начало
Разпитаха Гешев за взрива до колата му – той подозира Борисов и иска очна ставка с него Разпитаха Гешев за взрива до колата му – той подозира Борисов и иска очна ставка с него

Процедура при вдигане на запор



Процедура при вдигане на запор

Мнениеот adment » 18 Окт 2013, 16:07

Здравейте,
надявам се съм уцелила правилният форум.
Изчетох повечето актуални теми, но не откривам отговор на моето питане.
Ситуацията е следната - имам запор върху банкови сметки от юни 2013 по ИД от 2012г. В продължение на над два месеца банката не превежда сумата (която я има в запорирана сметка, стои си блокирана до ден днешен) на ЧСИ. Впоследствие успях да постигна споразумение за еднократно погасяване с банката, изпълних споразумението и зачаках при ЧСИ да пристигне заветното писмо за прекратяване на делото и вдигане на запора. С упорито звънене през ден успях да стигна и до ЧСИ и в рамките на същия ден да преведа дължимите на ЧСИ такси за прекратяване на делото. Не споря законни ли са, не са ли - искам да приключи.

Въпросите ми са каква е процедурата от тук-нататък.
ЧСИ получава сумата за таксите и в рамките на колко дни уведомява банката да вдигне запора?
Как се праща това писмо - поща, електронно, факс, пощенски гълъб?
След като банката получи въпросното писмо - колко време ще й отнеме да вдигне запора?
Трябва ли да отида отново при ЧСИ да подписвам нещо за прекратяване на делото или след като вече съм платила всичко, просто ще ми бъде освободена сметката?


До момента никой нищо конкретно не ми казва - до няколко дни, максимално бързо, да получим сумата и ще видим, обадете се пак...
Адвокатите на банката, с които сключих споразумението, дори пропуснаха да ми кажат, че трябва да отида при ЧСИ и да платя такси за вдигане на запора, казаха "това беше, до няколко дни ще е вдигнат" - ама друг път. Добре, че в самото споразумение пише, че делото се прекратява след заплащане на въпросните такси.

Благодаря ви.
adment
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Окт 2013, 15:54

Re: Процедура при вдигане на запор

Мнениеот bird_of_paradise » 18 Окт 2013, 16:51

adment написа:Адвокатите на банката, с които сключих споразумението, дори пропуснаха да ми кажат, че трябва да отида при ЧСИ и да платя такси за вдигане на запора

А, пропуснали- съвсем правилно не са ви казали, защото реално не дължите такива. Всякакви еквилибристики по въпроса не са с правно основание.
Срок, нормативно определен, за вдигане на запора няма. Поредна дупка в милото ни законодателство. Може да се заиграете с въпроса за отговорността на ЧСИ, респективно банковата институция, като изходът е с неясен край. За сега, защото това извиване на ръце е далеч от справедливостта.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Процедура при вдигане на запор

Мнениеот enter » 18 Окт 2013, 17:01

Жалба до министъра на правосъдието с копие до камарата на ЧСИ-тата когато чесеито се мотае ...
enter
Потребител
 
Мнения: 182
Регистриран на: 08 Окт 2008, 14:32

Re: Процедура при вдигане на запор

Мнениеот adment » 18 Окт 2013, 17:06

Има го моментът с таксите, черно на бяло в споразумението, подписано с тях. Но както и да е, играя им по свирката за да се приключи цялото ходене по мъките и съм далеч от мисълта, че ще си счупят краката да пратят писмото за вдигане на секундата като си получат парите за въпросните такси.

Просто се чудя в един идеален случай - колко отнема цялата процедура. Ето на - аз съм платила всичко, което са ми искали... какво правим :roll:

enter - не се мотае, сигурно днес са си получили превода, но искам да знам в какъв разумен срок мога да очаквам освобождаване на сметките.
adment
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Окт 2013, 15:54

Re: Процедура при вдигане на запор

Мнениеот ivan_lawyer » 18 Окт 2013, 20:54

Няма нищо тревожно, просто е комична ситуация, ЧСИ си правят офис, започва да се бюрократизира и така.

Нищо сериозно, просто въпрос на придвижване на папките до счетоводител на офиса, който банкира до 16 ч.

Възможно е да се вживяли в ролята на Отмъстителите - 2, за да Ви приучат да си плащате следващите дългове.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5231
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Процедура при вдигане на запор

Мнениеот adment » 23 Окт 2013, 15:37

Ясно... в понеделник ЧСИ обеща същия ден да изпрати в банката съобщението за вдигане на запора. Днес е сряда, запора си седи :roll:
В банката не било пристигнало, ЧСИ го били пратили.

Нормално ли е да пристига 2 дена? Нали уж вече стават по електронен път тия неща, или това си е останало добро пожелание.
adment
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Окт 2013, 15:54

Re: Процедура при вдигане на запор

Мнениеот greatjojo2 » 23 Окт 2013, 15:50

Съобщение за вдигане на запор може да бъде изпратено по ел. път или по пощата. Въпросът е че тези съобщения се изпращат до централите на банките. След като сте се разбрали с ЧСИ, отидете до клона на банката и ги попитайте дали ще Ви приемат съобщанието за вдигане на запора на ръка и помолете ЧСИ да Ви даде един такъв да го занесете в банката.
greatjojo2
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 23 Окт 2013, 14:22

Re: Процедура при вдигане на запор

Мнениеот rts » 24 Окт 2013, 13:58

Може би някои банки приемат писмо от ЧСИ, донесено от Длъжника, но е нормално да поискат представител на ЧСИ да входира писмото (какъвто е моят опит). Процедурата: ЧСИ изпраща писмо по куриер или по пощата за вдигане на запора до Централата на всяка от Банките, в които е наложен запора, а Централата го препраща до клоновете си и едва тогава се вдига запора. При максимално бързо процедиране това отнема поне два дни. Имайте търпение, но се интересувайте при ЧСИ как върви преписката с Банките и искайте копие от изпратените писма (т.е. дайте начална скорост на ЧСИ, за да не се размотава).
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Re: Процедура при вдигане на запор

Мнениеот adment » 24 Окт 2013, 15:02

Ден четвърти... писмото го няма.
От ЧСИ два пъти ми потвърдиха, че е изпратено на 21ви. В централата на банката - нищо не е пристигало, тяхна служителка се ангажира да се обади на ЧСИ сега, но не знам дали това би могло да "открие" писмото някъде по трасето :x

p.s. Оказа се, че под "изпратили сме писмото на 21" в офиса на ЧСИ разбират "писмото се мотае тук някъде и чака да го подпишат"... поредно обещание - утре :x
adment
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Окт 2013, 15:54

Re: Процедура при вдигане на запор

Мнениеот tyronne » 20 Фев 2018, 10:38

Такса за вдигане на запора? :shock:

Следния текст пишем или махаме болднатото в случай че не получаваме заплатата си там?

"Моля, на основание чл. 446 от ГПК и чл. 114а от КСО, да вдигнете наложения запор върху следната банкова сметка, по която получавам: трудовото си възнаграждение/пенсията си/паричните обезщетения и помощите за майчинство/безработица, изплащани от НОИ по реда на Кодекса за социално осигуряване."

Някакво Приложение трябва ли към писмото?

Колко плащаме за услугата? :mrgreen:
https://i.imgur.com/ZwdhZ7r.jpg :)
tyronne
Потребител
 
Мнения: 229
Регистриран на: 24 Мар 2011, 22:16


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron