начало

Прилагането на абсолютната давност за заварени случаи ощетява кредиторите двойно Прилагането на абсолютната давност за заварени случаи ощетява кредиторите двойно

Подлежат ли на принудително изпълнение



Подлежат ли на принудително изпълнение

Мнениеот ilian_todorov » 11 Авг 2015, 12:07

Подлежат ли на принудително изпълнение сумите по сметки в банки в размер до 250 лв.? Въпреки, че не са изрично посочени в ГПК като несеквестируеми, такава разпоредба има в ДОПК, чл. 213 (1) т.3, а т.8 на чл. 444 от ГПК има императивен характер.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Подлежат ли на принудително изпълнение

Мнениеот Pause » 13 Авг 2015, 16:35

Въпросът е решен в практиката ,като относителна несеквестируемост по силата на бланкетната разпоредба на чл.444,т8 ГПК по правило също разпоредбите на ГПК са императивни. Защитата на длъжника може да се осъществи чрез, обжалване на действието по принудително изпълнение ,като недопустимо например получаване на помощи и обезщетения по ЗСПД и др. такива по повод цитираната разпоредба. Така е понеже, СИ незнае произхода и размера на сумите по банковата сметка на длъжника ,единствено ако получава заплата с размер до з80лв или пенсия със със същият размер ,за длъжника съществува възможност да уведоми СИ и съответно тогава СИ е длъжен да провери за произхода и размера на средствата по банковата му сметка и ако установи ,че е така служебно да вдигне запора така казва официално ТР№2 от 2013г.
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Подлежат ли на принудително изпълнение

Мнениеот ilian_todorov » 13 Авг 2015, 18:59

Pause написа:Въпросът е решен в практиката ,като относителна несеквестируемост по силата на бланкетната разпоредба на чл.444,т8 ГПК по правило също разпоредбите на ГПК са императивни. Защитата на длъжника може да се осъществи чрез, обжалване на действието по принудително изпълнение ,като недопустимо например получаване на помощи и обезщетения по ЗСПД и др. такива по повод цитираната разпоредба. Така е понеже, СИ незнае произхода и размера на сумите по банковата сметка на длъжника ,единствено ако получава заплата с размер до з80лв или пенсия със със същият размер ,за длъжника съществува възможност да уведоми СИ и съответно тогава СИ е длъжен да провери за произхода и размера на средствата по банковата му сметка и ако установи ,че е така служебно да вдигне запора така казва официално ТР№2 от 2013г.

Може ли малко по-подробно за ТР№2 от 2013г.? Ами ако са запорирани сметки от публичен изпълнител заради задължения към държавата, тогава по същия начин ли се процедира? Доколкото знам данъчните са наясно със салдото по сметките. Ако сумата е под 250 лева защо я запорират?
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Подлежат ли на принудително изпълнение

Мнениеот Pause » 15 Авг 2015, 16:20

Защото има банкова тайна по чл.62,ал.2 ЗКИ която трябва да се спази, ако се извърши запор от ПИ тогава действията му по тяхната законосъобразност могат да се обжалват пред директора в 7-дневен срок от момента на уведомяването му или както изброява чл.266, ал.1 ДОПК. Естествено постановлението на ПИ не може да послужи и като обезпечителна мярка ако сумата попада в хипотезата на чл.213,ал.1 т.3 ДОПК. Допълнително е предвиден и съдебен контрол по чл.268 ,ал.1 и 2 ДОПК чиито Решение е оконочателно. ТР не намира приложение по ДОПК понеже се прилага ДОПК ,а не ГПК и съответно служи като коректив на правоприлагането по ГПК с предпазващ ефект.
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Подлежат ли на принудително изпълнение

Мнениеот m_polly » 25 Авг 2015, 18:06

Едните и другите разпоредби важат в различни производства. Вие с публичен или частен съдебен изпълнител си имате работа?
m_polly
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 11 Авг 2006, 01:18
Местоположение: София, България


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron