начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

При превод на пенсия и заплата в запорирана сметка



При превод на пенсия и заплата в запорирана сметка

Мнениеот starla5252 » 20 Сеп 2020, 16:14

Запорирана е сметката в банката от ЧСИ, по която постъпват пенсия и заплата.
Получавам пенсията на каса в размер минимална работна заплата, след удръжка от НОИ.
В молба и банково извлечение посочих, че желая да получавам пенсията си в размера определен от НОИ.
Напуснах работа и за това не посочих, че и заплатата желая да получавам в несеквестируемо размер.
Само че, са превели последната ми работна заплата в рамер 199 лв. по същата сметка за времето, в което съм била все още на работа.
От банката не ми я дават, защото е вдигнат запора само върху несеквесируемия минимум от пенсията, без да е упомената заплатата. Как се процедира в този случай? Трябва ли отново да подавам молба, вече съм дала извлечение за 6 мес. назад.
Може ли да я преведат на ЧСИ тези 199 лв., тъй като са под минималната РЗ?
Въпросът най-общо казано е следният: Всичко ли над минималната работна заплата може банката да преведе на ЧСИ?
starla5252
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 12 Яну 2013, 18:23

Re: При превод на пенсия и заплата в запорирана сметка

Мнениеот doondie » 20 Сеп 2020, 16:40

За мен логичният отговор е, че правилото не се отнася за всеки източник на доход поотделно, а общо за всички. Ти може да имаш 3-4 източника на доход, което не значи, че за всеки се гледа дали и с колко е над МРЗ. Затова не виждам полза от нова молба, особено ако се очаква и следващия месец постъпващите средства да са над прага. Може и да греша, разбира се.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: При превод на пенсия и заплата в запорирана сметка

Мнениеот starla5252 » 20 Сеп 2020, 17:10

Написах, че няма да има повече постъпления от работна заплата. Аз за това и “напуснах”. Това е последната. Има ли право банката да я преведе на ЧСИ? Грешка е, че е преведена по тази сметка. И как стоят нещата ако заплатата е в една банка, а пенсията в друга?
За пенсията е ясно, че НОИ определя удръжките. Другата банка също е длъжна да ти изплати сумата до размера на мин. раб. заплата. Теоретично питам.
starla5252
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 12 Яну 2013, 18:23

Re: При превод на пенсия и заплата в запорирана сметка

Мнениеот jhoro » 21 Сеп 2020, 15:01

Здравейте [url=starla5252]starla5252[/url].
Първо - казвате
starla5252 написа:Получавам пенсията на каса в размер минимална работна заплата, след удръжка от НОИ.

От пенсия удръжки за НОИ НЯМА!
Второ - за суми по сметката Ви изрично трябва да се посочи, че са несеквестируеми.
Даже има вариант:
1. Превеждат Ви пари (пенсия или заплата) в размер по МРЗ и ЧСИ не ги пипа.
2. Правят Ви втори превод, в същия размер, но част или цялата сума от първия превод е налична в сметката Ви. Този остатък вече не е защитен. Не сте ползвали парите цял месец - значи не са ви жизненоважни. ЧСИ може спокойно да Ви ги вземе.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron