начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

При превод на пенсия и заплата в запорирана сметка



При превод на пенсия и заплата в запорирана сметка

Мнениеот starla5252 » 20 Сеп 2020, 16:14

Запорирана е сметката в банката от ЧСИ, по която постъпват пенсия и заплата.
Получавам пенсията на каса в размер минимална работна заплата, след удръжка от НОИ.
В молба и банково извлечение посочих, че желая да получавам пенсията си в размера определен от НОИ.
Напуснах работа и за това не посочих, че и заплатата желая да получавам в несеквестируемо размер.
Само че, са превели последната ми работна заплата в рамер 199 лв. по същата сметка за времето, в което съм била все още на работа.
От банката не ми я дават, защото е вдигнат запора само върху несеквесируемия минимум от пенсията, без да е упомената заплатата. Как се процедира в този случай? Трябва ли отново да подавам молба, вече съм дала извлечение за 6 мес. назад.
Може ли да я преведат на ЧСИ тези 199 лв., тъй като са под минималната РЗ?
Въпросът най-общо казано е следният: Всичко ли над минималната работна заплата може банката да преведе на ЧСИ?
starla5252
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 12 Яну 2013, 18:23

Re: При превод на пенсия и заплата в запорирана сметка

Мнениеот doondie » 20 Сеп 2020, 16:40

За мен логичният отговор е, че правилото не се отнася за всеки източник на доход поотделно, а общо за всички. Ти може да имаш 3-4 източника на доход, което не значи, че за всеки се гледа дали и с колко е над МРЗ. Затова не виждам полза от нова молба, особено ако се очаква и следващия месец постъпващите средства да са над прага. Може и да греша, разбира се.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: При превод на пенсия и заплата в запорирана сметка

Мнениеот starla5252 » 20 Сеп 2020, 17:10

Написах, че няма да има повече постъпления от работна заплата. Аз за това и “напуснах”. Това е последната. Има ли право банката да я преведе на ЧСИ? Грешка е, че е преведена по тази сметка. И как стоят нещата ако заплатата е в една банка, а пенсията в друга?
За пенсията е ясно, че НОИ определя удръжките. Другата банка също е длъжна да ти изплати сумата до размера на мин. раб. заплата. Теоретично питам.
starla5252
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 12 Яну 2013, 18:23

Re: При превод на пенсия и заплата в запорирана сметка

Мнениеот jhoro » 21 Сеп 2020, 15:01

Здравейте [url=starla5252]starla5252[/url].
Първо - казвате
starla5252 написа:Получавам пенсията на каса в размер минимална работна заплата, след удръжка от НОИ.

От пенсия удръжки за НОИ НЯМА!
Второ - за суми по сметката Ви изрично трябва да се посочи, че са несеквестируеми.
Даже има вариант:
1. Превеждат Ви пари (пенсия или заплата) в размер по МРЗ и ЧСИ не ги пипа.
2. Правят Ви втори превод, в същия размер, но част или цялата сума от първия превод е налична в сметката Ви. Този остатък вече не е защитен. Не сте ползвали парите цял месец - значи не са ви жизненоважни. ЧСИ може спокойно да Ви ги вземе.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron