начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

плащане по изпълнително дело баз да остане за взискателя



плащане по изпълнително дело баз да остане за взискателя

Мнениеот pitasht » 19 Май 2016, 09:51

Здравейте вчера много се ядосах длъжникът иска да плати сума от 500лв по изпълнително дело, по което дължи 2000лв до тук и то общо с такси и разноски. Насрочили сме опис и затова ще плаща.
Добре но ЧСИ ми сподели че от въпросните 500лв щял да ми даде 50на лев което ме подлуди.
Става дума за вземане за издръжка, затова се чудех на какво основание може да задържи такава голяма сума от плащането при положение че доколкото знам издръжките се субсидират от бюджета и ЧСИ регулярно си теглят пари от бюджетните за такси и разноски.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1347
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: плащане по изпълнително дело баз да остане за взискателя

Мнениеот bludniq_sin » 19 Май 2016, 10:06

Дай малко повече инфо - единствен взискател ли си? Може да е решил ЧСИ да си удържи предварително таксата по т.26 (което не е много в реда на нещата..), ще удържи и такси ако има такива, които взискателят не е платил авансово..Другото - изчакай разпределението и после ако не си доволен може да го жалиш..
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: плащане по изпълнително дело баз да остане за взискателя

Мнениеот pitasht » 19 Май 2016, 15:28

Единствен взискател съм дело за издръжка , задължения към държавата не знам дали има - не има не помня да видях в кориците по делото, но и да има издръжката е пред тях :D
Разпределение не мисля че ще се направи, разбрах и за друг такъв случай така че няма да има какво да жаля. Устно ми го казаха.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1347
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: плащане по изпълнително дело баз да остане за взискателя

Мнениеот bludniq_sin » 19 Май 2016, 16:00

Е тая сума като постъпи нали трябва да се разнесе по пера по делото - толкова за чси, толкова за взискател, от това за чси толкова за такси, толкова за т.26 .. тия пари като влязат в системата нали трябва да може и длъжника да се информира как се разнасят парите му - от къде на къде няма да прави разпределение. Ако си недоволен - сигнал в камарат + сигнал в инспектората към мин.на правосъдието .. Но надали чси е толкова дребнав, че за 500 лв да прави магарии. Вероятно си има (или си е намерил) някакво основание.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: плащане по изпълнително дело баз да остане за взискателя

Мнениеот astika » 19 Май 2016, 19:28

ами по принцип - от бюджета, но повечето не го правят.
Какъв сигнал ? КЧСИ ще пише: няма нарушения, само ще си загуби времето с писане
astika
Потребител
 
Мнения: 116
Регистриран на: 04 Фев 2015, 18:21

Re: плащане по изпълнително дело баз да остане за взискателя

Мнениеот ivanov_p » 19 Май 2016, 19:33

чСИ нищо не е удържал незаконно. Таксите се дължат, но не се заплащат предварително. Взискателят е решил, че са от бюджета и ... ръгай Спасе, кокал няма! Те са от бюджета докато длъжника не плати, после са от него, т.е. от тези 500 лв.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: плащане по изпълнително дело баз да остане за взискателя

Мнениеот bludniq_sin » 20 Май 2016, 14:56

astika написа:ами по принцип - от бюджета, но повечето не го правят.
Какъв сигнал ? КЧСИ ще пише: няма нарушения, само ще си загуби времето с писане


ще пише ако няма нарушения. освен това има и инспекторат. И все пак както казах - вероятно има основание да удържи и иванов вероятно е прав.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: плащане по изпълнително дело баз да остане за взискателя

Мнениеот bird_of_paradise » 20 Май 2016, 16:27

Инерцията е пагубна, та да спрем разсъжденията по въпроса с инспектората и прочее, за да няма :oops: отпосле.

Какво ни казва чл. 81 ЧЗСИ?- а, ха, субсидирани билЕ само авансовите. ОК. Няма да разсъждавам защо и как, но законодателят е решил, че това е минимума, който трябва да подсигури на малцината призвани за тая благодат.
Четете внимателно ал.2, на 81 ЗЧСИ и ще ви стане ясно кое, как... защо. Ако изобщо ЧСИ е получил пари за авансови такси от бюджета на съответния съд ( да не се заблуждаваме, доколкото имам знание, никой нищо не им дава с извинението за липсата средства) - при събирането им е длъжен да ги възстанови на тоя съд.
Всички останали такси... пак в ЗЧСИ, чл. 79, ал.2 ГПК, чл. 30 от тарифата им и прочее...

Не ми стана ясно какви такси "ще удържи" ЧСИ? И как точно обяснява този странен начин на разпределение ( в поредността на привилегиите бюджета на съда не е преди издръжката).
От друга страна, разсъждавам петъчно, ако с получената сума е удовлетворен В за вземането за издръжка за съответния месец, за който се дължи ( изхождам от принципа на това вземане- за задоволяване на ежемесечните нужди и прочее)... нещата вероятно ще излязат чисти.

п.п. от колегиалност ИД да издръжка образувам пред ДСИ, за да не товаря частните с разходи, събираемостта на които е съмнителна.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: плащане по изпълнително дело баз да остане за взискателя

Мнениеот bludniq_sin » 20 Май 2016, 16:46

То хубаво ДСИ ама ефективността как е? ;)

Инак - по мои наблюдения на ЧСИ хич не им е приятно като идват от камарата и инспектората.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron