начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Спечелено дело и възбуждане на ново



Спечелено дело и възбуждане на ново

Мнениеот tasho2255 » 11 Окт 2017, 13:43

През 2012г. съдът прекрати делото от банката Х срещу мен/бях страна по него - наследник на майка ми, която почина/, което беше относно договор за кредит, който майка ми е сключила. Преди няколко месеца в пощенската кутия беше оставено писмо с имената на майка ми и баща ми/ баща ми също почина/, отворено, без обратна разписка, в което пишеше, че задължението по кредита било прехвърлено на колекторска фирма и оставен адрес за връзка и телефон. Не предприех нищо, защото си имам влязло в сила съдебно решение, което отменя претенциите на банката Х и тя не го е обжалвала. Днес разбирам, че в началото на месеца, банката Х отново е възбудила дело за въпросният кредит в същият районен съд както и предишното. Какво може да се направи в този случай и има ли банката правно основание за повторно дело след като веднъж го е загубила един вид? Благодаря Ви!
tasho2255
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 24 Авг 2017, 21:11

Re: Спечелено дело и възбуждане на ново

Мнениеот boxko » 11 Окт 2017, 15:05

Зависи защо го е загубила. Сегашното пак ли е същите страни. Имате ли решението на старото дело и исковата молба на новото?
Каква колекторска фирма ползват, след като делото е "загубено" от банката?
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Спечелено дело и възбуждане на ново

Мнениеот tasho2255 » 11 Окт 2017, 15:16

Имам абсолютно всичко. За колекторската фирма също ми стана любопитно, защото делото е прекратено от съда. Страните по делото към днешна дата - останах само аз тъй като след майка ми почина и баща ми тази година август месец. Майка ми почина 2008г.. И сега ново дело за същият кредит. Но мисля, че в конкретният случай може да бъде приложен чл.116 от ЗЗД, но не съм сигурен.
tasho2255
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 24 Авг 2017, 21:11

Re: Спечелено дело и възбуждане на ново

Мнениеот bliznaci1986 » 11 Окт 2017, 16:29

tasho2255 написа:Имам абсолютно всичко. За колекторската фирма също ми стана любопитно, защото делото е прекратено от съда. Страните по делото към днешна дата - останах само аз тъй като след майка ми почина и баща ми тази година август месец. Майка ми почина 2008г.. И сега ново дело за същият кредит. Но мисля, че в конкретният случай може да бъде приложен чл.116 от ЗЗД, но не съм сигурен.

==============================================================================================
Мотивирайте предположението, относно прекъсването на давността, което визирате.
" Но мисля, че в конкретният случай може да бъде приложен чл.116 от ЗЗД, но не съм сигурен."
bliznaci1986
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 05 Сеп 2016, 21:49

Re: Спечелено дело и възбуждане на ново

Мнениеот tasho2255 » 12 Окт 2017, 09:16

bliznaci1986 написа:
tasho2255 написа:Имам абсолютно всичко. За колекторската фирма също ми стана любопитно, защото делото е прекратено от съда. Страните по делото към днешна дата - останах само аз тъй като след майка ми почина и баща ми тази година август месец. Майка ми почина 2008г.. И сега ново дело за същият кредит. Но мисля, че в конкретният случай може да бъде приложен чл.116 от ЗЗД, но не съм сигурен.

==============================================================================================
Мотивирайте предположението, относно прекъсването на давността, което визирате.
" Но мисля, че в конкретният случай може да бъде приложен чл.116 от ЗЗД, но не съм сигурен."


Не съм юрист, но нали за да се прекъсне давността трябва да се заведе дело от кредитора срещу длъжника в съда или пред арбитражен съд. Но дори и да има такова заведено, ако искът не е уважен, делото е прекратено или производството е недопустимо, давността не се прекъсва. Затова съм на мнение, че може да бъде приложен чл.116 от ЗЗД, защото е налице една от гореизброените причини.
tasho2255
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 24 Авг 2017, 21:11

Re: Спечелено дело и възбуждане на ново

Мнениеот boxko » 12 Окт 2017, 10:15

Много са вариантите при Вас. В този случай само документите могат да дадат някаква конкретика.
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Спечелено дело и възбуждане на ново

Мнениеот tasho2255 » 21 Окт 2017, 12:23

Малко развитие по темата. Получих призовка и документите за предстоящото дело. Малко ме учуди за какво е самото дело, но пак е свързано с кредита. Призовават ме да за кажа дали се отказвам или приемам наследството на майка ми и то 9 години след нейната смърт.... Приложен е и договорът за кредит от 2006г., но никъде не се споменава за предишното дело от 2012г., където Окръжният съд е обезсилил заповедта за изпълнение на парично задължение издадена от Районният съд. И като потвърдя, че приемам наследството/защото вече съм го приел -1/4 от него/, банката ще заведе дело срещу мен най-вероятно :).
tasho2255
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 24 Авг 2017, 21:11


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron