фактура, доказваща легитимността на покупката. Трябва да се хванат да му ровят цялото счетоводство за да видят дали не е продал софтуера на някой друг и е "изгубил владение" върху него.

Ако става въпрос само за windows, цялата врътка е леко безмислена. От доста време има програма на microsoft за "връщане към живот" на стари компютри с цел намаляване на замърсяването на околната среда. Срещу по-малко от 200 лева човек може да се сдобие с компютър втора уоптреба с лицензиран windows 7. Като под "втора употреба" разбирайте марков компютър (IBM,Dell, Compaq, HP), който е на 1-2 години, с характеристики далеч надхърлящи изскванията за работа на една секретарка или счетоводител.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Лиценза на Windows - възможно ли да се преотстъпи.

Мнениеот bulgarus » 31 Яну 2013, 19:56

TheOldMan написа:За съжаление в дигиталната ера нещата не стоят точно така ...


Съдът на ЕС е на противното мнение.

TheOldMan написа:Той продава диска на продавача, но все още си има инсталиран windows и фактура, доказваща легитимността на покупката.


Точно това не бива да се прави, ако целта е да се действа правносъобразно.
bulgarus
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:18
Местоположение: Vienna/Sofia

Re: Лиценза на Windows - възможно ли да се преотстъпи.

Мнениеот novakov » 31 Яну 2013, 20:32

От доста време има програма на microsoft за "връщане към живот" на стари компютри с цел намаляване на замърсяването на околната среда. Срещу по-малко от 200 лева човек може да се сдобие с компютър втора уоптреба с лицензиран windows 7. Като под "втора употреба" разбирайте марков компютър (IBM,Dell, Compaq, HP), който е на 1-2 години, с характеристики далеч надхърлящи изскванията за работа на една секретарка или счетоводител.


#TheOldMan, Дай повече инфо за тази програма - достъпна ли е от БГ, как може човек да се възползва от нея?
novakov
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Ное 2002, 01:49

Re: Лиценза на Windows - възможно ли да се преотстъпи.

Мнениеот TheOldMan » 31 Яну 2013, 22:21

Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Лиценза на Windows - възможно ли да се преотстъпи.

Мнениеот novakov » 31 Яну 2013, 22:58

Супер! Мерси много!
novakov
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Ное 2002, 01:49

Re: Лиценза на Windows - възможно ли да се преотстъпи.

Мнениеот kalinasenov » 04 Окт 2021, 12:27

В случай, че искате да си закупите компютър втора ръка и който да има легален Windows, то може да проверите в ето този сайт дали ще намерите нещо изгодно за вас:
Последна промяна admin на 04 Окт 2021, 14:59, променена общо 2 пъти
Причина: спам
kalinasenov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Юни 2021, 11:22

Re: Лиценза на Windows - възможно ли да се преотстъпи.

Мнениеот guest1 » 04 Окт 2021, 13:13

Компютър, закупен с Original Equipment Manufacturer (OEM) лиценз - иначе казано „предварително инсталиран“ - Уиндоуса не може да се премести на друга машина. OEM лицензът и продуктовият ключ не могат да се трансферират от едно устройство на друго. Сами по себе си не могат да бъдат препродавани, защото са валидни единствено за устройството, за което са предназначени.
Също така - при смяна на дънна платка и/или диск - лиценза става невалиден!
Ако обаче си купите компютър „втора ръка“, който е купен чисто нов - вие сте изрядни.

Когато става дума за Retail лиценз (закупен отделно) - той може да бъде трансфериран, но първо трябва да се премахне от „старата“ машина!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron