начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Мога ли да образувам изпълнително дело?



Мога ли да образувам изпълнително дело?

Мнениеот mamarinov » 03 Авг 2017, 22:51

Здравейте.
Гражданско дело, по което съм страна, е уважено от първоинстанционния съд. Ответникът обжалва, но и въззивният съд се произнесе в моя полза. След решението на въззивния съд си извадих изпълнителен лист за осъдитлената част от решението, но ответникът пусна касационна жалба и едновременно с нея искане до ВКС за спиране на изпълнението, което ВКС уважи. Сега излезе определение на ВКС, че не допуска касационно обжалване.
Въпросът ми е: мога ли сега да образувам изпълнително дело с този изпълнителен лист, издаден ми от въззивния съд? За да си извадя ИЛ и за разноските трябва да чакам делото да се върне, а от деловодството ми обясниха приятелски, че това едва ли ще стане скоро.
А какво би ми попречило да образувам ИД въпреки решението на ВКС за спиране на изпълнението? Ако бях занесъл изпълнителния лист на някой ЧСИ, той откъде щеше да знае, че ВКС е постановил спиране на изпълнението?
mamarinov
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 30 Яну 2015, 20:30

Re: Мога ли да образувам изпълнително дело?

Мнениеот llumar » 04 Авг 2017, 00:26

Знам, че звучи грубо, но мноо си тъп-честно- еми нали длъжника знае че е спряно изпълнението и ще възрази след като получи ПДИ? Тогава? Ще се набуташ с разноските за спряното ( и може би никога не тръгнало) ИД.
llumar
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 18 Мар 2011, 18:55

Re: Мога ли да образувам изпълнително дело?

Мнениеот boxko » 04 Авг 2017, 08:46

Образувайте си спокойно.
Дори и да е спряно съдебния изпълнител ще предприеме обезпечителни действия, а не такива по изпълнение на задължението.
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Мога ли да образувам изпълнително дело?

Мнениеот todor72 » 05 Авг 2017, 09:19

Здравейте, можете да образувате изпълнително дело веднага след произнасянето на второинстанционният съд, защото въззивното решение е изпълнително основание. Не е било нужно да чакате произнасянето на ВКС.
За всички въпроси, свързани с изпълнителния процес - адвокат Мангъров.
Безплатна консултация.
http://tml-consult.bg/index.php?lang=bg
todor72
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 04 Авг 2017, 10:08

Re: Мога ли да образувам изпълнително дело?

Мнениеот llumar » 06 Авг 2017, 13:18

todor72 написа:Здравейте, можете да образувате изпълнително дело веднага след произнасянето на второинстанционният съд, защото въззивното решение е изпълнително основание. Не е било нужно да чакате произнасянето на ВКС.
За всички въпроси, свързани с изпълнителния процес - адвокат Мангъров.
Безплатна консултация.
http://tml-consult.bg/index.php?lang=bg


Да-съгласен съм напълно, забравих че след въззивната инстанция решението подлежи на изпълнение , в този случай излиза, че ВКС няма никави правомощия да спира изпълнението?
llumar
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 18 Мар 2011, 18:55

Re: Мога ли да образувам изпълнително дело?

Мнениеот telman » 06 Авг 2017, 14:32

Смисъл може да си образувате изпълнително дело, но ако представят определение на ВКС то ще се спре.

Просто да си седи като номер един вид.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: Мога ли да образувам изпълнително дело?

Мнениеот bird_of_paradise » 07 Авг 2017, 02:04

mamarinov написа:..... След решението на въззивния съд си извадих изпълнителен лист за осъдитлената част от решението, но ответникът пусна касационна жалба и едновременно с нея искане до ВКС за спиране на изпълнението, което ВКС уважи. Сега излезе определение на ВКС, че не допуска касационно обжалване.
Въпросът ми е: мога ли сега да образувам изпълнително дело с този изпълнителен лист, издаден ми от въззивния съд? ...


Тук става все по-изумителна ситуацията: трима юристи, пет поста, нито един верен по съществото си, а решението е дадено от питащия. Той, пък, ако изобщо знае защо пита...

п.п. колега Мънгъров, не че ми е работа, така щото не работя в столицата, но все таки: нямате ли малко капка свян? Или просто си търсите силни усещания нарушавайки поне три разпоредби, регламентиращи адвокатската дейност?
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron