начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Какво мога да направя ?



Какво мога да направя ?

Мнениеот lexbggg » 13 Дек 2017, 01:37

Здравейте. И аз с въпрос и зов за помощ с цел противодействие на колекторска фирма.

През 2013 година имам сключен договор към Глобул със стока на изплащане. През март 2014 година спирам плащания по договора и излиза фактура, която вклюва броя оставащи вноски за лизинга + оставащите месеци под формата на неустойка. На няколко пъти от 2014 до сега, колекторски фирми се свързват с мен писмено и чрез обаждания и ми поставят срокове за плащане. Днес беше поредното обаждане, в което ми съобщават четирицифрена сума, която дължа и, че се радват, че м исе обаждат да ме запознаят със задължението, защото са щели да ме осъдят без да зная. Казах им, че НЕ ЗНАЯ за въпросната сума, не съм наясно с нея и трябва да проверя. И, че не могат да ме осъдят без мое знание. И те казаха - ето вече знаете. Отново им казах, че не зная нищо, отказвам да призная, че дължа тази сума и ,че трябва да проверя. Няма да обяснявам колко са аругантни, невъзпитани и отвратителни.

Мисля, че са минали 3 години, мога ли да се позова на тази давност ? Как мога да им противодействам ? За лизинга имам подписана запис на заповед. Давноста важи ли и за нея ? Или важи само за неустойките ? Моля наистина да не ме упреквате, защото ми е достатъчно гадно и тежко. Благодаря предварително!
lexbggg
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Май 2017, 20:05

Re: Какво мога да направя ?

Мнениеот ivan_lawyer » 13 Дек 2017, 05:16

Еми, общо взето познат тормоз.

Неустойката е 3 години. Но за стоката на изплащане е 5 години.

Като се сканира цялостната ситуация - откажете да се възползвате от колекторската оферта.

В смисъл бавете ги - казвайте, че ще платите.
Те са като деца - говорите две-три минути и после любезно си обещавате нов срок. Замотайте ги максимално.

Аз едно такова дело го мотах 7 години - верно много време - но такова е положението.

Все пак - ако искат някакво плащане им дайте едни 50 лева - като за Коледа.
Имам предвид - разговаряйте с тях - явно имат нужда от психолог.
Няма да заведат дело - почти не го правят.

Но ако заведат - ще имат основание за основната цена на стоката.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Какво мога да направя ?

Мнениеот bludniq_sin » 13 Дек 2017, 10:23

Ако всичко им е точно в документацията ще ви подпукат и ще ви осъдят. Вслесдтвие на това ще бъдат начислени разноски, законна лихва за забава, непогасените по давност неустойки. В случай че Ви осъдят и не платите след влизане в сила на решението, ще образуват изпълнително дело което ще генерира допълнително разноски.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Какво мога да направя ?

Мнениеот gudio » 18 Дек 2017, 13:23

ivan_lawyer написа:Еми, общо взето познат тормоз.

Неустойката е 3 години. Но за стоката на изплащане е 5 години.
...
Но ако заведат - ще имат основание за основната цена на стоката.

Вноските не са ли периодично плащане? :roll:
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: Какво мога да направя ?

Мнениеот Melly » 18 Дек 2017, 14:41

gudio написа:
ivan_lawyer написа:Еми, общо взето познат тормоз.

Неустойката е 3 години. Но за стоката на изплащане е 5 години.
...
Но ако заведат - ще имат основание за основната цена на стоката.

Вноските не са ли периодично плащане? :roll:

През 2013 година имам сключен договор към Глобул със стока на изплащане

Договорът от 2013 съчетава два договора в отношенията "клиент-Глобул" - един за услугата (3-годишна давност) и един за стоката (5-годишна давност) отнасящи се за непогасените вземания на доставчика.

П.П. Ванко е прав.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Какво мога да направя ?

Мнениеот gudio » 20 Дек 2017, 15:31

Melly написа:...
П.П. Ванко е прав.

Ами ако е, ъ-ъ-ъ-ъ, таковата... финансов лизинг? Пак ли е 5-годишна давността?
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: Какво мога да направя ?

Мнениеот Melly » 20 Дек 2017, 18:08

Здрасти, gudio,

Ами, тъй мисля. Зящото финансовият лизинг си е вид продажба с разсрочване на плащането. Не виждам никаква периодичност за вземането по Ц на стоката, каквато съществува за предоставената от доставчика мобилна услуга. Вземаш нещото и се задължаваш да изплащаш Ц му на части. Първоначално имаме договор с установени страни, предмет (стоката) и равни лизингови вноски, които включват част от цената + надбавка, уговорена при подписването му.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Какво мога да направя ?

Мнениеот ivanov_p » 20 Дек 2017, 21:32

Без да взимам отношение, но лизингът се третира като особен вид наем, а оперативният си е чист наем, където давността е три години. Трябва да се прочете договора за да се види дали не става въпрос за продажба на изплащане, кръстена лизинг, където давността е пет години.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Какво мога да направя ?

Мнениеот Melly » 20 Дек 2017, 23:11

Данните по казуса сочат на продажба на изплащане. Собствеността е преминала у вЪпросителя купувач със сключване на договора и предаване на "стоката".
При лизинга собствеността е за лизингодателя до изплащане на цената на вещта. По тази причина той е държател, а не владелец, което сочи на белег за наемен договор. А и тези договори за лизинг се сключват за вещи с доста по-висока стойност от тази за телефонен апарат, за които по необходимост Кр възлага в тежест на лизингополучателя допълнителни задължения като застраховане на вещта, обезпечения и още куп неща.
По този начин разчетох казуса по темата и затова дадох отговора си, че в случая относно вземането на Кр и при неизпълнение по цената на "стоката" се прилага 5-годишната давност.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron