начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Колекторска фирма и ЧСИ- какво могат да направят?



Колекторска фирма и ЧСИ- какво могат да направят?

Мнениеот whitebarde1 » 03 Май 2018, 21:19

Здравейте,
този следобед получих обаждане от фирма, която заяви, че е изкупила дълговете на мобилен оператор и поиска да им заплатя 40 лв, задължение от 2009 година. С мобилния оператор имах договор през 2008 година, от който се отказах. Но след толкова изминало време не помня дали подавах молба за прекратяването- възможно е, да не съм го направил и да имам някакви начислявани такси, които обаче не са били търсени- поне не в близките няколко години.

Искам да попитам няколко неща:

1. Тези дългове нямат ли давност?
2. Вярно ли е, че колекторските фирми и ЧСИ-тата могат по изкуствен начин да поддържат давността? Например, чрез изпълнителни листове и някакви съдебни процедури?
3. Вярно ли е, че за да разбера, дали срещу мен има съдебно производство по събиране на вземания, възбуден иск, открит лист, или так както се наричат тези процедури, трябва да подавам молби в районните съдилища на всичките ми адреси- постоянният (в малък провинциален град) и временните в София (така наречените "жълти листи"- имал съм два. Както и да подам молба за проверка към някой ЧСИ дали има заведени дела и искове към мен в системата на частните съдебни изпълнители?
4. Какъв е шансът да ми бъде наложен запор на заплата или банкови сметки след всичкото това време?
5. Как мога да се защитя? Доколкото разбрах- тези процеси могат да протичат без мое знание- формално мобилният оператор, колекторската фирма и ЧСИ трябва да ме уведомяват, но "ако не ме намерят на адрес", или изобщо не ме потърсят- си е само и едниствено мой проблем? Как да се действа в подобни случаи?
6. Каква точно е разликата в правомощията между ЧСИ и колекторска фирма? Какво може да направи единият и другият?

Благодаря предварително, мисля, че отговорите е бъдат полезни за огромен брой хора.
whitebarde1
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 09 Ное 2017, 16:47

Re: Колекторска фирма и ЧСИ- какво могат да направят?

Мнениеот ivanov_p » 04 Май 2018, 08:26

Най-добрата защита за длъжника е като плати. Ако задължението е с изтекла давност може и да не се плаща, но трябва да се внимава за образуване на дело. След като ви се обаждат по телефона очевидно не са образували такова, а и е трудно да образуват без да разберете за това. Вариантите ви са или да платите или да следите за съобщения и призовки от съда.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4334
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Колекторска фирма и ЧСИ- какво могат да направят?

Мнениеот kdkrastev1234 » 04 Май 2018, 21:06

Затваряй им телефона без да се обясняваш. Като го направиш 2-3 пъти ще те оставят. Дадеш ли им дори един лев, почнеш ли да им се обясняваш, ще те тормозят докато си жив и ще искат все повече. Ако можеш да си позволиш адвокат, той може да те измъкне и юридически.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Колекторска фирма и ЧСИ- какво могат да направят?

Мнениеот kalahan2008 » 08 Май 2018, 20:12

whitebarde1 написа:1. Тези дългове нямат ли давност?
2. Вярно ли е, че колекторските фирми и ЧСИ-тата могат по изкуствен начин да поддържат давността? Например, чрез изпълнителни листове и някакви съдебни процедури?
3. Вярно ли е, че за да разбера, дали срещу мен има съдебно производство по събиране на вземания, възбуден иск, открит лист, или так както се наричат тези процедури, трябва да подавам молби в районните съдилища на всичките ми адреси- постоянният (в малък провинциален град) и временните в София (така наречените "жълти листи"- имал съм два. Както и да подам молба за проверка към някой ЧСИ дали има заведени дела и искове към мен в системата на частните съдебни изпълнители?
4. Какъв е шансът да ми бъде наложен запор на заплата или банкови сметки след всичкото това време?
5. Как мога да се защитя? Доколкото разбрах- тези процеси могат да протичат без мое знание- формално мобилният оператор, колекторската фирма и ЧСИ трябва да ме уведомяват, но "ако не ме намерят на адрес", или изобщо не ме потърсят- си е само и едниствено мой проблем? Как да се действа в подобни случаи?
6. Каква точно е разликата в правомощията между ЧСИ и колекторска фирма? Какво може да направи единият и другият?


1. Имат.
2. За ЧСИ - зависи. Ако му е възложено да определя способа на изпълнение по чл. 18 ЗЧСИ, може и да се приеме, че ако служебно предприема действия по принудително изпълнение, се прекъсва давността. Ако няма такова възлагане, давността може да се прекъсва само по молба на взискателя. Принципно не е правилно да се смята, че самата молба за предприемане на изпълнителни действия прекъсва давността, но съществува и такова широко разпространено мнение, като логиката е, че ефективното предприемане на изп. действия не зависи от кредитора, а от ЧСИ. Доста е спорен този въпрос.
За колекторските фирми - има два вида: едните действат от името и по възлагане на на кредитора, но не притежават вземането; вторите са придобили вземането чрез договор за прехвърляне на вземане (цесия) и имат правата, посочени по-горе.
3. Справка за образувани изпълнителни дела при ЧСИ можете да направите при всеки ЧСИ, като процедурата е описана тук:
https://newregistry.bcpea.org/
Справка за изпълнителни дела при държавен съдебен изпълнител (ДСИ) и/или за образувани съдебни производства (изпълнителното дело не е съдебно производство) можете да направите в районния съд и окръжния съд по постоянен и по настоящ адрес.
4. Науката все още не е разработила математически модел, който би могъл да изчисли шансовете за реализиране на конкретно човешко поведение.
5. Обърнете се към адвокат. Такива абстрактни въпроси не могат да получат конкретен отговор тук.
6. ЧСИ е физическо лице, на което държавата е възложила правомощия да събира по принудителен ред вземанията на кредиторите при спазване на точно определена процедура.
Колекторската фирма е юридическо лице, което, както посочих по-горе, може да действа от името на кредитора, а може и самата тя да е кредитор. Кредиторът иска от ЧСИ да предприема конкретни действия (запори, възбрани, описи, публични продани и др.), а ЧСИ изпълнява (ЧСИ означава "частен съдебен изпълнител"), ако искането е в рамките на закона. Това последното е особено важно и често се забравя.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron