начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Изпълнително дело за доброволно изпълнение



Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот mitnick » 10 Май 2020, 20:03

Здравейте , поръчител съм по кредит на един човек за 5000лв мисля че от 2009г или 2010г и имам изпълнително дело по изпълнителен лист от 07.2.2012 към ЧСИ.През 2012 ми наложиха запор на заплатата и на следващия ден отидохме с длъжника до ЧСИ-то там се договирхме устно да ми видгната запора ако той почне да внася по кредите вноски до 5-то число всеки месец.И така на следващия месец ми вдигнаха запора длъжника почна да вкарва по сметката.По едно време пак спря да вкарва мисля че беше към 2015-2016г.Тогава ми звъняха от фирма за събиране на задълженията, казаха ми че банката продала кредита към тях и искаха да сключим спорозумение да изплатя аз кредита.отказаха свързах се със длъжника отново почна да вкарва но по рядко.И миналата седмица ми звънят от друга фирма за събиране на задължението която е под изпълнител на другата фирма.За да ме питата дали има връзка със джлъника,защото остнали още 950лв.И трябвало да ги вкара до 13.05.2020 цялата сума защото ако не ги вкарал щяла да стане по голяма сумата.Аз връзка със длъжника вече нямам, изгубих му следите.Та въпросами е,не ли минала тази давност и по този кредит като поръчител.И какво бихте ме посъветвали да правя.Благодаря предварително.
mitnick
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Май 2020, 19:48

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот jhoro » 10 Май 2020, 20:43

Здравейте!
Сложно и объркано обяснение, но по въпроса
mitnick написа:Та въпроса ми е, не е ли минала тази давност и по този кредит като поръчител.
И какво бихте ме посъветвали да правя. Благодаря предварително.

Без да знам детайлите - казвам по принцип. Всяка вноска (погасителна, по кредит) си има падеж. И давността на тази вноска се смята от тази дата!
Съвет - плащайте! Или осигурете съответните пари от длъжника. Все пак - това е ролята на поръчителя - да гарантира връщането на кредита.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот mitnick » 10 Май 2020, 21:15

Последната вноска беше 2018 или 2019.05 по спомен.От тогава до сега няма вноски.
mitnick
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Май 2020, 19:48

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот jhoro » 10 Май 2020, 21:22

mitnick написа:Последната вноска беше 2018 или 2019.05 по спомен.От тогава до сега няма вноски.

Това „последната ПЛАТЕНА вноска“ ли е?
Мисълта ми беше за последната вноска, съгласно погасителния план!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот mitnick » 10 Май 2020, 21:48

Спрямо погасителния немога да кажа кога е била ама кредита беше за 5 години.От 2009 или 2010 не си спомнян датата но това вече са 9, 10 години.А иначе последно пари са постъпвали по кредита тогава.Няма допълнителни спозарумения по кредита.
mitnick
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Май 2020, 19:48

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Май 2020, 23:59

На какво ниво е тормоза - телефон, запор на заплата, какво.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот mitnick » 11 Май 2020, 00:11

По телефона питат дали имам връзка със длъжника,ако мога да им предоставя.И казаха ме след 13 ако не се заплати цялата сума 950лв щяла да стане по голяма.До колкото знам длъжника няма запор немогат и да го намерят.Та от 2012 до 2020 не трябва ли да е минала давносто принположение че ме сам имал запор и деуги действия от тяхна страна а само по телефон да се вкарват парите.
mitnick
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Май 2020, 19:48

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот ivan_lawyer » 11 Май 2020, 02:51

Единственото лечение на такива колектори е - отрицателен установителен иск - тоест - щом има тормоз - имате право на това.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот jhoro » 11 Май 2020, 05:50

mitnick написа:.До колкото знам длъжника няма запор, не могат и да го намерят..

Масова практика при кредити с поръчител е, когато длъжника спре да плаща - кредитора да не,се занимава с него, а да „подгони” поръчителя.
Колкото до давността - трябва много внимателно да,ае четат документите. Дати, падежи, срокове, просрочия …
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот ivanov_p » 11 Май 2020, 08:52

Щом п има изпълнителен лист той най-вероятно по чл. 417 ГПК, срещу който не е имало възражение и близостта на 2012 г, завеждането на изп.д. и 2009 г., отпускането на кредита, предполагат, че давността за образуване на ИД не е изтекла. От тук нататък давността е спрямо датата, следваща датата на изтичане на срока от връчване на съобщението от ЧСИ. Не може да се каже дали задължението ви е погасено без да се види изпълнителното дело и какво е правено по него, вероятно е погасено, поради големия срок, но не е задължително.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот mitnick » 11 Май 2020, 10:39

Ами от както е излезнало от 2012г.Пише че в 14 дневен срок трябва да се заплати цялата сума,само че ходих с длъжника до ЧСИ и се разбрахме да превежда всеки месец сума по сметката от тогава до сега нищо не е предприемано до колкото знам не имал и запор длъжника защото не му превеждха пари по карта ,също и няма нищо на негово име.От страна на чси никава реакция по делото, четох че ако длъжника вкарва добровлно сума в продължение на 2 години какъвто смятам е моя случай,делото се прекратява.А и няма други дейстивия който да прекратът давносто като запор и други неща.От там следва че и 5 годишната давност трябва да е изтекла.
mitnick
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Май 2020, 19:48

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот mitnick » 11 Май 2020, 14:55

След справка, последната вноска към чси по кредита е била през 2014.Което означава че от тогава се броят 5 години и вземането е погасено по давност ?И сега осатва да пусна молба за прекратяване на делото тъй като то не е прекратено.
mitnick
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Май 2020, 19:48

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот ivanov_p » 11 Май 2020, 18:29

Нищо недейте да правите, последната вноска по изп. дело, а не по кредита, може да е от 2000 година и пак делото да е действащо. Не вдигайте телефона, ако ви изненадат кажете, че длъжникът ви е каззал, че е погасил вземането и повече не знаете. Така ще спечелите още време, пък като се задействат нещата отидете при адвокат, който да види делото и да реши какво да прави.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот ivan_lawyer » 11 Май 2020, 20:14

Само отрицателен установителен иск, като - може да ограничите искането частична, макар таксата да е минимална.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот boxko » 13 Май 2020, 10:52

jhoro написа:Здравейте!
Сложно и объркано обяснение, но по въпроса
mitnick написа:Та въпроса ми е, не е ли минала тази давност и по този кредит като поръчител.
И какво бихте ме посъветвали да правя. Благодаря предварително.

Без да знам детайлите - казвам по принцип. Всяка вноска (погасителна, по кредит) си има падеж. И давността на тази вноска се смята от тази дата!
Съвет - плащайте! Или осигурете съответните пари от длъжника. Все пак - това е ролята на поръчителя - да гарантира връщането на кредита.


Плеснах се по челото...
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот kalahan2008 » 13 Май 2020, 11:47

jhoro написа:Без да знам детайлите - казвам по принцип. Всяка вноска (погасителна, по кредит) си има падеж. И давността на тази вноска се смята от тази дата!

Неточно.
Щом банката се е снабдила с изпълнителен лист за цялата сума, значи преди това е обявила целия кредит за предсрочно изискуем. Именно от тази дата тече давността, а не от падежа на всяка вноска, то затова и предсрочната изискуемост е "предсрочна", т.е. преди да настъпи падежът на отделните вноски.
Възможно е задължението да е погасено по давност, ако не са Ви налагани обезпечителни мерки (запори. възбрани), но това трябва да се провери по изпълнителното дело.
Дори и давността да е прекъсната по отношение на длъжника, това не касае поръчителя, тъй като прекъсването на давността по отношение на кредитополучателя няма действие спрямо поръчителя - чл. 148 ЗЗД.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Изпълнително дело за доброволно изпълнение

Мнениеот milley » 15 Май 2020, 13:24

Ако все пак се установи, че дължите сумата, договорете се с кредитора каква сума се дължи към тях и започнете плащане. Ако плащате извънсъдебно към тях, към ЧСИ също дължите такси, така че ще трябва да плащате и там. Най-добре кредиторът да уточни дълга на ЧСИ и да плащате по сметка на ЧСИ. Повечето колекторски фирми притискат длъжниците да плащат извънсъдебно, после не удведомяват ЧСИ и стават разминавания. И длъжникът е много учуден, че дължи и такси към ЧСИ.
milley
Младши потребител
 
Мнения: 85
Регистриран на: 12 Фев 2009, 16:49


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron