начало

Прилагането на абсолютната давност за заварени случаи ощетява кредиторите двойно Прилагането на абсолютната давност за заварени случаи ощетява кредиторите двойно

Плащане след възражение по чл.414 ГПК



Плащане след възражение по чл.414 ГПК

Мнениеот petrra » 24 Авг 2015, 19:22

Здравейте, имам следните въпроси и ще съм благодарна ако ми помогнете да се ориентирам!
Издадена е заповед за изпълнение по чл.410 ГПК в полза на Топлофикация.Длъжникът се притеснява, че няма да събере сумата в двуседмичен срок и подава възражение съгласно чл. 414 ГПК.Парите са намерени, дело по чл. 422 няма заведено и иска да си плати.Обаче...:
1.Какво следва да е основанието за плащане? Заповедта за изпълнение, номера на делото, периода за плащане или...?
2.Първо трябва да плати и след това да оттегли възражението или първо да оттегли възражението и след това да плати?
Благодаря на всички за отделеното време!
petrra
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 09 Юни 2009, 12:54

Re: Плащане след възражение по чл.414 ГПК

Мнениеот ivan_lawyer » 24 Авг 2015, 20:39

Евентуално трябва да платите всичко - включително лихвата до деня на плащането, като с молбичка по заповедното.

Основанието трябва да е с максимално подробности - наскоро върнаха едно касационно дело - защото таксата от 30 лева не била изписана - основание, номер на делото и т.н.

Пишете, че плащате по основание на издадена заповед - опишете детайлно всичко - номер, дата състав номер на дело. Също така и периода - да.

Все едно е кога ще оттегли възражение - няма принципно разлика - важното е да е платено. Дори и да се снабдят с ИЛ - ще бъде възразено пред СИ за извършено плащане.

Но с тези от ТПЛф - може би трябва да е по-мръснишки - защото не е ясно кой следи плащането, как ще се процедира и т.н. Затова - изчакайте да оттегляте възражението си. Има време - нека да потвърдят - те да оставят молба по делото, че отказват претенции. Иначе - не знам - преди да изтече месечния им срок.

Както и да постъпите - все пак е платено. Но при заповедно и исково установително се затруднявам да кажа дали исковото е отделно производство и плащането преди завеждането исковата молба се отразява.
ivan_lawyer
Активен потребител
 
Мнения: 4950
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Плащане след възражение по чл.414 ГПК

Мнениеот m_polly » 25 Авг 2015, 17:53

Ако платите преди исковото кредиторът няма правен интерес от иска и би следвало да е недопустим.
m_polly
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 11 Авг 2006, 01:18
Местоположение: София, България

Re: Плащане след възражение по чл.414 ГПК

Мнениеот petrra » 25 Авг 2015, 18:37

Благодаря за отговорите!Това е идеята - да се плати преди исковото производство, за да не се товари длъжника и с нов адвокатски хонорар. Значи, доколкото разбрах основанието е заповедта за изпълнение обаче... Ако е жалено юристконсултското възнаграждение /в размер на 400 лв. за попълване на заявление по чл.410 ГПК/ следва ли да се преведе и то и /ако СГС го намали/ после да се търси от Топлофикация или да се изчака първо СГС и след това да се преведе възнаграждението за юристкосулта?
petrra
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 09 Юни 2009, 12:54

Re: Плащане след възражение по чл.414 ГПК

Мнениеот bird_of_paradise » 25 Авг 2015, 23:02

petrra написа: възражение .... дело по чл. 422 няма заведено и иска да си плати

Бихте ли ми "дешифрирали" болда.
1. Дело няма заведено, но и месечният срок за него не е изтекъл?
или
2. Срокът е изтекъл и въпреки това няма дело по 422?
Защото е съществена разликата.
Ако ше погасявате чрез плащане задължението си - достатъчно е да посочите в основанието " по заповед № .... ч.гр.д.№.../2015г. на СРС". С допълнителна молба, придружена с платежното- оттегляте възражението си ( опитът сочи, че така е най-чисто по ред причини, дето няма да излагам).

Какво, по дяволите, общо има тук СГС?
Изобщо... доста неизвестни, като за финал нямате и ЧЖ в частта за разноските, а само простото възражение по 414. Нали... дали...

m_polly написа:Ако платите преди исковото кредиторът няма правен интерес от иска и би следвало да е недопустим.

Съвсем допустим си е иска ( в противен случай ще бъде обезсилена заповедта, а К няма интерес от такива действия), отделно, че при плащане в п-вото по 422 искът ще бъде отхвърлен като погасен чрез плащане-235 ГПК , не като недопустим... ( т.9 ТР № 4/18.06.2014г.), а съвсем трето преценката на колегите от топлото.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Плащане след възражение по чл.414 ГПК

Мнениеот kdkrastev1234 » 25 Авг 2015, 23:06

http://www.vks.bg/Dela/2013-04-ОСГТК-Тълкувателно%20решение.pdf
Въпросът ти е решен тук, т. 10.в., стр. 31.
Плащаш лихвите и главницата, и в срока за възражение пускаш такова, към което прилагаш и с вносните бележки за плащане.
Заедно с възражението пускаш и частна жалба, срещу заповедта, в частта за разноските. Когато следващата инстанция се произнесе по разноските, плащаш и тях. Имай предвид, че въззивната инстанция може да не те уведоми за решението си, така че трябва да следиш, за да не ти образуват изпълнително дело само за разноски.
Всички плащания ги прави по сметките от заповедта за изпълнение, и в основанието посочвай номера на заповедното дело. Ако в заповедта няма сметки за плащане, плати по някоя от сметките на Топлофикацията - има ги в интернет и в общите условия. В този случай, към възражението приложи и частта от Общите условия, със съответната сметка. За лихвите има калкулатори в интернет, но закръгли малко нагоре, да не стане грешка.
Успех.
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 616
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Плащане след възражение по чл.414 ГПК

Мнениеот petrra » 26 Авг 2015, 18:52

Благодаря на всички за отделеното време и отговорите!Благодарение на Вас се ориентирах и плащането е направено!
petrra
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 09 Юни 2009, 12:54

Re: Плащане след възражение по чл.414 ГПК

Мнениеот ivan_lawyer » 26 Авг 2015, 21:28

Ами ако нямат неискрени намерения - трябва да е това.
ivan_lawyer
Активен потребител
 
Мнения: 4950
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Плащане след възражение по чл.414 ГПК

Мнениеот bludniq_sin » 30 Ное 2015, 17:33

Ще използвам темата, но въпросът е малко по-различен. Длъжникът прави възражение по 414, в което претендира разноски за адв.хонорар за възражението. В случай, че в едномесечния срок заявителят не предяви иск относно вземането си съдът освен да обезсили заповедта и издадения ИЛ ще присъди ли претендираните разноски и на какво основание? Четох ТР 4/2013, но или пропускам нещо или там няма отговор на въпроса. Благодаря.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 955
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 4 госта


cron