начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Изпълнително Дело срещу Баща ми



Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот tihomir77bg » 16 Авг 2020, 14:46

Здравейте,

Днес разбрахме, че баща ми е осъден по изпълнително дело да заплати задължение за паричен заем към частно лице (устно те имаха разбиране сумата да бъде изплатена през много по-дълъг период, но заемодателят изведнъж реши, че си ги иска сега и наведнъж, и тъй като има писмена бележка от баща ми, че му е заел пари, е успял да направи дело. Но това не от значение вече).

Та, баща ми няма имоти, били те движими или недвижими. Няма заплата или пенсия, няма пари в банката, няма автомобил. Какви стъпки могат да бъдат взети срещу него?

Той пребивава и е регистриран в имот, който принадлежи на майка ми (неговата законна съпруга). Имота е изцяло на нейно име и е наследство от нейната майка. Има ли право частният съдебен изпълнител да влиза в този имот за да прави опис? Ако да, трябва ли за всяка вещ да имаме доказателство, че не принадлежи на баща ми и не е закупена от него за да не бъде отнета? Тук става въпрос за съвсем обикновени неща - малък стар телевизор, полуработещ хладилник, две перални (едната стара - другата още по-стара и държана като резерва на балкона), дрехи, обувки, стари книги. Аз също така държа стария си компютър там като резерва, при положение, че сегашния ми се развали. Трябва ли да търся касовата му бележка за да бъде приставена като доказателство, че принадлежи на мен или направо да си го прибирам от там?

Благодаря ви предварително за каквато и да е информация!
tihomir77bg
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 16 Авг 2020, 14:19

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот jhoro » 16 Авг 2020, 16:11

Здравейте! Само една подробност!
Касова бележка (както за споменатия компютър, така и за всяка друга движима вещ) само доказва, че плащането е извършено. На нея не пише от кого! За доказване на собственост е нужна фактура, и пак - първия собственик може да е продал вещта на друг ...

Иначе казуса (и евентуалните действия) е интересен. Не защото е уникален (такива има много), а защото и двете страни са прави - и кредитора, и кредитополучателя.
Интересното е, как ще се защитят интересите и на двамата, без да се прекалява?
Ще следя темата!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот tihomir77bg » 16 Авг 2020, 16:15

jhoro написа: За доказване на собственост е нужна фактура...


Да, благодаря ви за уточнението. Не се изказах правилно, всъщност имах в предвид фактура, а не касова бележка.
tihomir77bg
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 16 Авг 2020, 14:19

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот jhoro » 16 Авг 2020, 17:18

tihomir77bg написа:Да, благодаря ви за уточнението. Не се изказах правилно, всъщност имах в предвид фактура, а не касова бележка.

Така, но както казах - това не доказва всичко!
Пример - в момента пиша от компютър, който преди време е закупен от (и фактуриран на) фирма. В последствие няколко пъти „си е сменял собственика“, но без документи.

По основния въпрос - ето нещо за четене.
Какво НЕ може да ми вземе съдебният изпълнител (несеквестируемост)?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот ivanov_p » 16 Авг 2020, 17:37

СИ може да опише вещите на адреса на длъжника и да ги продаде, но това се прави рядко и за описа предварително се изпраща съобщение. Няма нужда да се притеснявате предварително, като получите съобщението ще го мислите.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот propensity » 16 Авг 2020, 17:48

jhoro написа:Здравейте! Само една подробност!
Касова бележка (както за споменатия компютър, така и за всяка друга движима вещ) само доказва, че плащането е извършено. На нея не пише от кого! За доказване на собственост е нужна фактура, и пак - първияT собственик може да е продал вещта на друг ...

Иначе казусЪТ (и евентуалните действия) е интересен. Не защото е уникален (такива има много), а защото и двете страни са прави - и кредиторЪТ, и кредитополучателяТ.
Интересното е, как ще се защитят интересите и на двамата, без да се прекалява?
Ще следя темата!


Тъц, тъц, тъц ....като за Хигенистка... толкова :lol: Кога, бе, Гоче ще научиш тоз "член"? Поне да не ти се смеят другите хигиенистки?

Към питащия: общо взето - няма от какво да се притеснявате. След като баща Ви няма активи или недвижимо имущество, които да могат да се секвестират от ЧСИ, нещата стигат дотам. Да, "може" да влезе в дома на баща Ви и опише движими вещи, но в практиката, това става сравнително рядко. Движими вещи основно се описват и изнасят на продан, когато обикновено говорим за техника/инвентар или стока, офис оборудване също, на фалирала фирма или предмети, които имат реална пазарна стойност и са продаваеми и биха възвърнали поне част от вземането на кредитора. Да не говори, че за да влезе ЧСИ в дома на баща Ви, взискателят (този, които се сезирал ЧСИ) трябва да си плати за услугата, а знаейки, че няма да може да си върне дори тази сума, никой не се занимава. Като прибавим факта, че и не всички движими вещи в един дом са секвестируеми, то шансовете някой да ви "посити" стават доста ниски.

--
Оп. Колегата Иванов ме е изприварил с по-сбита версия на отговора :roll: - с цяла една минута.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот tihomir77bg » 16 Авг 2020, 18:09

jhoro написа:По основния въпрос - ето нещо за четене.
Какво НЕ може да ми вземе съдебният изпълнител (несеквестируемост)?


Благодария ви за допълнителната информация!

ivanov_p написа:Няма нужда да се притеснявате предварително, като получите съобщението ще го мислите.


Благодария за отговора и успокоението. Може би малко прекалявам с притеснението си, но никога не сме се занимавали с дела, съдебни изпълнители и тем подобни, за това ми е доста напрегнато.

propensity написа:...


Много ви благодаря за информацията! Успокоихте ме и вие малко.

propensity написа:Да, "може" да влезе в дома на баща Ви


Въпреки че шанса да посещават родителите ми е малък, както казвате, аз пак да си попитам за обща култура - значи СИ може да идва за опис в жилището, въпреки че то не е собственост на длъжника? И има право да отнема вещи, въпреки че те не принадлежат на длъжника? Ами ако баща ми живееше, примерно, при по-далечни роднини, и на тях ли можеше да им отнемат вещи, само защото длъжник пребивава в жилището им? Или това става само с първи и втори ред роднини?
tihomir77bg
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 16 Авг 2020, 14:19

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот doondie » 16 Авг 2020, 19:30

А защо не обжалвате? Заемът погасяван ли е до момента изобщо? Какъв е смисълът от дело, ако няма какво да се вземе от длъжника?
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот jhoro » 16 Авг 2020, 19:36

propensity написа:Тъц, тъц, тъц ....като за Хигенистка... толкова :lol: Кога, бе, Гоче ще научиш тоз "член"? Поне да не ти се смеят другите хигиенистки?

Абе човек - колко пъти са ти обяснявам?
При мен няма нито пълен, нито - непълен (частично пълен) член!
Има само един висящ ... казус!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот lawchoice » 16 Авг 2020, 19:58

tihomir77bg написа:...

Въпреки че шанса да посещават родителите ми е малък, както казвате, аз пак да си попитам за обща култура - значи СИ може да идва за опис в жилището, въпреки че то не е собственост на длъжника? И има право да отнема вещи, въпреки че те не принадлежат на длъжника? Ами ако баща ми живееше, примерно, при по-далечни роднини, и на тях ли можеше да им отнемат вещи, само защото длъжник пребивава в жилището им? Или това става само с първи и втори ред роднини?


Ivanov_p вече е отговорил на това, което Ви интересува, но трябва да четете между редовете. Когато имате правни проблеми отивате при адвокат, така че на общата култура не бива да разчитате.

propensity написа:
jhoro написа:Здравейте! Само една подробност!
Касова бележка (както за споменатия компютър, така и за всяка друга движима вещ) само доказва, че плащането е извършено. На нея не пише от кого! За доказване на собственост е нужна фактура, и пак - първияT собственик може да е продал вещта на друг ...

Иначе казусЪТ (и евентуалните действия) е интересен. Не защото е уникален (такива има много), а защото и двете страни са прави - и кредиторЪТ, и кредитополучателяТ.
Интересното е, как ще се защитят интересите и на двамата, без да се прекалява?
Ще следя темата!


Тъц, тъц, тъц ....като за Хигенистка... толкова :lol: Кога, бе, Гоче ще научиш тоз "член"? Поне да не ти се смеят другите хигиенистки?
...


С горното прокурорът Злобарев рискува да се сдобие с обвинение по текстът, който сам е предложил. Е, това е проявлението на принципа, че в живота всичко се връща.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот propensity » 16 Авг 2020, 21:22

lawchoice написа:
С горното прокурорът Злобарев рискува да се сдобие с обвинение по текстът, който сам е предложил. Е, това е проявлението на принципа, че в живота всичко се връща.


С обвинение може да се сдобие всеки, но по текстовете, по които сам съм предложил?! Съжалявам, не виждам допирна точка.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот tihomir77bg » 16 Авг 2020, 21:47

lawchoice написа:Ivanov_p вече е отговорил на това, което Ви интересува, но трябва да четете между редовете. Когато имате правни проблеми отивате при адвокат, така че на общата култура не бива да разчитате..



О, да, разбира се, още от утре ще се ходи на адвокат. Но исках преди това да си създам някаква представа все пак. А и преди няколко години едни роднини имаха правни проблеми, и отдиха да се съветват с три различни адвоката, и получиха три различни, противоречащи отговора. За това реших да попитам по обширно тук първо.
tihomir77bg
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 16 Авг 2020, 14:19

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот lawchoice » 16 Авг 2020, 22:04

propensity написа:
lawchoice написа:
С горното прокурорът Злобарев рискува да се сдобие с обвинение по текстът, който сам е предложил. Е, това е проявлението на принципа, че в живота всичко се връща.


С обвинение може да се сдобие всеки, но по текстовете, по които сам съм предложил?! Съжалявам, не виждам допирна точка.


Нормално е за обвиняемият да не вижда в какво е обвинен. Все пак другиму принадлежи тежестта за доказване на противорправното деяние. В случая, нама спор и общоизвестна за форумът е позицията на прокурорът Злобарев по отношение на постовете на jhoro. Прокурорът Злобарев, трябва да знае, че носи наказателна отговорност в лично качество като участник във форума. Именно проявление на тази отговорност е подаденият сигнал от гражданина lawchoice на основание чл.205, ал.1 ФНК за осъществено престъпление от Злобарев. Много е лесно когато се критикува другият, да се надсмиваме над него, но когато стане въпрос за нас самите сме склонни винаги да търсим оправдания.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот propensity » 16 Авг 2020, 22:53

lawchoice написа:Нормално е за обвиняемият да не вижда в какво е обвинен. Все пак другиму принадлежи тежестта за доказване на противорправното деяние. В случая, нама спор и общоизвестна за форумът е позицията на прокурорът Злобарев по отношение на постовете на jhoro. Прокурорът Злобарев, трябва да знае, че носи наказателна отговорност в лично качество като участник във форума. Именно проявление на тази отговорност е подаденият сигнал от гражданина lawchoice на основание чл.205, ал.1 ФНК за осъществено престъпление от Злобарев. Много е лесно когато се критикува другият, да се надсмиваме над него, но когато стане въпрос за нас самите сме склонни винаги да търсим оправдания.


Макар да разбирам принципната позиция, отново не съм съгласен. И тъй като Злобарев удари 3,4 чаши сливовица в даун-таун Аркутяну, да му припомниш императива на чл.205 ФНК?
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот ilian_todorov » 16 Авг 2020, 23:00

tihomir77bg написа:Здравейте,

Днес разбрахме, че баща ми е осъден по изпълнително дело да заплати задължение за паричен заем към частно лице (устно те имаха разбиране сумата да бъде изплатена през много по-дълъг период, но заемодателят изведнъж реши, че си ги иска сега и наведнъж, и тъй като има писмена бележка от баща ми, че му е заел пари, е успял да направи дело. Но това не от значение вече).

Та, баща ми няма имоти, били те движими или недвижими. Няма заплата или пенсия, няма пари в банката, няма автомобил. Какви стъпки могат да бъдат взети срещу него?

Той пребивава и е регистриран в имот, който принадлежи на майка ми (неговата законна съпруга). Имота е изцяло на нейно име и е наследство от нейната майка. Има ли право частният съдебен изпълнител да влиза в този имот за да прави опис? Ако да, трябва ли за всяка вещ да имаме доказателство, че не принадлежи на баща ми и не е закупена от него за да не бъде отнета? Тук става въпрос за съвсем обикновени неща - малък стар телевизор, полуработещ хладилник, две перални (едната стара - другата още по-стара и държана като резерва на балкона), дрехи, обувки, стари книги. Аз също така държа стария си компютър там като резерва, при положение, че сегашния ми се развали. Трябва ли да търся касовата му бележка за да бъде приставена като доказателство, че принадлежи на мен или направо да си го прибирам от там?

Благодаря ви предварително за каквато и да е информация!


Правомощия на съдебния изпълнител

Чл. 431. (1) Съдебният изпълнител, ако това е необходимо за изпълнението, може да нареди да се отворят сгради на длъжника и да претърсва неговите вещи, жилище и други помещения.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 42 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Държавните учреждения, общините, организациите и гражданите са длъжни да оказват съдействие на съдебния изпълнител. При поискване полицейските органи са длъжни да окажат съдействие на съдебния изпълнител при възпрепятстване на изпълнението на неговите функции.


Според член 431 (1) от ГПК, ЧСИ няма право да отваря имот, който не принадлежи на длъжника. Написали сте, че жилището е изцяло собственост на майка Ви. По какъв начин ще направи опис ЧСИ, след като няма право принудително да влезе в апартамента? :?: Или се тълкува закона разширително, което е абсурдно? :idea:
Примерно брат ми дължи огромна сума на НАП и малка на физическо лице. Беден е като църковна мишка, работи на половин работен ден и доходът му е несеквестируем. Ползва жилище на баща ми, който живее в друг град. Обзавеждането също е на баща ми. Има и мои вещи там. Ако ЧСИ се опита да направи опис, има ли право да влезе на основание чл. 431 (1) от ГПК. :?: Въпросът ми е към юристите.
П.П. По мой съвет постоянният и настоящият адрес на брат ми е на съвсем друг адрес. Формално той не живее там.
Последна промяна ilian_todorov на 16 Авг 2020, 23:10, променена общо 1 път
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот ilian_todorov » 16 Авг 2020, 23:03

propensity написа:
lawchoice написа:Нормално е за обвиняемият да не вижда в какво е обвинен. Все пак другиму принадлежи тежестта за доказване на противорправното деяние. В случая, нама спор и общоизвестна за форумът е позицията на прокурорът Злобарев по отношение на постовете на jhoro. Прокурорът Злобарев, трябва да знае, че носи наказателна отговорност в лично качество като участник във форума. Именно проявление на тази отговорност е подаденият сигнал от гражданина lawchoice на основание чл.205, ал.1 ФНК за осъществено престъпление от Злобарев. Много е лесно когато се критикува другият, да се надсмиваме над него, но когато стане въпрос за нас самите сме склонни винаги да търсим оправдания.


Макар да разбирам принципната позиция, отново не съм съгласен. И тъй като Злобарев удари 3,4 чаши сливовица в даун-таун Аркутяну, да му припомниш императива на чл.205 ФНК?

Простете ми невежеството, но какво е значението абвеатурата ФНК? :)
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот jhoro » 16 Авг 2020, 23:06

ilian_todorov написа:Простете ми невежеството, но какво е значението абвеатурата ФНК? :)

Не им обръщай внимание - съвсем объркаха нещата!
Пп. „ФНК“ = „форумен наказателен кодекс“!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот tihomir77bg » 16 Авг 2020, 23:09

ilian_todorov написа:Написали сте, че жилището е изцяло собственост на майка Ви. По какъв начин ще направи опис ЧСИ, след като няма право принудително да влезе в апартамента?


Да, това е частта, която най-много ме интересува. Факта, че баща ми живее (и е регистриран по адрес) в този имот, достатъчен ли е да даде право на СИ да влиза в имота за да прави опис? Само от четенето на закона не става изцяло ясно.
tihomir77bg
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 16 Авг 2020, 14:19

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот lawchoice » 16 Авг 2020, 23:12

propensity написа:
lawchoice написа:Нормално е за обвиняемият да не вижда в какво е обвинен. Все пак другиму принадлежи тежестта за доказване на противорправното деяние. В случая, нама спор и общоизвестна за форумът е позицията на прокурорът Злобарев по отношение на постовете на jhoro. Прокурорът Злобарев, трябва да знае, че носи наказателна отговорност в лично качество като участник във форума. Именно проявление на тази отговорност е подаденият сигнал от гражданина lawchoice на основание чл.205, ал.1 ФНК за осъществено престъпление от Злобарев. Много е лесно когато се критикува другият, да се надсмиваме над него, но когато стане въпрос за нас самите сме склонни винаги да търсим оправдания.


Макар да разбирам принципната позиция, отново не съм съгласен. И тъй като Злобарев удари 3,4 чаши сливовица в даун-таун Аркутяну, да му припомниш императива на чл.205 ФНК?


Предай много поздрави на Злобарев! Да е жив и здрав, и да смени фамилията :wink: ! Аз съм изпълнил гражданският си дълг - чл.205, ал.1 НПК - "когато узнаят за извършено престъпление от общ характер, гражданите са обществено задължени да уведомят незабавно орган на досъдебното производство или друг държавен орган". Текстът е приложим и във форумът, доколкото сървърите на lex.bg се намират на територията на РБ.

tihomir77bg написа:
ilian_todorov написа:Написали сте, че жилището е изцяло собственост на майка Ви. По какъв начин ще направи опис ЧСИ, след като няма право принудително да влезе в апартамента?


Да, това е частта, която най-много ме интересува. Факта, че баща ми живее (и е регистриран по адрес) в този имот, достатъчен ли е да даде право на СИ да влиза в имота за да прави опис? Само от четенето на закона не става изцяло ясно.


Защо продължавате да упорствате? Нали утре ще имате среща с адвокат?
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Изпълнително Дело срещу Баща ми

Мнениеот ilian_todorov » 16 Авг 2020, 23:13

tihomir77bg написа:
ilian_todorov написа:Написали сте, че жилището е изцяло собственост на майка Ви. По какъв начин ще направи опис ЧСИ, след като няма право принудително да влезе в апартамента?


Да, това е частта, която най-много ме интересува. Факта, че баща ми живее (и е регистриран по адрес) в този имот, достатъчен ли е да даде право на СИ да влиза в имота за да прави опис? Само от четенето на закона не става изцяло ясно.

Какъв е проблемът баща Ви да си смени адресната регистрация на друг адрес в който не живее? Така направи брат ми. Търсиха го на адресната му регистрация, но не го намериха. :)
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Следваща

Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron