начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

ЗМДВИП И СРОК (ПЕРЕМПЦИЯ) ПО ИД



ЗМДВИП И СРОК (ПЕРЕМПЦИЯ) ПО ИД

Мнениеот nikodim77 » 03 Юни 2020, 21:41

Здравейте,
Питането ми е поради това, че не мога да си дам отговор на въпросът, който ме вълнува. Е, или поне не съм сигурен в аргументите си по отговорите, между които се колебая.
Та: Изпълнително дело с последно валидно изп. действие на 10. 05. 2018 г. респективно следва същото ИД да бъде перемирано на 10. 05. 2020 г. Е да ама, ЗМДВИП удължи разните му там процесуални и т.н. срокове.
Въпросът е: Кога следва да настъпи перемпция по хипотетичното ИД, което описах по-горе? :roll:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: ЗМДВИП И СРОК (ПЕРЕМПЦИЯ) ПО ИД

Мнениеот ivan_lawyer » 04 Юни 2020, 00:56

Пролонгация - но преклузивните срокове - не съм сигурен точно. Давностните - как и да е, би трябвало всичко да е във "фризер". Нормално спиране на срокове, аз не виждам неяснота - просто мериш и замерваш мораториума и след това наново.

Срокът ти тече от края на мораториума с нови дни - не е изтекъл по време на мораториума, а е замръзнал.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ЗМДВИП И СРОК (ПЕРЕМПЦИЯ) ПО ИД

Мнениеот nikodim77 » 04 Юни 2020, 02:24

Благодаря за включването на Г-н. ivan_lawyer! :D
Принципно да, общоприето е да бъде така – срокът е спрян („замръзнал”).
Но питането ми е мотивирано от аналитичен прочит над текста от ЗМДВИП: „процесуалните срокове по съдебни, арбитражни и изпълнителни производства
А аз не съм наясно, срокът за осъществяване (поискване) на валидно изпълнително действие какъв е, преклузивен – процесуален? :roll:
Освен това в чл. 4 от закона е вметнато следното: „Удължават се с един месец от отмяната на извънредното положение: ...свързани с упражняване на права или изпълнение на задължения на частноправни субекти;
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: ЗМДВИП И СРОК (ПЕРЕМПЦИЯ) ПО ИД

Мнениеот kalahan2008 » 05 Юни 2020, 10:12

nikodim77 написа:А аз не съм наясно, срокът за осъществяване (поискване) на валидно изпълнително действие какъв е, преклузивен – процесуален? :roll:

Срокът по чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК е процесуален и преклузивен. Той няма пряко материалноправно действие и не е давностен, рекламационен или инструктивен.
Има косвено материалноправно действие, доколкото с изтичането му се прекратява изпълнителното производство и отпадане на процесуалното правоотношение с обратна сила, с изключение на запорите и възбраните по отношение на имуществата, продадени в хода на изпълнителното производство, по отношение на което вдигането има действие занапред (чл. 433, ал. 4 ГПК). При отпадане с обратна сила на запорите и възбраните може да се приеме, че давността не е прекъсвана (чл. 116, б. "в" ЗЗД). Но това е само индиректно, косвено следствие от изтичане на срока на премепцията, което не променя неговия процесуален характер.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron