начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

изпълнение на задължение за предаване на дете



изпълнение на задължение за предаване на дете

Мнениеот ivan_mirchev » 04 Авг 2014, 10:37

Здравейте,

Имам нужда от съвет и предварително благодаря на всеки, който се отзове.
Ситуацията е следната. Имам съдебно решение, с което е постановено през лятото, детето да пребивава при бащата един месец. Обрузавано е изпълнително производство - точно тук е проблемът.
ДСИ не изпраща своевременно указания свързани с процедурата, а последният път аз трябваше да се обадя, за да получа такова. В резултат изгубих много време,а лятото си отива. ДСИ твърди, че е изпратила покана на длъжника в тридневен срок, но понеже няма обратна връзка/ т.е. поканата не е получена/- ДСИ не можела да предприеме нищо. Според чл.528 от ГПК, ал2 "2) В тридневен срок от връчването на поканата длъжникът трябва да съобщи на съдебния изпълнител:
1. готов ли е да предаде детето в определеното място и време;
2. какви пречки за своевременното изпълнение на задължението съществуват;
3. в кое място и време е готов да предаде детето.
(3) За неизпълнение в срок на задължението по ал. 2 съдебният изпълнител налага на длъжника глоба по чл. 527, ал. 3 и при необходимост постановява принудителното му довеждане.
"
Въпросите ми са следните:

1. Налице ли е бездействие на ДСИ и къде мога да се оплача ?
2. При положение, че поканате не е връчена на длъжника/ той просто може да откаже да я приеме!/ може ли да ДСИ да полза правомощията си по чл.528 ал3 ?
3.Изобщо какво може да се направи в случая ?
Ще съм задължен на всеки, който даде съвет!
ivan_mirchev
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 18 Дек 2013, 12:02

Re: изпълнение на задължение за предаване на дете

Мнениеот eurolinker » 06 Авг 2014, 11:14

Без да съм ЧСИ ви съветвам да поискате изпълнителното ви дело да бъде прехвърлено на такъв, по възможност с опит в тази деликатна област на изпълнителното производство. Консултирайте се за подробности с избрания от вас ЧСИ, преди да отправяте искенто си до ДСИ (който е задължен служебно да предаде книжата на ЧСИ).
Вижте чл. 441 относно отговорността на СИ. Но да търсите отговорност надали ви е главната цел в случая.
Дисциплинирането на длъжника (майката) може да стане само с глоби, а за да се налагат трябва воля, здрави нерви и разбира се - желание за стриктно и точно спазване на закона. Координирайте действията си (официално и неофициално) с отдел "Закрила на детето".
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 11 госта


cron