начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Проблем с чси



Проблем с чси

Мнениеот elinor_gt500 » 09 Юни 2016, 21:32

Здравейте, имам нужда от помощ:) издаден ми е изпълнителен лист по 417-запис на заповед. Образувано е и изпълнително дело, наложени са запори на банкови сметка, включително и на трудовото възнаграждение. Пуснах възражение. Възражението спира изпълнението, но СИ не желае да вдигне запора. Това не е ли абсурдно?
elinor_gt500
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 03 Сеп 2014, 10:33

Re: Проблем с чси

Мнениеот ivanov_p » 09 Юни 2016, 21:37

Спира изпълнението, но не го отменя или прекратява. Запорите и възбраните остават докато се реши спорът в съда, след което ще продължат или заповедта ще се обезсили.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с чси

Мнениеот elinor_gt500 » 09 Юни 2016, 21:40

Аз не говоря за прекратяване, а за спиране на изпълнението докато не се реши спора, т.е изпълнителното дело да остане висящо и да се спре изпълнението занапред. Да не говорим, че още никой не ми е изпратил покана за доброволно изпълнение.
elinor_gt500
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 03 Сеп 2014, 10:33

Re: Проблем с чси

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Юни 2016, 22:34

Кой е съдебният изпълнител, защото някои дават разрешение да се теглят суми от банката. Тоест - да не се трупат на едно място докато се реши спора, а дават освобождаване на сметката.
Има едно разрешение на нещата - примерно счетоводителя да Ви ги превежда по друг ред - в друга Банка, има и други хитрини - но не искам да ги споделям публично.

Личното мое мнение е - запорът е ефективен изпълнителен способ и като такъв - при спиране на изпълнението - се заличава неговия ефект, то не може и да бъде друго, като последствие.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблем с чси

Мнениеот jhoro » 10 Юни 2016, 02:54

ivan_lawyer написа:Кой е съдебният изпълнител, защото някои дават разрешение да се теглят суми от банката. Тоест - да не се трупат на едно място докато се реши спора, а дават освобождаване на сметката.

По този въпрос има и ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ на Върховният касационен съд
13. Несеквестируеми са вземанията на длъжника по сметка в банка, когато по сметката постъпват само плащания по пълно несеквестируеми вземания и/или вземания, върху които не се допуска принудително изпълнение.
Наложеният запор върху сметка на длъжника в банка не обхваща несеквестируемата част от трудовото възнаграждение за съответния месец или другото възнаграждение за труд за съответния период, както и върху пенсията за съответния месец.
Когато по сметка на длъжника, наред с постъпленията от несеквестируеми вземания и вземания, върху които не се допуска принудително изпълнение, постъпват и плащания по други (секвестируеми) вземания, изпълнението върху наличността по такава сметка е недопустимо само над общия размер на другите (секвестируеми) постъпления.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Проблем с чси

Мнениеот ivanov_p » 10 Юни 2016, 07:58

Проблемът на човека е, че не му взиман несеквистируемия доход, а секвестируемия, докато делото е "спряло". Някой ЧСИ-та правят така.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с чси

Мнениеот elinor_gt500 » 10 Юни 2016, 12:17

Може ли да ми кажете номера на тълкувателното решение? Проблемът е, че търся вариант чси да вдигне наложените запори, защото изпълнителното дело е спряно. Просто ЧСИ си правят каквото искат
elinor_gt500
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 03 Сеп 2014, 10:33

Re: Проблем с чси

Мнениеот ivanov_p » 10 Юни 2016, 13:01

Наложените запори не може да ги вдигнеш! Всъщност може, ако дадеш обезпечение. Може да реагираш, ако при спряно дело ЧСИ ти прибира парите от заплатата и ги дава на взискателя, но ако ги държи на сметка не може да направиш нищо извън несеквистируемия доход от трудовото правоотношение.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с чси

Мнениеот elinor_gt500 » 10 Юни 2016, 17:40

Прочетох тълкувателното решение, сумите, върху които не се допуска принудително изпълнение, са несеквестируеми, тоест цялото трудово възнаграждение. Пише, че ако длъжника не възрази в едноседмичен срок, то това ще осуети само вдигането на запора, значи все пак се вдига .
elinor_gt500
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 03 Сеп 2014, 10:33

Re: Проблем с чси

Мнениеот ivanov_p » 10 Юни 2016, 18:10

elinor_gt500 написа:Прочетох тълкувателното решение, сумите, върху които не се допуска принудително изпълнение, са несеквестируеми, тоест цялото трудово възнаграждение. Пише, че ако длъжника не възрази в едноседмичен срок, то това ще осуети само вдигането на запора, значи все пак се вдига .


Това какво общо има със спирането?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с чси

Мнениеот elinor_gt500 » 10 Юни 2016, 18:29

Може и аз да бъркам, но спиране за мен означава, че се спират действията по принудително изпълнение. Правейки връзка с Тълкувателното решение, следва до окончателното решаване на спора да се спрат изпълнителните действия и да се вдигнат наложените запори, а дори и да не се вдигнат, няма как да се изпълнява върху несеквестируеми суми или вземания.
elinor_gt500
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 03 Сеп 2014, 10:33

Re: Проблем с чси

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Юни 2016, 18:48

Значи спирането на изпълнението има внезапен, дори секунден ефект. В секундата в която съдията се подпише и се подпечата - спира изпълнението. Аз съм прилагал китайски номер - да му видя акъла и сеира на ЧСИ - не му съобщавам за спирането на изпълнението - той съответно знае - ослушва се, чака ме - аз се правя на разсеян - ами ако стажанта или сътрудника или аз сме болни и не можем да занесем определението/заповедта за спиране. Кюфтенца/кебапченца. Заповедта, съответно каквото е там за спиране има незабавно действие.
Запорът на пари не е обезпечение, това е същинско изпълнително действие. Те парите се превеждат по сметка на ЧСИ, за какво обезпечение говорим. Значи аз искам обезпечение примерно - да се срути процесната сграда - еми то на практика си постигам целта по делото. Срутват сградата и какво - после аз да я построя същата ли.

Вижте тази тема - компетентна е:
http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?t=48981

Малко с рогата напред си трябва. Сега с интернет не можеш да се обосновеш - ама ето ти реални мнения.

Това със запора на заплатата си е жив магураджийски номер. Просто какъв е смисъла от спирането на изпълнението - ето ти задачка. Мен ми направиха такова санже наскоро - ама там исках парите - не исках да се заяждам. Повечето спират изпълнението - просто това е някакъв гадняр ЧСИ-то. Правилно е да има нещо обезпечено - ама докато доживееш края на делото - ходи се разправяй после.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблем с чси

Мнениеот ivanov_p » 10 Юни 2016, 19:57

При спиране на делото не се вдигат запори и възбрани. Те остават. При запор на трудово възнаграждение сумите постъпват ежемесечно и остават в сметката на ЧСИ или в банковата сметка на длъжника, която е запорирана. Според изхода на иска по 422 ГПК събраните суми се предават на взискателя или се връщат на длъжника и запорите се вдигат. Върху несеквистируеми суми не може да се насочва изпълнение и затова там длъжникът си търси правата по друг ред.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с чси

Мнениеот elinor_gt500 » 10 Юни 2016, 21:31

Аз продължавам да упорствам, все пак съм почти колежка(взех си адвокатския) :D нали несеквестируеми са вземанията, върху които не се допуска изпълнение, защо тогава ще ми прибира парите, което си е изпълнително действие и продължаване на изпълнение. И защо тези ЧСИ си правят каквото си искат!!! Съдийката, при която ходих на стаж каза, че според нея категорично трябва да ми освободи сметките
elinor_gt500
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 03 Сеп 2014, 10:33

Re: Проблем с чси

Мнениеот jhoro » 11 Юни 2016, 00:28

Ще го кажа направо - без украшения.
Ако длъжника получава 900 лева (чисто) и има дете/деца - удържат му се 1/3 (300) и останалите 600 трябва да може да си ги изтегли от банковата сметка.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron