начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Изпълнително дело Моля за съвет и възможности



Изпълнително дело Моля за съвет и възможности

Мнениеот kristinatsolova » 11 Мар 2020, 13:25

Здравейте,
имам издаден изпълнителен лист, въз основа на спечелено дело за неизплатени възнаграждения като Управител на фирма Х /ЕООД/, регистрирана в България. Самоосвободена съм длъжността по своя инициатива и съгласно Търговския закон преди завеждането на делото за неизплатени възнаграждения. Няма назначен нов управител във фирмата и тя не е работила след моето напускане. Фирмата няма движима и недвижима собственост, предполагам и банковата сметка е празна.
Едноличен собственик на капитала е фирма У, която е регистрирана на територията на Република Чехия.
Завела съм Изпълнително дело, наложен е запор на сметки и имущество, но вземането не може да бъде удовлетворено.
Въпросът ми е следния:
Има ли възможност вземането да се насочи към едноличния собственик на капитала на Фирма Х, а именно Фирма У, която е регистирана в Чехия?
kristinatsolova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Мар 2020, 13:11

Re: Изпълнително дело Моля за съвет и възможности

Мнениеот katerinakuch » 11 Мар 2020, 15:40

Според българските закони, това няма как да стане, не е законосъобразно.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Изпълнително дело Моля за съвет и възможности

Мнениеот propensity » 11 Мар 2020, 20:47

katerinakuch написа:Според българските закони, това няма как да стане, не е законосъобразно.


Според бълграските, а според европейските? Да сте чували за ЕЗП?

kristinatsolova, попитайте вашия адвокат дали във вашата хипотеза може да се изготви Европейска Заповед за Плащане. Само спциалистът, който води делата ви ще може да прецизира дали ЕЗП е вариант за вас.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Изпълнително дело Моля за съвет и възможности

Мнениеот kristinatsolova » 11 Мар 2020, 22:02

propensity написа:
katerinakuch написа:Според българските закони, това няма как да стане, не е законосъобразно.


Според бълграските, а според европейските? Да сте чували за ЕЗП?

kristinatsolova, попитайте вашия адвокат дали във вашата хипотеза може да се изготви Европейска Заповед за Плащане. Само спциалистът, който води делата ви ще може да прецизира дали ЕЗП е вариант за вас.


Именно, и аз мислех в тази посока.Изпълнителният лист в момента е при ЧСИ. Не съм ангажирала адвокат след спечелването на делото. Но като че ли ЧСИ-то някак не си дава много зор. Затова и реших сама да опитам да проуча възможностите. Поне да имам някаква насока, пък разбира се ще ангажирам и адвокат, стига да има вариант.
kristinatsolova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Мар 2020, 13:11

Re: Изпълнително дело Моля за съвет и възможности

Мнениеот kalahan2008 » 14 Мар 2020, 04:13

propensity написа:
katerinakuch написа:Според българските закони, това няма как да стане, не е законосъобразно.


Според бълграските, а според европейските? Да сте чували за ЕЗП?

Това е интересно. Къде в Регламент 1896/2006 е предвидена възможност кредиторът на едно дружество да събери вземането си от едноличния събственик на капитала на това дружество?
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Изпълнително дело Моля за съвет и възможности

Мнениеот propensity » 14 Мар 2020, 10:47

kalahan2008 написа:
propensity написа:
katerinakuch написа:Според българските закони, това няма как да стане, не е законосъобразно.


Според бълграските, а според европейските? Да сте чували за ЕЗП?

Това е интересно. Къде в Регламент 1896/2006 е предвидена възможност кредиторът на едно дружество да събери вземането си от едноличния събственик на капитала на това дружество?


Питащата е описала ситуацията накратко. Нямам документи пред себе си за да дам конкретно мнение. Точно по тази причина споменах, че само специалистът, който евентуално води делата и е запознат документално с проблема би могъл да изкаже вещо мнение. За мен написаното тук не е достатъчно за да определя по един или друг начин. Просто спменах, че съществуа способа ЕЗП.

Така или иначе може да се прати едно мотивирано ЕЗП до релевантния съд в Чехия да се произнесе. Доколко ще е допустимо и основателно - те ще си кажат.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Изпълнително дело Моля за съвет и възможности

Мнениеот kalahan2008 » 14 Мар 2020, 16:23

propensity написа:Питащата е описала ситуацията накратко.

Описала е достатъчно - била е управител на българско ЕООД с едноличен собственик на капитала чешко дружество.
Не виждам никакви правоотношения с чешкото дружество-майка. Не е изключено, но е въпрос на догадки.
В тази връзка смятам, че при дадената информация не може да се изведе каквато и да възможност за ангажиране на отговорността на чешкото дружество майка чрез ЕЗП.
Въпросът на питащата беше относно текста на чл. 113 ТЗ - Дружество с ограничена отговорност може да се образува от едно или повече лица, които отговарят за задълженията на дружеството с дяловата си вноска в капитала на дружеството. Само че, както katerinakuch отговори, на практика няма възможност за ангажиране отговорността на съдружника, дори и до размера на дяловата вноска, съгласно действащото българско законодателство. Няма значение какво е предвидено в чешкото законодателство, прилага се българското право.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron