начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години



Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот estela_r » 09 Юли 2020, 18:24

Здравейте! През 2010 година, имах кредитна карта с кредитен лимит до 3500 лева. Тогава имах сериозни финансови проблеми и разчитах на картата, но с течение на обстоятелствата никога не съм погасявала нищо по нея и след като изхарчих парите, спрях да я ползвам. В годините ми се бе случвало да получавам единствено и само обаждания за задълженията ми по съответната карта, но не им обръщах такова внимание, защото знам, че в закона няма регламентирано подобни спорове да се решават чрез обаждания. Едва днес, получих първият официален документ - покана от ЧСИ, чрез банката да погася задълженията си, които с лихвите възлизат на близо 13 000 лева. Имам 7 дни, след което кредита щял да се счита за "извяло и предсрочно изискуем" и да започнат действия за принудително изпълнение срещу мен. Уточнявам, че през всички тези години никога не е образуване никакво дело или каквото и да било срещу мен. Мога ли да заведа дело и да се позова на изтекла давност? И какъв може да бъде евентуалния изход от цялата ситуация?
Благодаря предварително!
estela_r
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 04 Авг 2018, 21:35

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Юли 2020, 18:32

Погасено е - трябва да заведете дело за отрицателен иск, че НЕ дължите.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот jhoro » 09 Юли 2020, 19:17

ivan_lawyer написа:Погасено е - трябва да заведете дело за отрицателен иск, че НЕ дължите.

Дали?
Давността не погасява задължението, а само елиминира възможността за принудително събиране.
Даже и след приложена давност е възможно доброволно плащане.
estela_r написа:Здравейте! През 2010 година …

Без всички подробности (най-вече дати) нищо не може,да,се каже.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот Melly » 09 Юли 2020, 20:37

jhoro написа:
ivan_lawyer написа:Погасено е - трябва да заведете дело за отрицателен иск, че НЕ дължите.

Дали?
Давността не погасява задължението, а само елиминира възможността за принудително събиране.
Даже и след приложена давност е възможно доброволно плащане.
estela_r написа:Здравейте! През 2010 година …

Без всички подробности (най-вече дати) нищо не може,да,се каже.

Жоре, вслушай се в казаното от Ванко - блестящ юрист и адвокат със захапка на крокодил.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот jhoro » 10 Юли 2020, 01:20

Melly написа:Жоре, вслушай се в казаното от Ванко - блестящ юрист и адвокат със захапка на крокодил.

Моите уважения - към теб и към него, но ... кажи кое не е вярно от моите думи?

Най-малкото - по закон давността не се прилага служебно, поради което длъжникът трябва да възрази и да заяви изрично, че задължението му е погасено по давност. Възражение и дело за отрицателен иск не е едно и също, нали?

Пп. Имам обувки от ... крокодилска кожа!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот Melly » 10 Юли 2020, 02:29

jhoro написа:
Melly написа:Жоре, вслушай се в казаното от Ванко - блестящ юрист и адвокат със захапка на крокодил.

Моите уважения - към теб и към него, но ... кажи кое не е вярно от моите думи?

Най-малкото - по закон давността не се прилага служебно, поради което длъжникът трябва да възрази и да заяви изрично, че задължението му е погасено по давност. Възражение и дело за отрицателен иск не е едно и също, нали?

Пп. Имам обувки от ... крокодилска кожа!

Правилно си схванал, че възражение и иск не са едно и също нещо.
Възражението е средство за защита на ответника срещу предявен иск, докато искът е субективно право на ищеца подлежащо на установяване в процеса.

По предявено от ответника възражение съдът не дължи отделен диспозитив, а го обсъжда с оглед доказателствената съвкупност и закона, като отчита влиянието на правните му последици върху исковата претенция.

При предявен иск съдът се произнася по основателността или неоснователността му с отделен диспозитив, който след влизане в сила на решението обвързва страните по спора със СПН.

Най-същественото между двете правни фигури е това, че се размества доказателствената тежест с оглед твърдените от страните факти и обстоятелства.

Бъди здрав!
И мисли преди да се втурнеш да пишеш.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот ivanov_p » 10 Юли 2020, 08:44

Аз не знам докъде стигна историята с процесуалната възможност за ОУИ в горните случаи? Преди време искът беше недопустим, след това се появиха тук-там решения, не съм следил как са възприети от ВКС. За мен искът е недопустим при бездействие на кредитора и условно допустим при действия от негова страна, но само ако продължат след изпратено до кредитора възражение от страна на длъжника.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот jhoro » 10 Юли 2020, 09:28

Благодаря Melly - за подробното и красиво формулирано обяснение!
Никога не съм твърдял, че мога да се изразявам така, и затова и не се опитвам!
За мисленето - пробвам, но не винаги се получава! :lol:
ivanov_p написа:Аз не знам докъде стигна историята с процесуалната възможност за ОУИ в горните случаи? Преди време искът беше недопустим, след това се появиха тук-там решения, не съм следил как са възприети от ВКС. За мен искът е недопустим при бездействие на кредитора и условно допустим при действия от негова страна, но само ако продължат след изпратено до кредитора възражение от страна на длъжника.

Точно затова казах „Без всички подробности - нищо не може да се каже.“
Питащата обяснява, ама с „общи приказки“, за какво е знаела и за какво - не. Струва ми се, че няма нужда да коментирам начините на връчване - включително със „залепване“ и прочие. Едва ли „поканата от ЧСИ“ е първия издаден документ по случая - просто е първия, с който се е „запознала“ физически.

Пп. Относно казаното
estela_r написа:В годините ми се бе случвало да получавам единствено и само обаждания за задълженията ми по съответната карта, но не им обръщах такова внимание, защото знам, че в закона няма регламентирано подобни спорове да се решават чрез обаждания.

само ще ѝ предложа, да прочете чл. 44, ал. 2 от ГПК - „Глава шеста. СЪОБЩЕНИЯ И ПРИЗОВКИ, Раздел I. Съобщения - Удостоверяване на връчването“
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот propensity » 10 Юли 2020, 14:30

Melly написа:
Melly написа:И мисли преди да се втурнеш да пишеш.


Искаш прекалено много от него. За градинска лейка - толкова.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron