начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Защита по висящо ИД след поправка на ОФГ в съдебното решение



Защита по висящо ИД след поправка на ОФГ в съдебното решение

Мнениеот georgils » 08 Ное 2016, 20:25

Здравейте и предварително благодаря за всяко мнение и/или насока!

Ето случая:
1. през 2010 по административно дело съм осъден да платя по компенсация на община юрисконсултски разноски в размер ок. 100 лв.
2. общината се снабдява с ИЛ и е образувано ИД при ЧСИ
3. получавам покана за доброволно изпълнение
4. плащам в срок пълния размер на сумата от поканата + каквото ми изчислиха в кантората на ЧСИ (към 250 лв. общо)
5. поисках поправка на ОФГ в решението на административния съд, с което съм осъден да платя разноските на ответника (погрешно беше изчислена сумата по компенсация). Има влязло в сила през 2012 решение на АдС, с което е допусната поправка на ОФГ : дължа не 100, а 50 лв.
6. днес се сетих за тази история и това, че съм платил недължими 50 лв в повече, и след обаждане в кантората на ЧСИ разбрах, че и.д. още не е приключено, нямам идея защо (освен че съм платил всичко в срок, са минали и много повече от две години от последното изпълнително действие).

В интернет не успях да открия никаква съдебна практика тъкмо по такъв казус.
Двама адвокати, на които имам доверие, не пожелаха да поемат случая.
Четох и слушах идеи за това да искам издаване на обратен ИЛ, поправка на ОФГ и в издадения ИЛ, за иск по чл.439 от ГПК, за чл.55 от ЗЗД ... за мен е твърде сложно да се ориентирам.

И така, кой, според вас, е редът, по който следва да се търси недължимо платената в повече сума на основание ИЛ по съдебно решение, което в последствие е поправено именно в частта за разноските?

Благодаря ви!
georgils
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Ное 2016, 19:46

Re: Защита по висящо ИД след поправка на ОФГ в съдебното реш

Мнениеот svettoslav » 09 Ное 2016, 02:05

georgils написа:Двама адвокати, на които имам доверие, не пожелаха да поемат случая.


Е как да го поемат случая. ....за 50 лв. интерес. ...

И за два гвоздея да се съдите, хонорара е 300 лв.

Пишете им доброволно да платят.

Адвокат се занимава ако има още 2 - 3 нули след 50 лв.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Защита по висящо ИД след поправка на ОФГ в съдебното реш

Мнениеот ivanov_p » 09 Ное 2016, 12:03

Кога сте платили парите?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4334
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Защита по висящо ИД след поправка на ОФГ в съдебното реш

Мнениеот georgils » 09 Ное 2016, 16:21

ivanov_p написа:Кога сте платили парите?

Няколко дни след като получих поканата да се запозная с книжата, отидох в кантората на ЧСИ. Там ми връчиха поканата за доброволно изпълнение и ми изчислиха каква сума трябва да платя за да изчистя всичко (мисля, че говориха и за някаква такса за призовкар за доставяне на постановлението за прекратяване, която не била включена в поканата). Преведох на следващия ден по сметката на ЧСИ тази сума (248,43). Всъщност от връчването на поканата за запознаване с книжата до плащането е минала точно една седмица.
По ИЛ сумата, на която съм осъден е 93,34, поправена на 43,34.
georgils
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Ное 2016, 19:46

Re: Защита по висящо ИД след поправка на ОФГ в съдебното реш

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Ное 2016, 19:05

Трябва да се иска поправка на самия изпълнителен лист. Без това - не може. После ще се иска обратен изпълнителен лист, като се вземе справка за платените суми от ЧСИ.

Горе-долу това е пътят.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron